• Home
  • »
  • News
  • »
  • technology
  • »
  • Anti Car Theft Tips: কেৱল এইকেইটা সাধাৰণ কথা মনত ৰাখক কেতিয়াও চুৰি নহ'ব আপোনাৰ বাহন

Anti Car Theft Tips: কেৱল এইকেইটা সাধাৰণ কথা মনত ৰাখক কেতিয়াও চুৰি নহ'ব আপোনাৰ বাহন

Anti Car Theft Tips: বজাৰত বহুতো সঁজুলি আছে যিয়ে আপোনাৰ গাড়ী চুৰি হোৱাৰ সম্ভাৱনা যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

Anti Car Theft Tips: বজাৰত বহুতো সঁজুলি আছে যিয়ে আপোনাৰ গাড়ী চুৰি হোৱাৰ সম্ভাৱনা যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

Anti Car Theft Tips: বজাৰত বহুতো সঁজুলি আছে যিয়ে আপোনাৰ গাড়ী চুৰি হোৱাৰ সম্ভাৱনা যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

  • Share this:
ভাৰতত গাড়ী চুৰি (car theft)ৰ ঘটনা দিনে দিনে বৃদ্ধি পাব ধৰিছে। অৱশ্যে সময়ৰ লগে লগে গাড়ী নিৰ্মাতাসকলে গাড়ীত সুৰক্ষা সুবিধা আগবঢ়োৱাও আৰম্ভ কৰিছে। কিন্তু বেছিভাগ সুৰক্ষা সুবিধা এতিয়াও ব্যয়বহুল গাড়ীত উপলব্ধ। চুৰিৰ পৰা সুৰক্ষা দিবলৈ কম খৰচী গাড়ীৰ সুবিধা কম।

বজাৰত বহুতো সঁজুলি আছে যিয়ে আপোনাৰ গাড়ী চুৰি হোৱাৰ সম্ভাৱনা যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিব পাৰে। আমি আপোনাৰ বাবে আনুষঙ্গিক সামগ্ৰী আৰু গেজেটৰ এখন তালিকা প্ৰস্তুত কৰিছোঁ যিয়ে আপোনাৰ গাড়ী চুৰি হ'বলৈ নিদিয়ে। আহকচোন জানোঁ সেইবোৰৰ বিষয়ে আহক...

ষ্টিয়েৰিং লক

আজিকালি, বেছিভাগ গাড়ীত ষ্টিয়েৰিং লক (car steering lock) থাকে। এইবোৰৰ বাহিৰেও, আপুনি অতিৰিক্ত ষ্টিয়েৰিং লক ইনষ্টল কৰিব পাৰে যি অধিক শক্তিশালী। ষ্টিয়েৰিং লকে ষ্টিয়েৰিং অৱস্থান এটা ঠাইত স্থিৰ কৰে আৰু ইয়াক ঘূৰাবলৈ নিদিয়ে। ইয়াৰ বাবে, গাড়ীখন চলাব নোৱাৰি আৰু গাড়ীখন চুৰি হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা পৰে।

পেডেল লক

পেডেল লক (car pedal lock) এক্সিলাৰেটৰ আৰু ব্ৰেক লকৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। পেডেল লকৰ মূল্য ৭০০ টকাৰ পৰা ১০০০ টকালৈকে হয়। যদি এইটো গাড়ীত থাকে, কোনো চোৰে আপোনাৰ গাড়ী সহজে চুৰি কৰিব নোৱাৰিব।

গিয়াৰ শ্বিফ্ট লক

গাড়ীখনত কাৰ গিয়াৰ শ্বিফ্ট লক (car gear shift lock) স্থাপনৰ ব্যয় ১৫০০ টকালৈকে। ই গিয়াৰ শ্বিফ্টাৰটো সম্পূৰ্ণৰূপে লক কৰে। আনকি চোৰে লকটো ভাঙি গাড়ীত প্ৰৱেশ কৰি গাড়ীখন ষ্টাৰ্ট কৰিলেও, তেওঁ ইয়াক ল'ব নোৱাৰিব কিয়নো গিয়াৰ লকৰ বাবে, গাড়ীখনে গিয়াৰটো নল'ব।

জিপিএছ প্ৰণালী (GPS)

গাড়ীখন জিপিএছ (GPS)ৰ দ্বাৰা সহজে ট্ৰেক কৰিব পাৰি। এই ডিভাইচটো গাড়ীত এনে এটা ঠাইত ৰাখক য'ত কোনেও ইয়াক চাব নোৱাৰে। যদি কোনোবাই আপোনাৰ গাড়ীৰ সৈতে পলাই যাবলৈ চেষ্টা কৰে, আপুনি আপোনাৰ ফোনত সতৰ্কবাণী পাব আৰু আপুনি সহজে আপোনাৰ গাড়ীট্ৰেক কৰিব পাৰে।

নিৰ্জন ঠাইত গাড়ী পাৰ্ক নকৰিব

কেতিয়াও আপোনাৰ গাড়ীখন নিৰ্জন ঠাইত পাৰ্ক কৰা উচিত নহয়। এনে কৰিলে গাড়ী চুৰি হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি হয়। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে চোৰে সদায় এনে ঠাইৰ পৰা গাড়ী চুৰি কৰে য'ত বেছি মানুহ নাথাকে আৰু তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ তলা ভাঙিবলৈ অধিক সময় পায় ইত্যাদি। গতিকে নিৰ্জন ঠাইত গাড়ী খন পাৰ্কিং কৰা পৰিহাৰ কৰক।

গ্লাছ আৰু খিৰিকী খোলা নাৰাখিব

যেতিয়াই আপুনি গাড়ীখন পাৰ্ক কৰে, নিশ্চিত কৰিব যাতে গাড়ীখনৰ সকলো দুৱাৰ আৰু ডিগি লক হৈ থাকে আৰু গ্লাচ সম্পূৰ্ণৰূপে বন্ধ থাকে। যদি ভুলবশতঃ আপুনি গাড়ীখন আনলক কৰি থৈ যায়, তেনেহ'লে ই চোৰৰ বাবে সোণৰ দৰে। আনকি গ্লাচ সম্পূৰ্ণৰূপে লগোৱা নহ'লে গাড়ীখন খোলা সহজ হৈ পৰে।
Published by:Manjumoni Borah
First published: