உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • technology
    • »
    • Cow Dung Electricity: এতিয়া গৰুৰ গোবৰৰ পৰাও পাব বিদ্যুৎ ! গোটেই বছৰটোত এটা গৰুৰ গোবৰৰ পৰা ৩ টা ঘৰ পোহৰেৰে জিলিকিব...

    Cow Dung Electricity: এতিয়া গৰুৰ গোবৰৰ পৰাও পাব বিদ্যুৎ ! গোটেই বছৰটোত এটা গৰুৰ গোবৰৰ পৰা ৩ টা ঘৰ পোহৰেৰে জিলিকিব...

    Cow Dung Electricity: গৰুৰ গোবৰ (Cow Dung Electricity) এতিয়া ইউকে (Britain News)ত বাতৰিলৈ আহিছে। ব্ৰিটিছ কৃষকসকলে গোবৰৰ পৰা বিদ্যুৎ (cow poo can produce electricity) বাছনি কৰিছে।

    Cow Dung Electricity: গৰুৰ গোবৰ (Cow Dung Electricity) এতিয়া ইউকে (Britain News)ত বাতৰিলৈ আহিছে। ব্ৰিটিছ কৃষকসকলে গোবৰৰ পৰা বিদ্যুৎ (cow poo can produce electricity) বাছনি কৰিছে।

    Cow Dung Electricity: গৰুৰ গোবৰ (Cow Dung Electricity) এতিয়া ইউকে (Britain News)ত বাতৰিলৈ আহিছে। ব্ৰিটিছ কৃষকসকলে গোবৰৰ পৰা বিদ্যুৎ (cow poo can produce electricity) বাছনি কৰিছে।

    • Share this:
    আপুনি হয়তো দেশত গৰু আৰু গোবৰৰ (Cow Dung Electricity) বিষয়ে বহুবাৰ ইতিবাচক আৰু নেতিবাচক কথা শুনিছে। গৰুৰ গোবৰ (Cow Dung Electricity) এতিয়া ইউকে (Britain News)ত বাতৰিলৈ আহিছে। ব্ৰিটিছ কৃষকসকলে গোবৰৰ পৰা বিদ্যুৎ (cow poo can produce electricity) বাছনি কৰিছে। কৃষকৰ এটা গোটৰ মতে, তেওঁলোকে গোবৰৰ পৰা পাউডাৰ প্ৰস্তুত কৰিছে যাৰ পৰা বেটাৰি তৈয়াৰ কৰা হৈছে।

    কৃষকসকলে এক কিলোগ্ৰাম গৰুৰ গোবৰৰ পৰা ইমান বিদ্যুৎ উৎপাদন কৰিছে যে ভেকুৱাম ক্লিনাৰবোৰ ৫ ঘণ্টালৈকে চলাব পাৰি। ইউকেৰ আৰ্লা ডেইৰীৰ পৰা গোবৰ পাউডাৰ তৈয়াৰ কৰা হৈছে আৰু ইয়াৰ বেটাৰি তৈয়াৰ কৰা হৈছে। এইবোৰৰ নাম গৰু পেট্ৰি ৰখা হৈছে। এ.এ. আকাৰৰ পেটাৰীৰ পৰা চাৰে ৩ ঘণ্টালৈকে কাপোৰ ইস্ত্ৰী কৰিব পাৰি। এইটো যথেষ্ট উপযোগী আৱিষ্কাৰ।

    শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ গোবৰ
    বেটাৰিটো ব্ৰিটিছ ডেইৰী অপাৰেটিভৰ আৰ্লাৰ দ্বাৰা বিকশিত কৰা হৈছে। বেটাৰী বিশেষজ্ঞ জিপি বেটাৰীয়ে দাবী কৰিছে যে এটা গৰুৰ গোবৰে গোটেই বছৰটোত তিনিটা ঘৰলৈ বিদ্যুৎ যোগান ধৰিব পাৰে। এক কিলোগ্ৰাম গোবৰৰ জৰিয়তে ৩.৭৫ কিলোগ্ৰাম বিদ্যুৎ উৎপাদন কৰিব পাৰি। এনে পৰিস্থিতিত, যদি ৪ লাখ ৬০ হাজাৰ গৰুগোবৰৰ দ্বাৰা বিদ্যুত সংযোগ কৰা হয়, ১২ লাখ ব্ৰিটিছ পৰিয়ালক বিদ্যুৎ যোগান ধৰিব পাৰি। দুগ্ধজাত সামগ্ৰীয়ে বছৰত ১মিলিয়ন টন গোবৰ উৎপাদন কৰে, যি বিদ্যুৎ উৎপাদনৰ এক মুখ্য লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: