• Home
  • »
  • News
  • »
  • technology
  • »
  • Alert: চৰকাৰে ৩৪৮ টা মোবাইল এপ নিষিদ্ধ কৰিছে, ভাৰতীয় ব্যৱহাৰকাৰীৰ তথ্য চীনলৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল এই এপবোৰে ...

Alert: চৰকাৰে ৩৪৮ টা মোবাইল এপ নিষিদ্ধ কৰিছে, ভাৰতীয় ব্যৱহাৰকাৰীৰ তথ্য চীনলৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল এই এপবোৰে ...

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বুধবাৰে কৈছে যে চীন আৰু অন্যান্য দেশৰ দ্বাৰা বিকশিত ৩৪৮ টা মোবাইল এপ চিনাক্ত আৰু নিষিদ্ধ কৰা হৈছে যিয়ে ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ তথ্য সংগ্ৰহ কৰি আছিল আৰু সেইবোৰ দেশৰ বাহিৰত অৱস্থিত চাৰ্ভাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বুধবাৰে কৈছে যে চীন আৰু অন্যান্য দেশৰ দ্বাৰা বিকশিত ৩৪৮ টা মোবাইল এপ চিনাক্ত আৰু নিষিদ্ধ কৰা হৈছে যিয়ে ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ তথ্য সংগ্ৰহ কৰি আছিল আৰু সেইবোৰ দেশৰ বাহিৰত অৱস্থিত চাৰ্ভাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বুধবাৰে কৈছে যে চীন আৰু অন্যান্য দেশৰ দ্বাৰা বিকশিত ৩৪৮ টা মোবাইল এপ চিনাক্ত আৰু নিষিদ্ধ কৰা হৈছে যিয়ে ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ তথ্য সংগ্ৰহ কৰি আছিল আৰু সেইবোৰ দেশৰ বাহিৰত অৱস্থিত চাৰ্ভাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বুধবাৰে কৈছে যে চীন আৰু অন্যান্য দেশৰ দ্বাৰা বিকশিত ৩৪৮ টা মোবাইল এপ চিনাক্ত আৰু নিষিদ্ধ কৰা হৈছে যিয়ে ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ তথ্য সংগ্ৰহ কৰি আছিল আৰু সেইবোৰ দেশৰ বাহিৰত অৱস্থিত চাৰ্ভাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল।

লোকসভাত ৰডমল নগৰৰ এক প্ৰশ্নৰ লিখিত উত্তৰত ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী ৰাজীৱ চন্দ্ৰশেখৰে এই তথ্য প্ৰদান কৰে। সদস্যজনে সুধিছিল যে চৰকাৰে দেশৰ বাহিৰত তথ্য প্ৰেৰণ কৰা কোনো এপ চিনাক্ত কৰিছে নেকি আৰু এনে কোনো এপ চিনাক্ত কৰা হৈছে নেকি, সেইবোৰ নিষিদ্ধ কৰা হৈছে নেকি।

ইয়াৰ প্ৰত্যুত্তৰত মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰালয়ে এনে ধৰণৰ ৩৪৮ টা এপ চিনাক্ত কৰিছে আৰু মন্ত্ৰালয়ৰ অনুৰোধত ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে এই সকলোবোৰ আবেদন অৱৰোধ কৰিছে কিয়নো এনে তথ্য প্ৰেৰণে ভাৰতৰ সাৰ্বভৌমত্ব আৰু অখণ্ডতা, ভাৰতৰ প্ৰতিৰক্ষা আৰু ৰাজ্যৰ নিৰাপত্তা উলংঘা কৰে। চন্দ্ৰশেখৰে কৈছিল যে এই এপবোৰ চীনকে ধৰি বিভিন্ন দেশৰ দ্বাৰা বিকশিত কৰা হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: