உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • technology
    • »
    • Tips to Boost Phone's Battery: পুৰণি স্মাৰ্টফোনৰ বেটাৰীৰ জীৱন কাল কেনেদৰে বৃদ্ধি কৰিব? চাওক কেইটামান সহজ টিপছ

    Tips to Boost Phone's Battery: পুৰণি স্মাৰ্টফোনৰ বেটাৰীৰ জীৱন কাল কেনেদৰে বৃদ্ধি কৰিব? চাওক কেইটামান সহজ টিপছ

    ফোনটোৰ বেটাৰী দ্ৰুতগতিত শেষ হোৱাৰ সমস্যাৰ আঁৰত বহুতো কাৰণ আছে।

    ফোনটোৰ বেটাৰী দ্ৰুতগতিত শেষ হোৱাৰ সমস্যাৰ আঁৰত বহুতো কাৰণ আছে।

    ফোনটোৰ বেটাৰী দ্ৰুতগতিত শেষ হোৱাৰ সমস্যাৰ আঁৰত বহুতো কাৰণ আছে।

    • Share this:
    আজিৰ স্মাৰ্টফোনবোৰ ক্ষুদ্ৰ ছুপাৰ কম্পিউটাৰ যেন হৈ পৰিছে। স্মাৰ্টফোনবোৰ প্ৰায় সকলো ধৰণৰ সুবিধাৰে সজ্জিত আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা প্ৰয়োজনীয়তাও পূৰণ হয়। কিন্তু হেণ্ডছেটটোত বহুখিনি সুধাধা থকাৰ দৰে ইয়াৰ বেটাৰিও দ্ৰুতগতিত শেষ হয়। শেহতীয়া প্ৰচেছৰ, উজ্জ্বল স্ক্ৰীন ডিচপ্লে আৰু দ্ৰুত ইণ্টাৰনেটে ফোনটোৰ বেটাৰীত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলায়। ফোনটোৰ বেটাৰী দ্ৰুতগতিত শেষ হোৱাৰ সমস্যাৰ আঁৰত বহুতো কাৰণ আছে। যদি আপুনি ফোনৰ বেটাৰীৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে, ইয়াক ঠিক কৰাৰ উপায় আছে। এনে কেইটামান টিপছ, যিয়ে আপোনাৰ এণ্ড্ৰইড (Android) বা আইফোন (iPhone)ৰ বেটাৰী জীৱন কাল বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব (tips to boost phone battery)।

    বেটাৰী খোৱা এপসমূহ অফ কৰক

    বহুতো জনপ্ৰিয় এপ গধুৰ গ্ৰাফিক্সৰ সৈতে আহে যিয়ে অধিক বেটাৰী খৰচ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত প্ৰয়োজন হোৱা প্ৰতিটো এপ বিলোপ কৰিব নোৱাৰি। ফোনৰ পৰা একেটা এপ আনইনষ্টল কৰাৰ সলনি সেইবোৰ বেকগ্ৰাউণ্ডৰ পৰা আঁতৰাওক বা সেইবোৰ অফ কৰক।

    ৱাই-ফাইৰ ব্যৱহাৰ

    ৱাই-ফাই সংযোগ সদায় অন ৰখাৰ অভ্যাসে আপোনাৰ স্মাৰ্টফোনৰ বেটাৰী যথেষ্ট পৰিমাণে খৰচ কৰিব পাৰে। সেয়েহে প্ৰয়োজন নহ'লে আপোনাৰ ৱাই-ফাই সংযোগ বিচ্ছিন্ন কৰি আপোনাৰ ডাটাৰ লগতে বেটাৰীক সুৰক্ষা দিব পাৰে। আপোনাক প্ৰয়োজন হ'লেহে ৱাই-ফাই ব্যৱহাৰ কৰক।

    পুছ নটিফিকেচনসমূহ অফ কৰক

    ফেচবুক, টুইটাৰ বা বাতৰি ৱেবছাইটৰ দৰে বহুতো এপৰ পৰা তাৎক্ষণিক পুছ নটিফিকেচন ব্যৱহাৰ কৰে। এনে অৱস্থাতো আপোনাৰ ফোনৰ বেটাৰী বহু দ্ৰুতগতিত শেষ হয়। আপুনি আপোনাৰ বেটাৰীৰ চাপ হ্ৰাস কৰিবলৈ অপ্ৰয়োজনীয় এপৰ বাবে পুছ ন'টিফিকেচন অফ কৰিব পাৰে। এণ্ড্ৰইড স্মাৰ্টফোনত এইটো কৰাৰ আটাইতকৈ সৰল উপায় হৈছে এপ আইকনটো ঠেলি ধৰি ৰখা, যাৰ পিছত আপুনি 'এপ ইনফো'ৰ বিকল্পটো দেখিব। ইয়াত আপুনি ন'টিফিকেচনৰ বিকল্প দেখিব, যাক আপুনি অন আৰু অফ কৰিব পাৰে।

    পাৱাৰ সংৰক্ষণ মোড

    প্ৰতিটো স্মাৰ্টফোন (Smartphone) এই সুবিধাৰে সজ্জিত। কিন্তু আপুনি ইয়াক বাৰে বাৰে ব্যৱহাৰ কৰে নেকি? যদি নহয়, ই আপোনাৰ ফোনৰ বেটাৰী ড্ৰেইন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। কেৱল ইয়াক অন কৰক আৰু বেটাৰী-চালিত মোডে আপোনাৰ বেটাৰী খোৱা সকলো প্ৰ'গ্ৰাম অফ কৰিব। যেতিয়া আপোনাৰ বেটাৰী শেষ হৈ যায় আৰু চাৰ্জ কৰাৰ বাবে কোনো বিকল্প উপলব্ধ নহয়, তেতিয়া ই যথেষ্ট সহায়ক হ'ব পাৰে।
    Published by:Gautam Barman
    First published: