• Home
  • »
  • News
  • »
  • sports
  • »
  • Virat Kohli left the building: কেপ্টেইন কোহলিৰ যাত্ৰা ইমানতে শেষ! কিন্তু শেষ হোৱা নাই কিং কোহলি

Virat Kohli left the building: কেপ্টেইন কোহলিৰ যাত্ৰা ইমানতে শেষ! কিন্তু শেষ হোৱা নাই কিং কোহলি

টীম ইণ্ডিয়াই বিৰাটৰ অধীনত বিদেশী খেলপথাৰত ১৬খন টেষ্ট জিকিছে, যি ভাৰতীয় অধিনায়কসকলৰ ভিতৰত সৰ্বাধিক।

টীম ইণ্ডিয়াই বিৰাটৰ অধীনত বিদেশী খেলপথাৰত ১৬খন টেষ্ট জিকিছে, যি ভাৰতীয় অধিনায়কসকলৰ ভিতৰত সৰ্বাধিক।

টীম ইণ্ডিয়াই বিৰাটৰ অধীনত বিদেশী খেলপথাৰত ১৬খন টেষ্ট জিকিছে, যি ভাৰতীয় অধিনায়কসকলৰ ভিতৰত সৰ্বাধিক।

  • Share this:
অধিনায়ক ৰূপে দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ মাটিত নগঢ়া ইতিহাস ৰচনা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল তেওঁ। ২৯ বছৰত প্ৰথমবাৰৰ বাবে দেশখনৰে খেলা টেষ্ট শৃংখলা জিকাৰ প্ৰত্যাহ্বান গ্ৰহণ কৰিছিল। সফল হ'লে তেওঁৰ বাবে আছিল উপযুক্ত প্ৰত্যুত্তৰৰ সুযোগ। কথা ক'বলৈ পালে হয় এখন মঞ্চ। এনে সময়তে অধিনায়কত্ব এৰি দিলেও তেওঁ এজন নায়কৰ মৰ্যাদাই পালেহেঁতেন।

কিন্তু সেয়া নহ'ল। ভাৰতে চূড়ান্ত সময়ত ছাউথ আফ্ৰিকা (South Africa) জয় কৰিব নোৱাৰিলে। বিৰাটে জানিছিল যে তেওঁ ইতিমধ্যে ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান লৈছে। বগা বলৰ ক্ৰিকেটত অধিনায়কত্ব এৰা বা নেৰাক লৈ কমখন হুলস্থুল হোৱা নাই। বোৰ্ডে তেওঁক যি কৈছিল বা তাৰ উত্তৰত তেওঁ যি কৈছিল, তাক লৈ যোৱা কেইমাহমান ধৰি বিভিন্ন মাধ্যমত ব্যাপকভাৱে প্ৰকাশিত হৈছে। বহুতো নিউজপ্ৰিণ্ট খৰচ কৰা হৈছে এই বিষয়ক লৈ। সঁচাকথা, অতীতত কোনো অধিনায়কে বিচিচিআইৰ সৈতে লাগি সুবিধা ল'ব নোৱাৰিলে। বিৰাট কোহলিয়েও (Captain Virat Kohli) নোৱাৰিলে, তেওঁ এয়া জানিছিল।

যোৱা ডিচেম্বৰত বিৰাটৰ (Virat Kohli) ঠাইত ৰোহিত শৰ্মাক বগা বলৰ ক্ৰিকেটত অধিনায়ক নিৰ্বাচন কৰাৰ কিছু ইংগিত আছিল। বোৰ্ডে (Board of Control for Cricket in India) স্পষ্টকৈ বিৰাটক চাপত পেলাবলৈ এখন মঞ্চও বিকশিত কৰিছিল। সেয়া যি নহওক, পৰিসংখ্যাৰ ক্ষেত্ৰত বিৰাট কোহলিয়ে ৬৮খন টেষ্ট মেচৰ অধিনায়কত্ব কৰি ৪০ খনত জয়লাভ কৰিছে। গড় হিচাপত প্ৰায় ৬০ শতাংশ। সেই হিচাপে তেওঁ কিংবদন্তি ষ্টিভ ৱহ আৰু ৰিকি পণ্টিঙৰ ঠিক পিছফালে আছে। ২৫ খনতকৈ অধিক টেষ্টত নেতৃত্ব দিয়া কোনো অধিনায়কৰ গড় ইয়াতকৈ ভাল নহয়।

টীম ইণ্ডিয়াই বিৰাটৰ অধীনত বিদেশী খেলপথাৰত ১৬খন টেষ্ট জিকিছে, যি ভাৰতীয় অধিনায়কসকলৰ ভিতৰত সৰ্বাধিক। কিন্তু বিৰাট কোহলিৰ অধিনায়কত্ব জোখাৰ বাবে এয়াই একমাত্ৰ পৰিসংখ্যা নহয়। মাইণ্ড গেমৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বিপক্ষ, আক্ৰমণাত্মক বডী লেংগুৱেজলৈকে বিদায়ী ভাৰতীয় অধিনায়কে কোনো এটা টিপছেই ব্যৱহাৰ নকৰাকৈ থকা নাই।

যেতিয়া স্বামী, বুমৰাহ আৰু চিৰাজে উইকেট লাভ কৰিছিল, বিৰাটে বিপক্ষৰ বেটছমেনসকলৰ সন্মুখলৈ গৈ উদযাপন কৰিছিল। সেইকাৰণে মাইকেল ভনকে ধৰি অষ্ট্ৰেলিয়াৰ প্ৰশিক্ষক জাষ্টিন লেংগাৰে সমালোচনা কৰা বন্ধ কৰা নাছিল। কিন্তু বিৰাটে ইয়াক গুৰুত্ব দিয়া নাছিল। তেওঁ বিৰোধীক এই বাৰ্তা দিছিল যে টীম ইণ্ডিয়া খেলুৱৈ ৰূপেই নহয় মানসিকভাৱেও সবল।

ৰোহিত শৰ্মাৰ নাম পৰৱৰ্তী টেষ্ট অধিনায়ক হিচাপে ওলাই আছে। তেওঁ ফেভাৰিট। অৱশ্যে, কিংবদন্তি সুনীল গাভাস্কাৰে ঋষভ পন্তক টেষ্ট অধিনায়ক হিচাপে বিচাৰে। অধিনায়ক হিচাপে নহয়, বিৰাট কোহলি এতিয়াৰ পৰা সাধাৰণ ক্ৰিকেটাৰ ৰূপে থাকিব। কিন্তু যেতিয়াই খেলপথাৰত অৱতীৰ্ণ হ'ব, সকলোখিনি পাৰদৰ্শিতা প্ৰদৰ্শন কৰিব সুযোগ বুজি।

হয়তো বেটিং ভাল হ'ব কিয়নো অধিনায়কজন চাপত নাই। আপুনি দুবছৰৰ বাবে আকাংক্ষিত শতক পাব পাৰে। বিৰাট কোহলী নামৰ গৌৰৱ অক্ষুণ্ণ থাকিব। ভাৰতীয় অধিনায়কৰ বেটন তেওঁৰ হাতত আছে নে নাই। কেপ্টেইন কোহলিৰ যাত্ৰা শেষ হৈছে। ৰজা কোহলীৰ যাত্ৰা এতিয়াও সম্পূৰ্ণ হোৱা নাই।

হয়তো বেটিং ভাল হ'ব কিয়নো তেওঁ অধিনায়কজনিত চাপত নাথাকে। আকাংক্ষিত শতক পাব পাৰে তেওঁৰ পৰা। বিৰাট কোহলি নামটোৰ গৌৰৱ অক্ষুণ্ণ থাকিব। ভাৰতীয় অধিনায়কৰ বেটন তেওঁৰ হাতত থাকক বা নাথাকক। কেপ্টেইন কোহলিৰ যাত্ৰা শেষ, কিন্তু কিং কোহলিৰ যাত্ৰা এতিয়াও সমাপ্ত হোৱা নাই।
Published by:Gautam Barman
First published: