• Home
  • »
  • News
  • »
  • technology
  • »
  • Bernardinelli-Bernstein: মহাকাশৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ধুমকেতুটো পৃথিৱীৰ ইমান ওচৰত! স্তম্ভিত NASA

Bernardinelli-Bernstein: মহাকাশৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ধুমকেতুটো পৃথিৱীৰ ইমান ওচৰত! স্তম্ভিত NASA

বাৰ্নাৰ্ডিনেলি-বাৰ্নষ্টেইন নামৰ ধুমকেতুটোৱে এবাৰ সূৰ্য্যক প্ৰদক্ষিণ কৰিবলৈ ৩০ লাখ বছৰ সময় লাগে।

বাৰ্নাৰ্ডিনেলি-বাৰ্নষ্টেইন নামৰ ধুমকেতুটোৱে এবাৰ সূৰ্য্যক প্ৰদক্ষিণ কৰিবলৈ ৩০ লাখ বছৰ সময় লাগে।

বাৰ্নাৰ্ডিনেলি-বাৰ্নষ্টেইন নামৰ ধুমকেতুটোৱে এবাৰ সূৰ্য্যক প্ৰদক্ষিণ কৰিবলৈ ৩০ লাখ বছৰ সময় লাগে।

  • Share this:
২০১৪ চনত বিজ্ঞানীসকলে বাৰ্নাৰ্ডিনেলি-বাৰ্নষ্টেইন (ernardinelli-Bernstein) নামৰ ধুমকেতু আৱিষ্কাৰ কৰিছিল। জনা যায় যে এইটোৱেই আমাৰ সৌৰজগতৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ধুমকেতু।

নাছাৰ হাবল টেলিস্কোপে (NASA Hubble Telescope) লক্ষ্য কৰিছে যে এই ধুমকেতু বাৰ্নাৰ্ডিনেলি-বাৰ্নষ্টেইন আমাৰ অতি ওচৰত। ৰোড আইলেণ্ডৰ পৰা ১২০ কিলোমিটাৰ বা ৭৫ মাইল দূৰত ইয়াক দেখা যায়।

লছ এঞ্জেলছৰ কেলিফৰ্ণিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ৰ মহাকাশচাৰী ডেভিদ জেউইটে এক অধ্যয়নত এই তথ্য প্ৰকাশ কৰিছে। ডেভিদ জুৱেট আৰু তেওঁৰ দলটোৱে ধুমকেতুটোৰ বিভিন্ন ছবিও প্ৰকাশ কৰিছে।

এই ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকে হাবল স্পেচ টেলিস্কোপ ব্যৱহাৰ কৰিছে। সৌৰজগতৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ধুমকেতুটোৰ আকাৰ সন্দৰ্ভত বহু তথ্য প্ৰকাশ পাইছে।

নাছাৰ তথ্য অনুসৰি সূৰ্য্যৰ কক্ষপথত থকা ধুমকেতুবোৰ সাধাৰণতে মহাজাগতিক তুষাৰপাতৰ দৰে। য’ত আছে ফ্ৰ’জেন গেছ, শিল আৰু ধূলি। যেতিয়া ই ফ্ৰোজেন অৱস্থাত থাকে তেতিয়া ই প্ৰায় এখন সৰু চহৰৰ সমান হয়।

সূৰ্য্যৰ ওচৰ পালেই গৰম হৈ ধূলি আৰু গেছলৈ পৰিণত হয়। সেই সময়ত ইয়াক আন গ্ৰহতকৈ বহুত ডাঙৰ দেখা যায়। সূৰ্য্যৰ কক্ষপথত কুইপাৰ বেল্টত লাখ লাখ ধুমকেতু প্ৰদক্ষিণ কৰি আছে।

ডেভিদ জুৱেটে তেওঁৰ অধ্যয়নত উল্লেখ কৰিছে যে ধুমকেতুৰ পৰা প্ৰতিফলিত হোৱা নিউক্লিয়াছটো পোহৰৰ ৩%। ফলত কয়লাতকৈ ক’লা দেখা যায়।

ধুমকেতু বাৰ্নাৰ্ডিনেলি-বাৰ্নষ্টেইন যাক C / 2014 UN271 বুলিও কোৱা হয়। ই আন ধুমকেতুতকৈ বহুত ডাঙৰ। জনপ্ৰিয় হেল-বুপ ধুমকেতু আকাৰত ইয়াৰ আধা।

বাৰ্নাৰ্ডিনেলি-বাৰ্নষ্টেইন ধুমকেতু প্ৰতি ৭৫ বছৰত এবাৰ পৃথিৱীৰ ওচৰেৰে পাৰ হৈ যায়। যদিও বাৰ্নাৰ্ডিনেলি-বাৰ্নষ্টেইন ধুমকেতুৰ আকাৰ বিশাল, তথাপিও ইয়াক পৃথিৱীৰ পৰা খালী চকুৰে দেখা নাযায়। কাৰণ ধুমকেতু বাৰ্নাৰ্ডিনেলি-বাৰ্নষ্টেইন পৃথিৱীৰ পৰা প্ৰায় ৩ বিলিয়ন কিলোমিটাৰ দূৰত আছে।

বাৰ্নাৰ্ডিনেলি-বাৰ্নষ্টেইন নামৰ ধুমকেতুটোৱে এবাৰ সূৰ্য্যক প্ৰদক্ষিণ কৰিবলৈ ৩০ লাখ বছৰ সময় লাগে।
Published by:Manjumoni Borah
First published: