• Home
  • »
  • News
  • »
  • technology
  • »
  • Dating App: ভাৰতত ডেটিং এপবোৰ আইনী নে আৰু ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আইন কি? দেশত ৩ কোটিতকৈও অধিক ইয়াৰ ব্যৱহাৰকাৰী

Dating App: ভাৰতত ডেটিং এপবোৰ আইনী নে আৰু ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আইন কি? দেশত ৩ কোটিতকৈও অধিক ইয়াৰ ব্যৱহাৰকাৰী

অনলাইন ডেটিং এপ ব্যৱহাৰ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত শীৰ্ষ ৫ খন দেশৰ ভিতৰত অন্তৰ্ভুক্ত আছে।

অনলাইন ডেটিং এপ ব্যৱহাৰ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত শীৰ্ষ ৫ খন দেশৰ ভিতৰত অন্তৰ্ভুক্ত আছে।

অনলাইন ডেটিং এপ ব্যৱহাৰ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত শীৰ্ষ ৫ খন দেশৰ ভিতৰত অন্তৰ্ভুক্ত আছে।

  • Share this:
ভাৰতত ডেটিং ৱেবচাইটৰ প্ৰৱণতা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে। মানুহে বৃহৎ সংখ্যাত ডেটিং এপ ব্যৱহাৰ কৰি আছে। অনলাইন ডেটিং এপ ব্যৱহাৰ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত শীৰ্ষ ৫ খন দেশৰ ভিতৰত অন্তৰ্ভুক্ত আছে। শেহতীয়াকৈ ফ্ৰান্স-ভিত্তিক বিবাহ বহিৰ্ভূত ডেটিং এপ গ্লিডেনে কৈছিল যে, ভাৰতত ডেটিং এপৰ দুই নিযুত ব্যৱহাৰকাৰী আছে। এনে পৰিস্থিতিত, আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰশ্নটো হ'ল এই ডেটিং এপবোৰ সম্পৰ্কে ভাৰতত কোনো আইন আছে নে আৰু যদি আছে তেন্তে সেইবোৰ কেনেদৰে নিয়ন্ত্ৰণ কৰা হৈছে।

অনলাইন ডেটিং এপ সম্পৰ্কে ভাৰতত ডেটিং এপবোৰ আইনী নে নহয়?

ভাৰতত ডেটিং এপৰ নিয়ম আৰু নিয়ন্ত্ৰণ সম্পৰ্কে কোনো নিৰ্দিষ্ট আইন নাই। এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, দেশৰ ৩০ নিযুতৰো অধিক লোকে ডেটিং এপ ব্যৱহাৰ কৰে। ইয়াৰ ভিতৰত, ৬৭ শতাংশ ব্যৱহাৰকাৰী পুৰুষ আৰু ৩৩ শতাংশ ব্যৱহাৰকাৰী মহিলা। ২০০০ চনৰ পিছত জন্ম লাভ কৰা এনে অধিক ব্যৱহাৰকাৰী আছে যিয়ে এই এপবোৰ ব্যৱহাৰ কৰে। তথ্য অনুসৰি, ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ডেটিং এপৰ চাবস্ক্ৰীপচনেৰে ৫০০ কোটি টকাতকৈও অধিক উপাৰ্জন কৰা হয়। দেশত ২ কোটিতকৈও অধিক ডেটিং এপৰ পেইড চাবস্ক্ৰাইবাৰ আছে।

গোপনীয়তাৰ অধিকাৰ (Right to privacy) ডেটিং এপসমূহক নিৰ্দেশনা দিয়ে

ভাৰতত ডেটিং এপবোৰ গোপনীয়তাৰ অধিকাৰৰ অধীনত নিয়ন্ত্ৰিত হয়। যদিও তথ্য প্ৰযুক্তি (ন্যায্য সুৰক্ষা প্ৰক্ৰিয়া আৰু প্ৰক্ৰিয়া আৰু সংবেদনশীল ব্যক্তিগত তথ্য বা সুচনা) নিয়ম, ২০১১ (গোপনীয়তাৰ নিয়মাৱলীয়ে) গোপনীয়তাৰ অধিকাৰ সক্ষম কৰে, তথাপিও ই সংবেদনশীল তথ্য যেনে ক্ৰেডিট, ডেবিট কাৰ্ড, বায়’মেট্ৰিক তথ্য, পাছৱৰ্ড, স্বাস্থ্য তথ্য, চিকিৎসা ৰেকৰ্ডতে সীমাবদ্ধ। এনে পৰিস্থিতিত, ডেটিং এপবোৰে অন্যান্য তথ্য যেনে বয়স, লিংগ, ধৰ্ম আৰু ৰাজনৈতিক সম্পৰ্কক সংবেদনশীল তথ্যৰ শ্ৰেণী হিচাপে ৰখাৰ প্ৰয়োজন নাথাকে।

সকলো ক্ষেত্ৰৰ মানুহে ডেটিং এপ ব্যৱহাৰ কৰে

গ্লিডেনৰ মতে, ছেপ্টেম্বৰ ২০২২ৰ পৰা ভাৰতত এই সংখ্যা ১১ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে। কোম্পানীৰ মতে, বেছিভাগ নতুন গ্ৰাহক (৬৬ শতাংশ) স্তৰ ১ চহৰৰ পৰা আহে, বাকী (৪৪ শতাংশ) স্তৰ ২ আৰু স্তৰ ৩ চহৰৰ পৰা আহে। কোম্পানীটোৱে দাবী কৰে যে এপবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা পুৰুষ আৰু মহিলা উভয়েই অভিযন্তা, উদ্যোগী, পৰামৰ্শদাতা, মেনেজাৰ, কাৰ্যবাহী আৰু চিকিৎসকৰ দৰে পেছাদাৰী হয়।

৪০ শতাংশ মহিলা ব্যৱহাৰকাৰী

কেৱল এয়াই নহয়, বহু সংখ্যক গৃহিনীয়েও ডেটিং এপৰ সৈতে জড়িত হৈ আছে। বয়সৰ সন্দৰ্ভত এই এপ ব্যৱহাৰ কৰা পুৰুষসকলৰ বেছিভাগৰ বয়স ৩০ বছৰতকৈ অধিক। আনহাতে, মহিলাসকলৰ বয়স ২৬ বছৰতকৈ অধিক হোৱা দেখিবলৈ পোৱা যায়। কোম্পানীটোৱে দাবী কৰিছিল যে, এপটো মহিলাসকলৰ বাবে অতিৰিক্ত সুৰক্ষিত কৰা হৈছে আৰু এনেদৰে ২০২৩ চনত ৬০ শতাংশ পুৰুষ ব্যৱহাৰকাৰীৰ তুলনাত ৪০ শতাংশ মহিলা ব্যৱহাৰকাৰী আছে।

ভাৰতৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় ডেটিং এপসমূহ–

অনলাইন ডেটিং এপ ব্যৱহাৰ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত বৰ্তমান শীৰ্ষ ৫ খন দেশৰ ভিতৰত অন্তৰ্ভুক্ত আছে। আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য এই তালিকাৰ শীৰ্ষত থকাৰ লগতে চীন দ্বিতীয় স্থানত আছে। টিণ্ডাৰ, বাম্বল, হেপ্পন, বাম্বল আৰু থ্ৰুলী মেডলীৰ দৰে এপ্পবোৰ ভাৰতত ডেটিংৰ বাবে আটাইতকৈ বেছি ব্যৱহৃত হয়।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি