• Home
  • »
  • News
  • »
  • technology
  • »
  • Bumble stands: বাম্বল ইয়াৰ নতুন পদক্ষেপ সুৰক্ষাৰ সৈতে থিয় হৈছে

Bumble stands: বাম্বল ইয়াৰ নতুন পদক্ষেপ সুৰক্ষাৰ সৈতে থিয় হৈছে

বাম্বলে সামাজিক গৱেষণা কেন্দ্ৰ (চি.এচ. আৰ.) আৰু ন্যায়াৰ সৈতে অংশীদাৰিত্বত ভাৰতৰ বাবে এখন সুৰক্ষাৰ হাতপুঠি মুকলি কৰিছে।

বাম্বলে সামাজিক গৱেষণা কেন্দ্ৰ (চি.এচ. আৰ.) আৰু ন্যায়াৰ সৈতে অংশীদাৰিত্বত ভাৰতৰ বাবে এখন সুৰক্ষাৰ হাতপুঠি মুকলি কৰিছে।

বাম্বলে সামাজিক গৱেষণা কেন্দ্ৰ (চি.এচ. আৰ.) আৰু ন্যায়াৰ সৈতে অংশীদাৰিত্বত ভাৰতৰ বাবে এখন সুৰক্ষাৰ হাতপুঠি মুকলি কৰিছে।

  • Share this:
এই ডিজিটেল দিন আৰু যুগত, ডেটিং এপৰ উত্থান আৰু জনপ্ৰিয়তাই মানুহে অনলাইনত অৰ্থপূৰ্ণ যোগাযোগ স্থাপন আৰু নতুন বন্ধু বিচাৰি পোৱাৰ পদ্ধতি সলনি কৰিছে। মহামাৰীটোৱে আমাৰ সকলোৰে জীৱন ইণ্টাৰনেটলৈ স্থানান্তৰিত কৰিছে, কিয়নো মানুহে শাৰীৰিক বিচ্ছিন্নতাৰ মাজত অনলাইন সংযোগ বিচাৰি লৈছিল।

অৱশ্যে, ইণ্টাৰনেটৰ বৰ্ধিত গ্ৰহণযোগ্যতা আৰু ব্যৱহাৰৰ সৈতে, বিশেষকৈ মহামাৰী আৰম্ভ হোৱাৰ দিনৰ পৰা বডী শ্বেমিং, উদ্বেগ ট্ৰলিং আৰু অন্যান্য ধৰণৰ অনলাইন উৎপীড়নবোৰ বিশেষকৈ মহিলাসকলৰ বিৰুদ্ধে বৃদ্ধি পাইছে। এই সুৰক্ষা উদ্দেগবোৰৰ সহাঁৰিস্বৰূপে, ডিজিটেল সুৰক্ষাৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু অনলাইন ঘৃণা আৰু আক্ৰমণক চিনাকী কৰি আৰু মোকাবিলা কৰিবলৈ  ইয়াৰ সম্প্ৰদায়ক সমৰ্থন কৰিবলৈ বাম্বলে 'ষ্টেণ্ড ফ'ৰ চেফটী" অভিযানলৈ উভতি আহিছে।



বাম্বলৰ দ্বাৰা কৰা এটা শেহতীয়া দেশব্যাপী কৰা জৰীপৰ পিছত এইটো আহিছিল যিয়ে পৰামৰ্শ দিছিল যে জৰীপকৰা ব্যৱহাৰকাৰী সকলৰ 50% অনলাইনত ঘৃণনীয় সমলৰ সন্মুখীন হৈছিল। ইয়াৰ উপৰি প্ৰতি চাৰি গৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত এগৰাকী মহিলাই কৈছে  সপ্তাহত কমেও এবাৰ তেওঁলোকে শাৰীৰিক ৰূপ আৰু উৎপীড়নৰ বিষয়ে নেতিবাচক মন্তব্যৰ মুখামুখি হৈছে। তদুপৰি, 48% লোকে কৈছিল যে অনলাইন ঘৃণা আৰু উৎপীড়নৰ ফলত তেওঁলোকৰ বাবে আন লোকক বিশ্বাস কৰাটো কঠিন হৈ পৰিছিল।

সেয়েহে, বাম্বলৰ সজাগতা প্ৰচেষ্টাৰ উদ্দেশ্য হৈছে ভাৰতত ইয়াৰ সম্প্ৰদায়ক  অনলাইন অপব্যৱহাৰক চিহ্নিত কৰা, প্ৰতিৰোধ কৰা, আৰু যুঁজ দিয়াৰ বাবে শক্তিশালী কৰা। 'ষ্টেণ্ড ফ'ৰ চেফটী'য়ে এক সুৰক্ষিত, দয়ালু আৰু অধিক অন্তৰ্ভুক্ত ইণ্টাৰনেট  সৃষ্টি কৰাত সহায় কৰাৰ বাবে বাম্বলৰ প্ৰতিশ্ৰুতি প্ৰদৰ্শন কৰে।

সামাজিক গৱেষণা কেন্দ্ৰ (চি.এচ.আৰ.), এক অলাভজনক সংগঠন আৰু ন্যায়া, এক স্বাধীন মুক্ত প্ৰৱেশাধিকাৰ ডিজিটেল সমলৰ সৈতে অংশীদাৰিত্বত, ডিজিটেল সুৰক্ষাৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিবলৈ আৰু ইয়াৰ সম্প্ৰদায়ক অনলাইন ঘৃণা, উৎপীড়ন আৰু বৈষম্যক চিহ্নিত আৰু মোকাবিলা কৰিবলৈ শক্তিশালী কৰাৰ বাবে বাম্বলে এক প্ৰকাৰৰ সুৰক্ষা হাতপুঠি মুকলি কৰিছে।

অনলাইন ঘৃণা আৰু বৈষম্যৰ সন্মুখীন হ'লে লোকসকলে তেওঁলোকৰ আইনী অধিকাৰ আৰু সেইবোৰৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ উপায়ৰ বিষয়ে সৰল, কাৰ্য্যকৰি তথ্যৰে সজ্জিত হবলৈ এই হাতপুঠিখন ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

"আমাৰ সম্প্ৰদায়ক সমৰ্থন কৰিবলৈ আৰু অনলাইন অপব্যৱহাৰ, বৈষম্য আৰু উৎপীড়নক স্বীকৃতি দিয়া আৰু মোকাবিলা কৰাৰ বাবে তেওঁলোকক গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্যৰে সজ্জিত কৰাৰ বাবে সামাজিক গৱেষণা কেন্দ্ৰ আৰুঅ ন্যায়াৰ সৈতে অংশীদাৰিত্ব কৰি আমি আনন্দিত। বাম্বল দয়া, সন্মান, অন্তৰ্ভুক্তি আৰু সমতাৰ মূল মূল্যবোধৰ ওপৰত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, আৰু সুৰক্ষা প্ৰথম দিনৰ পৰাই বাম্বলৰ  আমাৰ "ষ্টেণ্ড ফ'ৰ চেফটী" পদক্ষেপে এনে এখন পৃথিৱী গঢ়ি তোলাৰ প্ৰতি আমাৰ গভীৰ প্ৰতিশ্ৰুতি প্ৰদৰ্শন কৰে য'ত সকলো সম্পৰ্ক  স্বাস্থ্যকৰ আৰু ন্যায়সংগত হয়।" বাম্বলৰ ৰাজহুৱা নীতি এ.পি.এ.চি. ৰ মুৰব্বী মহিমা কৌলে মন্তব্য কৰে।



ইয়াৰ উপৰি, সামাজিক গৱেষণা কেন্দ্ৰৰ মিডিয়া আৰু যোগাযোগ বিভাগৰ মূৰব্বী, জ্যোতি ৱাদেহৰাই মন্তব্য কৰিছিল,. ইণ্টাৰনেটক বিশেষকৈ মহিলা আৰু অন্যান্য প্ৰান্তিক সম্প্ৰদায়ৰ বাবে এক সুৰক্ষিত আৰু দয়ালু  স্থান হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ প্ৰচেষ্টাত ভাৰতত বাম্বলৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰি আমি সুখী। বাম্বলৰ সুৰক্ষা হাতপুঠি সৃষ্টি কৰাটো সঠিক দিশত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ, আৰু ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে ব্যৱহাৰকাৰী সকলক এজেঞ্চী প্ৰদান কৰা, আৰু অনলাইন স্থানত নেভিগেট কৰাৰ সময়ত তেওঁলোকৰ কল্যাণ শক্তিশালী কৰাৰ বাবে সঠিক সঁজুলিৰে তেওঁলোকক শক্তিশালী কৰা।

বাম্বল অনলাইনত এক সুৰক্ষিত আৰু সামগ্ৰিক স্থান গঢ়ি তুলিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ আৰু ভাৰতৰ সামাজিক সাংস্কৃতিক আৰু বহুভাষিক বৈচিত্ৰ্যৰ কথা বিবেচনা কৰি একাধিক ভাৰতীয় আঞ্চলিক ভাষাত অধিক  ষ্টপ শব্দ  যোগ দি ইয়াৰ নিৰ্দেশনা উন্নিতকৰণৰ দিশত কাম কৰিব। ইয়াৰ উপৰিও, এপটোত ইয়াৰ একাধিক সামগ্ৰীৰ সুবিধাৰ সৈতে স্থানটোত থকা আনবোৰৰ পৰা পৃথক হৈ আছে যি সুৰক্ষাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ে। ব্যৱহাৰকাৰী সকলে বাম্বল সম্প্ৰদায়ৰ নিৰ্দেশনাৰ বিপৰীতে যোৱা যিকোনো ব্যক্তিক অবৰোধ আৰু প্ৰতিবেদন কৰিব পাৰিব। ইয়াৰ উপৰিও, লোকসকলে ইয়াৰ সম্প্ৰদায়ক এক সুৰক্ষিত আৰু স্বাস্থ্যকৰ ডেটিং অভিজ্ঞতা লাভ কৰাত কৰিবলৈ নিৰ্মাণ কৰা এপৰ ভিতৰত সুৰক্ষা + কল্যাণ কেন্দ্ৰ সম্পদ কেন্দ্ৰত সহজে প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে।

বাম্বলে ইয়াৰ ভৌগোলিক-নিৰ্দিষ্ট বৈশিষ্ট্যৰ সৈতে মহিলাৰ গোপনীয়তাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ প্ৰতিও মনোযোগ দিয়ে, বিশেষকৈ ভাৰতৰ বাম্বল সম্প্ৰদায়ৰ  বাবে। ইয়াতএগৰাকী মহিলাক তেওঁৰ বাম্বল ডেট প্ৰ'ফাইল সৃষ্টি কৰিবলৈ কেৱল তেওঁৰ নামৰ প্ৰথম  আদি আখৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ দিয়ে, আৰু পিছত যেতিয়া তেওঁ সাজু আৰু আৰামদায়ক অনুভৱ কৰে তেতিয়া সংযোগৰ সৈতে তেওঁৰ সম্পূৰ্ণ নাম ভাগ বতৰা কৰিব দিয়ে। প্ৰাইভেট ডিটেক্টৰ, এক সুবিধা যিয়ে অবাঞ্ছিত নগ্ন ছবিবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্ত আৰু অস্পষ্ট কৰিবলৈ কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা (এ. আই) ব্যৱহাৰ কৰে, বাম্বল ব্যৱহাৰকাৰীসকলক নগ্ন ছবি চিনাক্ত আৰু অস্পষ্ট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। বাম্বল হৈছে প্ৰথম সামজিক নেটৱৰ্কিং এপবোৰৰ ভিতৰত এটা যিয়ে কাৰোবাৰ চেহেৰা, শৰীৰৰ আকৃতি, আকাৰ আৰু স্বাস্থ্যৰ বিষয়ে কৰা যিকোনো অবাঞ্চিত আৰু অপমানজনক মন্তব্যক স্পষ্টভাৱে নিষিদ্ধ কৰে।

সেয়েহে, 'ষ্টেণ্ড ফ'ৰ চেফটী'  প্ৰচেষ্টাই আশা কৰা হৈছে যে বাম্বলক আৰু অধিক সুৰক্ষিত আৰু অন্তৰ্ভুক্ত কৰি তুলিব আৰু অন্যান্য ডিজিটেল মজিয়াবোৰে একে ধৰণৰ পদক্ষেপ লোৱাৰ আৰু অনলাইন ডেটিং আৰু নেটৱৰ্কিংক এক সুৰক্ষিত স্থান তৈয়াৰ কৰাৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিব।

বাম্বল এপৰ বিষয়ে : মহিলা-প্ৰথম নেটৱৰ্কিং এপ বাম্বল, 2014 চনত চি.ই.অ'. হোৱাইটনি ওলফ হাৰ্ডেঅ প্ৰতিস্থা কৰিছিল। বাম্বলে ডেটিং (বাম্বল ডেট), বন্ধুত্ব (বাম্বল বি.এফ.এফ.) আৰু পেচাদাৰী নেটৱৰ্কিংত (বাম্বল বিজ) লোকসকলক সংযোগ কৰে। সম্পৰ্কৰ প্ৰকাৰ যিয়েই নহওক, বাম্বলত মহিলাসকলে প্ৰথম পদক্ষেপ লয়। বাম্বল ন্যায়সংগত সম্পৰ্কৰ গুৰুত্বৰ আৰু এক স্বাস্থ্যকৰ, সূখী জীৱনৰ বাবে সেইবোৰ কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল। তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ মজিয়া দয়া, সন্মান আৰু সমতাৰে নিৰ্মাণ কৰিছে- আৰু তেওঁলোকৰ সম্প্ৰদায়ে ইয়াত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। বাম্বলে ইয়াৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলক  তেওঁলোকৰ কামৰ বাবে দায়বদ্ধ কৰে আৰু কোনোধৰনৰ ঘৃণা, অভিযোগ আৰু উৎপীড়নৰ অনুমতি নিদিয়ে। বাম্বল এপ ষ্ট'ৰ আৰু গোগ'ল প্লেত গোটেই বিশ্বব্যাপী বিনামূলীয়া আৰু উপলদ্ধ।

সামাজিক গৱেষণা কেন্দ্ৰ ( চি.এচ.আৰ.) ৰ বিষয়ে: সামাজিক গৱেষণা কেন্দ্ৰ ( চি.এচ.আৰ.) হৈছে 1983 চনত   ভাৰতৰ নতুন দিল্লীত প্ৰতিস্থিত  এক অলাভজনক সংগঠন।   চি.এচ.আৰ. সামাজিক গৱেষণা, ক্ষমতা নিৰ্মাণ আৰু ওকালতিৰ জৰিয়তে এক হিংসা মুক্ত, লিংগ-ন্যায়সংগত সমাজ গঢ়ি তোলাৰ বাবে সমৰ্পিত। আমাৰ লক্ষ্য হৈছে লিংগ লেন্সৰ সৈতে সামাজিক সমস্যাবোৰৰ উন্নত বুজাবুজি গঢ়ি তোলা যাতে ব্যক্তি, সম্প্ৰদায় আৰু প্ৰতিষ্ঠানৰ ক্ষমতা বৃদ্ধি হয়।

ন্যায়াৰ বিষয়ে: ন্যায়া হৈছে এক মুক্ত প্ৰৱেশাধিকাৰ, ডিজিটেল সম্পদ যি সকলো ভৰতীয়ক সৰল,  কাৰ্য্যকৰি, নিৰ্ভৰযোগ্য আৰু  সুলভ আইনী তথ্য প্ৰদান কৰে, তেওঁলোকক দৈনন্দিন আইনী সমস্যা সমাধানত সহায় কৰে যাতে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ অধিকাৰৰ বিষয়ে অৱগত হয় আৰু ন্যায় বিচাৰিবলৈ শক্তিশালী অনুভৱ কৰে।

*বাম্বলৰ দ্বাৰা কৰা এটা ৰাষ্ট্ৰীয় জৰীপ অভিযান আৰু ইউ গ'ভৰ দ্বাৰা পৰিচালিত 2021 নৱেম্বৰত সমগ্ৰ ভাৰতত 2000 প্ৰাপ্ত বয়স্কৰ নমুনা আকাৰ সংগ্ৰহ কৰা হৈছিল।
Published by:Gautam Barman
First published: