• Home
  • »
  • News
  • »
  • technology
  • »
  • Dubai-Bangalore Emirates A380: ডুবাই-বেংগালুৰু এমিৰেটছ A380; বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ যাত্ৰীবাহী বিমানখনৰ আছে আশ্চৰ্যকৰ বৈশিষ্ট

Dubai-Bangalore Emirates A380: ডুবাই-বেংগালুৰু এমিৰেটছ A380; বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ যাত্ৰীবাহী বিমানখনৰ আছে আশ্চৰ্যকৰ বৈশিষ্ট

Emirates A380: এজন প্ৰথম শ্ৰেণীৰ ফ্লাইয়াৰে যি সমৃদ্ধি লাভ কৰে সেয়া হ’ল স্লাইডিং প্ৰাইভেচি দুৱাৰ, ব্যক্তিগত মিনি-বাৰ, এম্বিয়েণ্ট লাইটিং, ব্যক্তিগত চিনেমা, ভেনিটি টেবুল আৰু মিৰ’ৰ। গোটেই আসনখনক মেট্ৰেছৰ সৈতে সম্পূৰ্ণ সমতল বিচনালৈ ৰূপান্তৰিত কৰিব পাৰি।

Emirates A380: এজন প্ৰথম শ্ৰেণীৰ ফ্লাইয়াৰে যি সমৃদ্ধি লাভ কৰে সেয়া হ’ল স্লাইডিং প্ৰাইভেচি দুৱাৰ, ব্যক্তিগত মিনি-বাৰ, এম্বিয়েণ্ট লাইটিং, ব্যক্তিগত চিনেমা, ভেনিটি টেবুল আৰু মিৰ’ৰ। গোটেই আসনখনক মেট্ৰেছৰ সৈতে সম্পূৰ্ণ সমতল বিচনালৈ ৰূপান্তৰিত কৰিব পাৰি।

Emirates A380: এজন প্ৰথম শ্ৰেণীৰ ফ্লাইয়াৰে যি সমৃদ্ধি লাভ কৰে সেয়া হ’ল স্লাইডিং প্ৰাইভেচি দুৱাৰ, ব্যক্তিগত মিনি-বাৰ, এম্বিয়েণ্ট লাইটিং, ব্যক্তিগত চিনেমা, ভেনিটি টেবুল আৰু মিৰ’ৰ। গোটেই আসনখনক মেট্ৰেছৰ সৈতে সম্পূৰ্ণ সমতল বিচনালৈ ৰূপান্তৰিত কৰিব পাৰি।

  • Share this:
এমিৰেটছ A380 (Emirates A380)ক অভিযান্ত্ৰিক আশ্চৰ্য্য বুলি ক’লেও অতিৰঞ্জিত নহ’ব। বিশ্বৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বিমান হোৱাৰ বাবে ইয়াৰ হাতত আছে সকলো বিলাসী সুবিধা আৰু আৰাম। এতিয়া এমিৰেটছ বিমান সংস্থাসমূহে ২০২২ চনৰ ৩০ অক্টোবৰৰ পৰা ডুবাই-বেংগালুৰু পথত এই বিমানখন উৰণ আৰম্ভ কৰিব।

বয়িং ৭৭৭ বিমানৰ জৰিয়তে ডুবাই আৰু বেংগালুৰুৰ মাজত এমিৰেটছ এয়াৰলাইন্সে এতিয়ালৈকে চলাই আহিছে। গতিকে, A380 বিমানখন বেংগালুৰুৰ মাটিত অৱতৰণ কৰাৰ আগতে ইয়াৰ বৈশিষ্টৰসমূহৰ বিষয়ে কওঁ যিয়ে ইয়াক বিশ্বৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ যাত্ৰীবাহী বিমান কৰি তুলিছে।

এমিৰেটছ A380ৰ ওজন ৫১০ৰ পৰা ৫৭৫ টনৰ ভিতৰত হোৱাৰ বিপৰীতে ইয়াৰ দীঘল ২টা নীলা তিমি (৭২.৭ মিটাৰ) আৰু ওখ ৫টা জিৰাফ (২৪.১ মিটাৰ)ৰ সমান। তদুপৰি ই হুপিং ৪০ লাখ অংশৰে গঠিত। অতিৰিক্ত লেগৰুম আৰু সকলোৰে ভিতৰত কেবিনত আটাইতকৈ ডাঙৰ স্ক্ৰীণৰ সৈতে বয়িং ৭৭৭তকৈ ৪৫ শতাংশ বেছি আসন ক্ষমতা আছে A380 বিমানখনত।

এমিৰেটছৰ বহৰত মুঠ ১১৮ খন A380 ইউনিট আছে। ই ১ বিলিয়ন কিলোমিটাৰতকৈ অধিক উৰণ কৰিছে আৰু ২০১৮ চনৰ পৰা ইয়াত ১০.৫ কোটিতকৈ অধিক যাত্ৰীয়ে যাত্ৰা কৰিছে। A380ৰ আটাইতকৈ চুটি বিমানখন ডুবাই আৰু চৌদি আৰৱৰ জেদ্দাৰ মাজত ১৭০০ কিলোমিটাৰ দূৰত্বৰ বিপৰীতে বিমানখনে ১৪,১৯৩ কিলোমিটাৰ আটাইতকৈ দীঘলীয়া পথ ডুবাই আৰু নিউজিলেণ্ডৰ অকলেণ্ডৰ মাজত উৰা মাৰে।

প্ৰথম শ্ৰেণীৰ ব্যক্তিগত ছুইট আৰু শ্বাৱাৰ স্পাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বিজনেছ শ্ৰেণীৰ ফ্লেট-বেড আসনলৈকে অতিৰিক্ত কোঠা, বেতাঁৰ ব্লুটুথ সংযোগ আৰু ইকনমি ক্লাছৰ কাষ্টম লাইটিংলৈকে, এমিৰেটছ A380 ত ফ্লায়াৰসকলৰ বাবে সকলো আছে। আচলতে ইয়াত গোটেই যাত্ৰাটোত ইনফ্লাইট ৱাই-ফাইও আছে। বিজনেছ ক্লাছৰ ফ্লায়াৰৰ বাবে A380ত অনব’ৰ্ড লাউঞ্জো আছে। কোম্পানীটোৱে কিছুমান বিশেষ গন্তব্যস্থানৰ মাজতো নতুন প্ৰিমিয়াম ইকনমি ক্লাছ আৰম্ভ কৰিছে।

GP7200 RR Trent 900 ইঞ্জিনেৰে চালিত এই A380ৰ উৰণৰ দূৰত্ব সৰ্বোচ্চ ৮,০০০ নটিকেল মাইল (প্ৰায় 15,000 কিলোমিটাৰ)। ই ৪৩,১০০ ফুট উচ্চতাত উৰি থাকে।

A380 বিমানখনৰ ভিতৰৰ অংশটো চিকচিকিয়া ক্ৰীম আৰু ব্ৰঞ্জৰ দ্বাৰা ফিনিছিং কৰা হৈছে। প্ৰথম শ্ৰেণীৰ ফ্লাইয়াৰসকলে Bvlgari টয়লেটৰ সামগ্ৰী আৰু স্বাক্ষৰযুক্ত টাইমলেছ স্পাৰ সামগ্ৰী লাভ কৰে। তদুপৰি এজন প্ৰথম শ্ৰেণীৰ ফ্লাইয়াৰে যি সমৃদ্ধি লাভ কৰে সেয়া হ’ল স্লাইডিং প্ৰাইভেচি দুৱাৰ, ব্যক্তিগত মিনি-বাৰ, এম্বিয়েণ্ট লাইটিং, ব্যক্তিগত চিনেমা, ভেনিটি টেবুল আৰু মিৰ’ৰ। গোটেই আসনখনক মেট্ৰেছৰ সৈতে সম্পূৰ্ণ সমতল বিচনালৈ ৰূপান্তৰিত কৰিব পাৰি।
Published by:Manjumoni Borah
First published: