உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • technology
    • »
    • New Debit Credit Card New Rules: ১ জানুৱাৰীৰ পৰা ডেবিট আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ সৈতে পৰিশোধ কেনেদৰে সলনি হ'ব, RBI ৰ নতুন নিয়মবোৰ কি জানক ?

    New Debit Credit Card New Rules: ১ জানুৱাৰীৰ পৰা ডেবিট আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ সৈতে পৰিশোধ কেনেদৰে সলনি হ'ব, RBI ৰ নতুন নিয়মবোৰ কি জানক ?

    New Debit Credit Card New Rules: নতুন ডেবিট ক্ৰেডিট কাৰ্ড নতুন নিয়ম: যদি আপুনি ক্ৰেডিট বা ডেবিট কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰে, জানক যে অনলাইন কাৰ্ড পৰিশোধৰ নিয়মবোৰ নতুন বছৰৰ পৰা সলনি হ'ব। এই পৰিৱৰ্তনবোৰ ডেবিট আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ সুৰক্ষাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি কৰা হৈছে। ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে (Reserve Bank of India) ১ জানুৱাৰী, ২০২২ তাৰিখৰ পৰা এই নিয়ম কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ গৈ আছে।

    New Debit Credit Card New Rules: নতুন ডেবিট ক্ৰেডিট কাৰ্ড নতুন নিয়ম: যদি আপুনি ক্ৰেডিট বা ডেবিট কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰে, জানক যে অনলাইন কাৰ্ড পৰিশোধৰ নিয়মবোৰ নতুন বছৰৰ পৰা সলনি হ'ব। এই পৰিৱৰ্তনবোৰ ডেবিট আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ সুৰক্ষাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি কৰা হৈছে। ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে (Reserve Bank of India) ১ জানুৱাৰী, ২০২২ তাৰিখৰ পৰা এই নিয়ম কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ গৈ আছে।

    New Debit Credit Card New Rules: নতুন ডেবিট ক্ৰেডিট কাৰ্ড নতুন নিয়ম: যদি আপুনি ক্ৰেডিট বা ডেবিট কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰে, জানক যে অনলাইন কাৰ্ড পৰিশোধৰ নিয়মবোৰ নতুন বছৰৰ পৰা সলনি হ'ব। এই পৰিৱৰ্তনবোৰ ডেবিট আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ সুৰক্ষাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি কৰা হৈছে। ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে (Reserve Bank of India) ১ জানুৱাৰী, ২০২২ তাৰিখৰ পৰা এই নিয়ম কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ গৈ আছে।

    • Share this:
    New Debit Credit Card New Rules: নতুন ডেবিট ক্ৰেডিট কাৰ্ড নতুন নিয়ম: যদি আপুনি ক্ৰেডিট বা ডেবিট কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰে, জানক যে অনলাইন কাৰ্ড পৰিশোধৰ নিয়মবোৰ নতুন বছৰৰ পৰা সলনি হ'ব। এই পৰিৱৰ্তনবোৰ ডেবিট আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ সুৰক্ষাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি কৰা হৈছে। ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে (Reserve Bank of India) ১ জানুৱাৰী, ২০২২ তাৰিখৰ পৰা এই নিয়ম কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ গৈ আছে।

    ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে সকলো ৱেবছাইট আৰু পেমেণ্ট গেটৱেৰ দ্বাৰা সঞ্চিত গ্ৰাহকৰ ডাটা বিলোপ কৰিবলৈ কৈছে যাতে ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে লেনদেন কৰিবলৈ এনক্ৰিপ্ট কৰা টোকেন (encrypted tokens) ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

    নতুন নিয়মবোৰ কি জানি লওঁক?
    নতুন নিয়ম অনুসৰি, ব্যৱসায়ীসকলে তেওঁলোকৰ ৱেবছাইটত কাৰ্ডৰ তথ্য সংৰক্ষণ কৰিব নোৱাৰিব। ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে দেশৰ সকলো কোম্পানীক ১ জানুৱাৰী, ২০২২-ৰ ভিতৰত ডেবিট আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ড সম্পৰ্কীয় সঞ্চয় তথ্য আঁতৰাবলৈ নিৰ্দেশ দিছে। ৰিজাৰ্ভ বেংকে কাৰ্ডখন সুৰক্ষিত কৰিবলৈ এই নিয়মটো প্ৰস্তুত কৰিছে।

    বেঙ্কে তেওঁলোকৰ গ্ৰাহকলৈ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰে
    কিছুমান বেংকে আনকি তেওঁলোকৰ গ্ৰাহকসকলক নতুন নিয়মৰ বিষয়ে সতৰ্ক কৰা আৰম্ভ কৰিছে। এইচডিএফচি বেঙ্কে (ইয়াৰ গ্ৰাহকসকলক কৈছে যে "উন্নত কাৰ্ড সুৰক্ষাৰ বাবে ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কৰ নতুন আদেশৰ সৈতে সংগতি ৰাখি মাৰ্চেণ্ট ৱেবছাইট/এপত আপোনাৰ এইচডিএফচি বেঙ্ক কাৰ্ডৰ বিৱৰণ ১ জানুৱাৰী, ২০২২-ৰ পৰা মাৰ্চেণ্টৰ দ্বাৰা বিলোপ কৰিব। প্ৰতিবাৰ পৰিশোধৰ বাবে গ্ৰাহকে কাৰ্ডৰ সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ বা টোকেনাইজেচন ছিষ্টেম গ্রহণ কৰিব লাগিব।

    টোকেনাইজেচন কি?
    এতিয়ালৈকে আমি লেনদেনৰ সময়ত ১৬ টা অংকৰ কাৰ্ড নম্বৰ, কাৰ্ডৰ ম্যাদ উকলি যোৱা তাৰিখ, চিভিভি আৰু অ'টিপি প্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব। লেনদেন পিনো প্ৰয়োজন। এই সকলো বোৰ তথ্য আৰু দিব নালাগিব। এতিয়া আপুনি কাৰ্ডৰ বিৱৰণৰ বাবে কাৰ্ড নেটৱৰ্কৰ পৰা টোকেন নামৰ এটা কোড পাব। এই টোকেন প্ৰতিখন কাৰ্ডৰ বাবে বিশেষ হ'ব। এই টোকেনৰ জৰিয়তে কোনো তথ্য প্ৰদান কৰা নহ'ব।

    Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
    Published by:Kokil Sarma
    First published: