உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • technology
    • »
    • Twitter আৰু Googleক তীব্ৰ সমালোচনা চৰকাৰৰ ! ভুৱা বাতৰিৰ বিৰুদ্ধে নিষ্ক্ৰিয় হৈ পৰিছে নেকি ছচিয়েল মিডিয়া ?

    Twitter আৰু Googleক তীব্ৰ সমালোচনা চৰকাৰৰ ! ভুৱা বাতৰিৰ বিৰুদ্ধে নিষ্ক্ৰিয় হৈ পৰিছে নেকি ছচিয়েল মিডিয়া ?

    ভুৱা বাতৰিৰ ক্ষেত্ৰত, টুইটাৰ (Twitter) আৰু গুগলৰ (Google) আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ উত্তপ্ত তৰ্ক হৈছে। বিষয়াসকলে দুয়োটা প্ৰযুক্তি প্ৰতিষ্ঠানক তেওঁলোকৰ নিজ নিজ মঞ্চত ভুৱা বাতৰিৰ পদক্ষেপ লোৱাৰ বাবে সমালোচনা কৰিছে।

    ভুৱা বাতৰিৰ ক্ষেত্ৰত, টুইটাৰ (Twitter) আৰু গুগলৰ (Google) আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ উত্তপ্ত তৰ্ক হৈছে। বিষয়াসকলে দুয়োটা প্ৰযুক্তি প্ৰতিষ্ঠানক তেওঁলোকৰ নিজ নিজ মঞ্চত ভুৱা বাতৰিৰ পদক্ষেপ লোৱাৰ বাবে সমালোচনা কৰিছে।

    ভুৱা বাতৰিৰ ক্ষেত্ৰত, টুইটাৰ (Twitter) আৰু গুগলৰ (Google) আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ উত্তপ্ত তৰ্ক হৈছে। বিষয়াসকলে দুয়োটা প্ৰযুক্তি প্ৰতিষ্ঠানক তেওঁলোকৰ নিজ নিজ মঞ্চত ভুৱা বাতৰিৰ পদক্ষেপ লোৱাৰ বাবে সমালোচনা কৰিছে।

    • Share this:
    ভুৱা বাতৰিৰ ক্ষেত্ৰত, টুইটাৰ (Twitter) আৰু গুগলৰ (Google) আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ উত্তপ্ত তৰ্ক হৈছে। বিষয়াসকলে দুয়োটা প্ৰযুক্তি প্ৰতিষ্ঠানক তেওঁলোকৰ নিজ নিজ মঞ্চত ভুৱা বাতৰিৰ পদক্ষেপ লোৱাৰ বাবে সমালোচনা কৰিছে। সূত্ৰ অনুসৰি, তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়ৰ বিষয়াসকলে দুয়োটা কোম্পানীৰ ওপৰত তীব্ৰ সমালোচনা কৰি কয় যে ভুৱা বাতৰিৰ ওপৰত কাম কৰাৰ নিষ্ক্ৰিয়তাই চৰকাৰক সমল আঁতৰাবলৈ নিৰ্দেশ দিবলৈ বাধ্য কৰিছে, যাৰ বাবে চৰকাৰে আন্তৰ্জাতিক ভাৱে সমালোচনাৰ সন্মুখীন হৈছে যে কৰ্তৃপক্ষই বাক স্বাধীনতা দমন কৰি আছে।

    সূত্ৰসমূহে কৈছে যে সোমবাৰে প্ৰায় অনুষ্ঠিত হোৱা বৈঠকখন কিছু উত্তেজনাপূৰ্ণ আছিল, যি প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ প্ৰশাসন আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰযুক্তি কোম্পানীসমূহৰ মাজৰ সম্পৰ্কৰ অভাৱ প্ৰতিফলিত কৰে। সূত্ৰসমূহে কৈছে যে বিষয়াসকলে অৱশ্যে বৈঠকত কোম্পানীবোৰক কোনো আল্টিমেটাম জাৰি কৰা নাছিল। চৰকাৰে কাৰিকৰী খণ্ডৰ নিয়মবোৰ কঠোৰ কৰি আছে, কিন্তু কোম্পানীবোৰে সমল সংযমৰ ওপৰত অধিক কাম কৰাটো বিচাৰে।

    চৰকাৰে ৫৫ টা একাউণ্ট অৱৰোধ কৰিছিল
    তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়েগুগলৰ ইউটিউব প্লেটফৰ্মত ৫৫ টা চেনেল আৰু "জৰুৰীকালীন ক্ষমতা" ব্যৱহাৰ কৰি কিছুমান টুইটাৰ আৰু ফেচবুক একাউণ্ট অৱৰোধ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়াৰ পিছত ডিচেম্বৰ আৰু জানুৱাৰীত বৈঠকখন আহিছিল।

    চৰকাৰে কৈছে যে চেনেলবোৰে "ভুৱা বাতৰি" বা "ভাৰত বিৰোধী" সমলৰ প্ৰচাৰ কৰি আছে আৰু পাকিস্তানত অৱস্থিত একাউণ্টৰ দ্বাৰা অপপ্ৰচাৰ বিয়পাই দিয়া হৈছে। তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়ে সভাখনৰ বিষয়ে কোনো তথ্য প্ৰদান কৰা নাছিল। বৈঠকত ঘৰুৱা সমল ভাগ বতৰা কৰা প্লেটফৰ্ম শ্বেয়াৰচেট আৰু কুও উপস্থিত আছিল, যিবোৰ দেশৰ লাখ লাখ লোকে ব্যৱহাৰ কৰে।

    ফেচবুক, যাক এতিয়া মেটা বুলি জনা যায়, টুইটাৰ আৰু শ্বেয়াৰচেটও এই সন্দৰ্ভত মন্তব্য কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছে।

    বৈঠকৰ ওপৰত মন্তব্য নিদিয়াকৈ, এলফাবেট ইনক'ৰ গুগলে এক বিবৃতিত কৈছিল যে ই চৰকাৰৰ অনুৰোধবোৰ সমীক্ষা কৰে আৰু "স্থানীয় আইন বিবেচনা কৰি সমল সীমিত বা আঁতৰ কৰে, য'ত উপযুক্ত হয়।" কুৱে কৈছে যে ই স্থানীয় আইন অনুসৰণ কৰে আৰু শক্তিশালী সমল সংযম পদ্ধতি আছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: