• Home
  • »
  • News
  • »
  • sports
  • »
  • বাবৰৰ সাম্ৰাজ্য শেষ কৰিলে ৰাজা সিকন্দৰে, জিম্বাবুয়েৰ বিৰুদ্ধেও পাকিস্তানৰ লজ্জাজনক পৰাজয়

বাবৰৰ সাম্ৰাজ্য শেষ কৰিলে ৰাজা সিকন্দৰে, জিম্বাবুয়েৰ বিৰুদ্ধেও পাকিস্তানৰ লজ্জাজনক পৰাজয়

জিম্বাবুয়েৰ বিৰুদ্ধেও পাকিস্তানৰ লজ্জাজনক পৰাজয়

জিম্বাবুয়েৰ বিৰুদ্ধেও পাকিস্তানৰ লজ্জাজনক পৰাজয়

শেষৰ বলটোত তিনি ৰাণৰ প্ৰয়োজন হৈছিল। শ্বাহীন আফ্ৰিদীয়ে দুই ৰাণ লয় যদিও ৰাণ আউট হয়। কিন্তু শেষত নাটকীয়ভাৱে খেলখনত জিম্বাবুৱে জয়লাভ কৰে।

  • Share this:
১ ৰাণত জয়লাভ কৰিলে জিম্বাবুয়ে
বিশ্বকাপৰ প্ৰথমখন মেচত ভাৰতৰ বিৰুদ্ধে অপ্ৰত্যাশিতভাৱে পৰাস্ত হৈছিল পাকিস্তান। কিন্তু পৰাস্ত মানে পৰাস্তই। গতিকে আজিলৈকে তেওঁলোকৰ পইণ্ট হাউচ খালী আছিল। পাৰ্থ ষ্টেডিয়ামত অনুষ্ঠিত আজিৰ খেলখনত যিকোনো মূল্যৰ বিনিময়তে পাকিস্তানক জয়ৰ প্ৰয়োজন আছিল। ইয়াৰ অবিহনে টুৰ্ণামেণ্টত বাচি থাকিবলৈ পাকিস্তানৰ কোনো গতি নাছিল। ক'বলৈ গ'লে প্ৰদৰ্শনত পাকিস্তান জিম্বাবুৱেতকৈ বহু আগবঢ়া।


উল্লেখযোগ্য যে, শেষৰখন মেচত দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ মুখামুখি হৈছিল জিম্বাবুৱে। বৰষুণৰ বাবে অমীমাংসিত হৈ থাকিল মেচখন। সেইবাবেই ১ পইণ্ট জিম্বাবুৱেলৈ ঘৰলৈ গ’ল। সেই দিশৰ পৰা পাকিস্তান পিছ পৰি আছিল। কিন্তু আজি পাকিস্তানে জিম্বাবুৱেক পৰাস্ত কৰি বিনা বাধাই ছেমি ফাইনেলত প্ৰৱেশ কৰিব বিচাৰিছিল।

জিম্বাবুৱেই টছত জয়লাভ কৰি প্ৰথমে বেটিং কৰে। জিম্বাবুৱেৰ দুই অ’পেনাৰ ৱেছলী মাধাভেৰে আৰু ক্ৰেগ আৰভিনে বেয়া আৰম্ভণি কৰা নাছিল। কিন্তু বেছি সময় টিকিব নোৱাৰিলে। জিম্বাবুৱেৰ হৈ সৰ্বাধিক ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে উইলিয়ামছে। তেওঁ ২৮ টা বলত ৩১ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে। বাকী কোনোৱেই ২০ ৰাণৰ বাধা পাৰ হ’ব নোৱাৰিলে। ২০ অভাৰত জিম্বাবুৱেই ৮ টা উইকেটৰ বিনিময়ত ১৩০ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে।

পাকিস্তানৰ মহম্মদ ৱাছিমে ৪ টা উইকেট দখল কৰে। ছাদাব খানে ৩ টা উইকেট দখল কৰে। কিন্তু বাবৰ আৰু ৰিজৱানে আৰম্ভণিৰে পৰাই ৰাণৰ বাবে অস্থিৰ হৈ পৰিছিল। জিম্বাবুৱে সহজে পৰাজিত নহ’ল তেওঁলোকৰ বলাৰৰ হাতত। আকৌ বিফল হ’ল বাবৰ আজম। ৯ টা বলত মাত্ৰ ৪ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰি তেওঁ আউট হৈছিল।

১৬ টা বলত ১৪ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰি উভতি আহে ৰিজৱানে। ইফটিখাৰ একেবাৰেই ব্যৰ্থ হ'ল। তেওঁৰ সংগ্ৰহ মাত্ৰ ৫ ৰাণ। জিম্বাবুৱেৰ বেয়া বলাৰসকলেও টাইট বলিং কৰিছিল। কিন্তু সেই শ্বান মাছুদে ছাদাব খানক লগত লৈ গৈ এটা প্লেটফৰ্ম তৈয়াৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল।

সিকন্দৰে হায়দৰ আলীক পিছৰ বলটোতে পেভিলিয়নলৈ ওভতাই পঠিয়ালে। এনে লাগিল যেন কিবা এটা দুৰ্ঘটনা হ’বলৈ ওলাইছে। কিন্তু নৱাজ আৰু শানৰ মাজত যুঁজ চলি থাকিল। কিন্তু আকৌ সেই সিকন্দৰ ৰাজা। উইকেটকীপাৰে শ্বেনক ষ্টাম্প আউট কৰি পেলালে। ২৫ ৰাণত ৩ টা উইকেট দখল কৰে সিকন্দৰে। যোৱা দুটা অভাৰত পাকিস্তানক ২২ ৰাণৰ প্ৰয়োজন হৈছিল। নৱাজ আৰু জুনিয়ৰে তেনে কৰিব পাৰিব নে নাই সেয়া লক্ষণীয় আছিল। ১৯ অভাৰৰ ভিতৰত চতুৰ্থটো বলত ছয় স্ক’ৰ কৰে নৱাজে।


শেষৰ অভাৰত ১১ ৰাণৰ প্ৰয়োজন হৈছিল। প্ৰথম বলটোত ৩ ৰাণ লয় নৱাজে। তাৰ পিছত ৱাছিমে চাৰি মাৰিলে। ওচৰ চাপি অহাৰ পাছতো জিম্বাবুৱে পাকিস্তানক ৰোধ কৰিব পৰা নাছিল। ইভান্সে পঞ্চম বলত নৱাজক আউট কৰে। শেষৰ বলটোত তিনি ৰাণৰ প্ৰয়োজন হৈছিল। শ্বাহীন আফ্ৰিদীয়ে দুই ৰাণ লয় যদিও ৰাণ আউট হয়। কিন্তু শেষত নাটকীয়ভাৱে খেলখনত জিম্বাবুৱে জয়লাভ কৰে। ভাৰতৰ পিছতে পাকিস্তান জিম্বাবুৱেৰ বিৰুদ্ধেও পৰাস্ত হয়।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি