உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • technology
    • »
    • Union Minister Nitin Gadkari : পেট্ৰ'ল-ডিজেলৰ দামৰ টেনচন লোৱা বাদ দিয়ক, আহি আছে হাইড্ৰ'জেন বাহন, ১ কিলোত চলিব ৮০ কিলোমিটাৰ

    Union Minister Nitin Gadkari : পেট্ৰ'ল-ডিজেলৰ দামৰ টেনচন লোৱা বাদ দিয়ক, আহি আছে হাইড্ৰ'জেন বাহন, ১ কিলোত চলিব ৮০ কিলোমিটাৰ

    সাংকেতিক ছবি

    সাংকেতিক ছবি

    Union Minister Nitin Gadkari : হাইড্ৰ'জেনৰ মূল্য প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৫০-৬০ টকা হ'ব, যিটো হৈছে আটাইতকৈ সস্তা ইন্ধন।

    • Share this:
    কেন্দ্ৰীয় পথ পৰিবহণ মন্ত্ৰী নীতিন গাডকাৰীয়ে (Union Minister Nitin Gadkari) কৈছে যে দেশখনত এখন গ্ৰীণ হাইড্ৰজেন ৰে'ল (Hydrogen Train) আহি পাইছে। নিউজ18ৰ বিশেষ কাৰ্যসূচী 'চৌপাল'ত ভাষণ দি গাডকাৰীয়ে কয় যে এইখন ডিচেম্বৰৰ শেষৰ ফালে ডেলিভাৰী কৰিব পাৰিব। তেওঁ কয় যে ইয়াক পাইলট প্ৰকল্প হিচাপে আৰম্ভ কৰা হ'ব। গাডকাৰীয়ে কৈছিল যে ৰে'লখন এক কিলোগ্ৰাম  হাইড্ৰজেনত ১৮০ কিলোমিটাৰলৈ চলিব। নীতিন গাডকাৰীয়ে কয় যে নাগপুৰত লেতেৰা পানী পৰশোধন কৰি ৩০০ কোটিতকৈও অধিক টকা ৰাহি কৰিব পৰা গৈছে। চৰকাৰে নৰ্দমাপানীৰ পৰা সেউজীয়া হাইড্ৰজেন  তৈয়াৰ কৰিবলৈ এটা প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰিবলৈ গৈ আছে। তেওঁ আৰু কয় যে এতিয়া লেতেৰা পানীও সৌৰ শক্তি (Solar Power)ৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব। ইয়াৰ লগতে হাইড্ৰ'জেনৰ মূল্য প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৫০-৬০ টকা হ'ব, যিটো হৈছে আটাইতকৈ সস্তা ইন্ধন। পানীৰ সৈতে সৌৰ শক্তি ব্যৱহাৰ কৰি বিশুদ্ধ শক্তি (Clean Energy) সৃষ্টি কৰা হ'ব।


    গাডকাৰীয়ে কয় যে হাইড্ৰ'জেন ফিলিং ষ্টেচন নিৰ্মাণ কৰিবলৈ সময় লাগিব। হাইড্ৰ'জেন ৰে'লখনৰ মূল্য প্ৰতি কিলোমিটাৰত ৭০-৮০ পইচা হ'ব। একে সময়তে নৰাৰ পৰা জৈৱ-চিএনজি প্ৰস্তুত হ'লে দেশৰ কৃষক কেৱল অন্নদাতাই নহয়, শক্তি উৎপাদনকাৰীও হ'ব। নীতিন গাডকাৰীয়ে কয় যে পেট্ৰ'ল গাড়ী আৰু বৈদ্যুতিক গাড়ীৰ মূল্য দুবছৰৰ ভিতৰত সমান হ'ব। তেওঁ কৈছিল যে চৰকাৰে দুবছৰৰ ভিতৰত ফ্লেক্স ইঞ্জিন অনাৰ প্ৰস্তুতি চলাই আছে।



    ইঞ্জিন কম চলিলে খৰচো কম হয়
    গাডকাৰীয়ে মোডী চৰকাৰৰ সাফল্যৰ বৰ্ণনা কৰি কয় যে মিৰাটৰ পৰা দিল্লীলৈ আহিবলৈ চাৰে চাৰি ঘণ্টা সময় লাগিছিল, কিন্তু এতিয়া মানুহে কয় যে ইয়াত ৪০ মিনিট সময় লাগে। অৰ্থাৎ, চাৰে চাৰি ঘণ্টা ধৰি চলি থকা ইঞ্জিনটো এতিয়া ৪০ মিনিটৰ বাবে চলি আছে। একে সময়তে তেওঁ কয় যে যেতিয়া আপোনাৰ গাড়ীৰ ইঞ্জিন কম চলে খৰচো কম হ'ব। গতিকে ইন্ধনত খৰচ ৰাহি কৰি টোল পৰিশোধ কৰাত কোনো ক্ষতি নাই।


    কংগ্ৰেছক আক্ৰমণ কৰি গাডকাৰীয়ে কয় যে কংগ্ৰেছ মুক্ত ভাৰত মানে কংগ্ৰেছক সমাপ্ত কৰি পোলৱাৰ অৰ্থ নহয়। কংগ্ৰেছে ১৯৪৭ চনৰ পৰা ৬০-৬৫ বছৰলৈ সুযোগ পাইছিল। কিন্তু কংগ্ৰেছৰ নীতিয়ে দেশৰ বিকাশ কৰা নাছিল। তেওঁ কয় যে মানুহএতিয়া অধিক বুদ্ধিমান হৈ পৰিছে,  কাক তেওঁলোকৰ নেতা বাছনি কৰিব, এতিয়া গ্ৰাম্য লোকসকলেও উপযুক্ত সিদ্ধান্ত ল'ব ধৰিছে। গণতন্ত্ৰত, জনসাধাৰণ হৈছে পিতৃ-মাতৃ। গণতন্ত্ৰত সকলোৰে অধিকাৰ আছে, যিয়েই যুঁজিব বিচাৰে যুঁজ দিব পাৰে, জনতাই যাক বিচাৰে চৰকাৰ তেওঁলোকেই গঠন কৰিব। গাডকাৰীয়ে কয় যে চৰকাৰ সলনি হ'ব, নেতা সলনি হ'ব, কিন্তু দেশ সদায় দেশ হৈ থাকিব।

    Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese

    Published by:Manjumoni Borah
    First published: