• Home
  • »
  • News
  • »
  • technology
  • »
  • স্মাৰ্ট ফোনৰ বেটাৰী ১০০ শতাংশ চাৰ্জ কৰে? কি মাৰাত্মক ভুল কৰি আছে জানক

স্মাৰ্ট ফোনৰ বেটাৰী ১০০ শতাংশ চাৰ্জ কৰে? কি মাৰাত্মক ভুল কৰি আছে জানক

এপলে কয় যে আইফোনসমূহে বৰ্ধিত সময়ৰ বাবে সম্পূৰ্ণ চাৰ্জ কৰি ৰাখিলে বেটাৰীৰ স্বাস্থ্যত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

এপলে কয় যে আইফোনসমূহে বৰ্ধিত সময়ৰ বাবে সম্পূৰ্ণ চাৰ্জ কৰি ৰাখিলে বেটাৰীৰ স্বাস্থ্যত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

এপলে কয় যে আইফোনসমূহে বৰ্ধিত সময়ৰ বাবে সম্পূৰ্ণ চাৰ্জ কৰি ৰাখিলে বেটাৰীৰ স্বাস্থ্যত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

  • Share this:
স্মাৰ্টফোন অবিহনে আজিৰ জীৱনটো প্ৰায় অচল! বেছিভাগ কামেই স্মাৰ্টফোনৰ জৰিয়তে কৰা হয়। এই কাৰণে স্মাৰ্টফোনৰ বেটাৰী সকলো সময়তে চাৰ্জ কৰি ৰখাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

বহুতে গোটেই দিনটো কাম কৰিবলৈ প্ৰায় গোটেই ৰাতি ফোনটো চাৰ্জ কৰে। এই অভাৰনাইট চাৰ্জক লৈ বহু মতানৈক্যৰ সৃষ্টি হৈছে। বেছিভাগ মানুহেই নাজানে ৰাতিটোৰ ভিতৰতে মোবাইল চাৰ্জ কৰাটো উচিত নে ভুল!

মোবাইল নিৰ্মাতা কোম্পানীসমূহৰ মতে, ফোনটোৰ বেটাৰীৰ জীৱন কেৱল চাৰ্জৰ ওপৰত ভিত্তি কৰিয়েই নহয়, ই উষ্ণতাৰ উঠা-নমা আৰু গ্ৰাহকৰ চাৰ্জিং অভ্যাসকে ধৰি কেইবাটাও কাৰকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।

ফোন এটাৰ লিথিয়াম-আয়ন বেটাৰীৰ বয়স বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে ইয়াৰ চাৰ্জ ধৰি ৰখাৰ ক্ষমতা কমি যায়। ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ ফলতেই এই পৰিৱৰ্তনৰ সৃষ্টি হয়। সেইবাবেই পুৰণি ফোনবোৰ বেছি দিন টিকি নাথাকে। কিন্তু এক্সট্ৰা চাৰ্জিং কৰাৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে ফোনটো ভাল হ'ব। বৰঞ্চ Aলোটা হোৱাৰ সম্ভাৱনাই প্ৰৱল।

এপলে কয় যে আইফোনসমূহে বৰ্ধিত সময়ৰ বাবে সম্পূৰ্ণ চাৰ্জ কৰি ৰাখিলে বেটাৰীৰ স্বাস্থ্যত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

চেমচাঙকে ধৰি আন এনড্ৰইড ফোন নিৰ্মাতা কোম্পানীসমূহেও একে কথাই কৈছে।  ফোনটো চাৰ্জাৰৰ লগত দীৰ্ঘ সময় বা ৰাতিটোৰ বাবে সংযোগ কৰি ৰাখিব নালাগে।

হুৱেই কোম্পানীৰ মতে, ফোনৰ বেটাৰীৰ স্তৰ যিমান পাৰি মাজৰ (৩০%ৰ পৰা ৭০%) ওচৰত ৰাখিলে ফলপ্ৰসূভাৱে বেটাৰীৰ জীৱনকাল বৃদ্ধি পাব পাৰে। এইটো সঁচা যে বেটাৰী ভৰ্তি হ’লে ফোনটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চাৰ্জিং বন্ধ হৈ যায়। কিন্তু কিছুমান ক্ষেত্ৰত এবাৰ ৯৯ শতাংশলৈ আহিলে ১০০ শতাংশলৈ ঘূৰি আহিবলৈ অধিক শক্তিৰ প্ৰয়োজন হয়, গতিকে এই অবিৰত চক্ৰটোৱে বেটাৰীৰ আয়ুস শেষ কৰে।

সেই কাৰণেই বেছিভাগ ফোনতে চাৰ্জিং ৰেগুলেচনৰ বিকল্প থাকে। এই কাৰণেই ফোনটোৰ বিল্ট-ইন বৈশিষ্ট্যসমূহ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে।

iOS 13 আৰু পিছৰ আইফোনত অপ্টিমাইজড বেটাৰী চাৰ্জিঙে ফোনটো সম্পূৰ্ণৰূপে চাৰ্জ কৰিবলৈ লোৱা সময়ৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰে। এবাৰ সক্ৰিয় হ’লে আইফোনে চাৰ্জিং অভ্যাস বিশ্লেষণ কৰে আৰু ৮০ শতাংশ চাৰ্জ সম্পূৰ্ণ হোৱালৈকে অপেক্ষা কৰে।

‘অপ্টিমাইজড বেটাৰী চাৰ্জিং’ পপ-আপটো টেপ কৰি ধৰি ৰাখি ইয়াক অভাৰৰাইড কৰিব পাৰি। ই অবিকল্পিতভাৱে অন, কিন্তু ছেটিংছ > বেটাৰী > বেটাৰী স্বাস্থ্য > অনুকূলিত বেটাৰী চাৰ্জিঙলৈ গৈ ই অন আছে নে নাই দুবাৰ-পৰীক্ষা কৰিব পাৰি।

দৈনিক ব্যৱহাৰ যিমান কম হ’ব, বেটাৰী সিমানেই বেছি দিন টিকি থাকিব।  ইয়াক সহায় কৰিব পৰা প্ৰযুক্তিও আছে।  ইয়াত সুবিধাজনক অটোমেটিক শ্বট অফ টাইমাৰ আছে। যাৰ ফলত ফোনটো কেৱল এটা নিৰ্দিষ্ট সময়ৰ বাবেহে চাৰ্জ হ’ব পাৰে।

আপোনাৰ ফোনৰ বেটাৰীক সুস্থ কৰি ৰখাৰ অধিক উপায় চাওক –
- চাৰ্জ কৰাৰ আগতে বেটাৰী ০ শতাংশলৈ নমাই অনাৰ প্ৰয়োজন নাই  অৰ্থাৎ যদি ই ০ৰ পৰা ১০০% লৈ যায় তেন্তে সমগ্ৰ চাৰ্জিং চক্ৰটো সম্পূৰ্ণ হয়।
- আপোনাৰ ফোনটো যিমান পাৰি শীতল ৰাখক।  গৰমে ফোনটোৰ বেটাৰীৰ জীৱনকালত দীৰ্ঘ সময়ৰ বাবে প্ৰভাৱ পেলায়, গতিকে ইয়াক আপোনাৰ আঁঠুৱাৰ তলত থৈ দিয়াটো আপুনি কৰিব পৰা অন্যতম বেয়া কাম। ঠাণ্ডা হলে ৰ'দত বা বাহিৰত ফোনটো ৰখাৰ ক্ষেত্ৰতো একেই কথা।
- ৰাতি ফোনটো সাৰ পালে সম্পূৰ্ণ চাৰ্জ হোৱাৰ পিছত ফোনটো আনপ্লাগ কৰক। ইয়াৰ ফলত কোনো বৃহৎ পাৰ্থক্য নহ’ব, কিন্তু নিশ্চয়কৈ ক্ষতি নহ’ব।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published:

শেহতীয়া বাতৰি