• Home
  • »
  • News
  • »
  • sports
  • »
  • Why Cricketer Chew Chewing Gum: আপুনি জানেনে ক্ৰিকেটাৰসকলে খেলপথাৰত কিয় নিৰন্তৰ চুইংগাম চোবাই থাকে?

Why Cricketer Chew Chewing Gum: আপুনি জানেনে ক্ৰিকেটাৰসকলে খেলপথাৰত কিয় নিৰন্তৰ চুইংগাম চোবাই থাকে?

Chewing gun : ইমান সময় খেলপথাৰত থিয় হৈ থকাৰ ফলত ডিহাইড্ৰেচন হ'ব পাৰে, বিশেষকৈ ভাৰতৰ দৰে গৰম বতৰত। চুইংগামে আপোনাক হাইড্ৰেটেড ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে।

Chewing gun : ইমান সময় খেলপথাৰত থিয় হৈ থকাৰ ফলত ডিহাইড্ৰেচন হ'ব পাৰে, বিশেষকৈ ভাৰতৰ দৰে গৰম বতৰত। চুইংগামে আপোনাক হাইড্ৰেটেড ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে।

Chewing gun : ইমান সময় খেলপথাৰত থিয় হৈ থকাৰ ফলত ডিহাইড্ৰেচন হ'ব পাৰে, বিশেষকৈ ভাৰতৰ দৰে গৰম বতৰত। চুইংগামে আপোনাক হাইড্ৰেটেড ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে।

  • Share this:


বহুলোকে ক্ৰিকেটৰ নিয়ম আৰু পৰিভাষা জানে কাৰণ ক্ৰিকেট হৈছে দেশৰ অন্যতম প্ৰিয় ক্ৰীড়া। অৱশ্যে, এতিয়াও কিছুমান তথ্য আছে যাৰ বিষয়ে সাধাৰণ ৰাইজে বেছি নাজানে। উদাহৰণ স্বৰূপে, ক্ৰিকেটাৰসকলে নিৰন্তৰ চুইংগাম খায়। কপিল দেৱ, ভিভ ৰিচাৰ্ডছৰ পৰা বিৰাট কোহলী আৰু বেন ষ্টোকছলৈকে, এই সকলো কিংবদন্তীক খেলপথাৰত খেলি থাকোতে চুইংগাম খোৱা দেখা গৈছিল। বহুলোকে ইয়াক এটা ষ্টাইল ষ্টেটমেণ্ট বুলি ভাবে কিন্তু ইয়াৰ আঁৰত বৈজ্ঞানিক কাৰণ আছে।

শান্ত আৰু আৰাম অনুভৱ কৰে :
চুইংগামে খেলুৱৈসকলক চাপত শান্ত ৰখাত সহায় কৰে, ই বৈজ্ঞানিকভাৱে প্ৰমাণিত। বেটছমেন এজনে প্ৰতি ঘণ্টাত ১৪০ কিলোমিটাৰ বেগত এজন বলাৰৰ মুখামুখি হওঁক বা ফিল্ডাৰে কেচ এটাৰ বাবে অপেক্ষা কৰে , ক্ৰিকেট হৈছে এনে এখন খেল য'ত এজন শান্ত আৰু আৰামদায়ক হ'ব লাগিব। এজন খেলুৱৈৰ প্ৰদৰ্শনত সহায় কৰিবলৈ চুইংগামক মনোৰোগৰ সঁজুলি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

হাইড্ৰেচন :
ইমান সময় পথাৰত থিয় হৈ থকাৰ ফলত ডিহাইড্ৰেচন হ'ব পাৰে, বিশেষকৈ ভাৰতৰ দৰে গৰম বতৰত। চুইংগামে আপোনাক হাইড্ৰেটেড ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে। যদিও চুইংগামে শৰীৰত পানীৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি নকৰে, ইয়াক চোবালে অধিক লেলাৱতি ওলাই আহে। ফলস্বৰূপে, আপুনি স্বাভাৱিকতকৈ তৃষ্ণাগ্ৰস্ফীত অনুভৱ কৰিব পাৰে। ফলস্বৰূপে, খেলুৱৈজনে অধিক পানী খায়।
একাগ্ৰতা :

ক্ৰিকেট খেলএখনৰ ম্যাদ বহুত দীঘল হ'ব পাৰে আৰু এজনে সহজে মনোযোগ হেৰুৱাব পাৰে। যিকোনো লোকে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে কিবা কৰিব লগা হ'লে মনোযোগ হেৰুৱাব পাৰে। চুইংগামে মনটো কেন্দ্ৰীভূত কৰি বিভ্ৰান্তি হোৱা প্ৰতিহত কৰে। এইটো ফিল্ডাৰসকলৰ বাবে নিশ্চিতভাৱে লাভজনক।

প্ৰতিক্ৰিয়াৰ সময় :-
ই আপোনাৰ ৰিফ্লেক্স গতিৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। এক বৈজ্ঞানিক অধ্যয়নত দেখুওৱা হৈছে যে চুইংগামে সতৰ্কতাৰ স্তৰ উন্নত কৰাত সহায় কৰে আৰু স্নায়ুতন্ত্ৰক শৰীৰৰ বাকী অংশলৈ দ্ৰুতগতিত বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিবলৈ সক্ষম কৰে।

শক্তি প্ৰদান কৰে :-
চুইংগামত গ্লুকোজ থাকে যি এক ডাঙৰ পুনৰুজ্জীৱিতক! যদি খেলুৱৈজনৰ শক্তি হ্ৰাস হয় বা ভাগৰ অনুভৱ কৰে, ই যথেষ্ট কামত আহে।
Published by:Kokil Sarma
First published: