• Home
  • »
  • News
  • »
  • sports
  • »
  • এছিয়ান বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপৰ বাবে ভাৰতীয় স্কোৱাডত লাভলীনা বৰগোঁহাই আৰু শিৱ থাপা

এছিয়ান বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপৰ বাবে ভাৰতীয় স্কোৱাডত লাভলীনা বৰগোঁহাই আৰু শিৱ থাপা

এছিয়ান বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপৰ বাবে ভাৰতীয় স্কোৱাডত লাভলীনা বৰগোঁহাই আৰু শিৱ থাপা

এছিয়ান বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপৰ বাবে ভাৰতীয় স্কোৱাডত লাভলীনা বৰগোঁহাই আৰু শিৱ থাপা

৩০ অক্টোবৰৰ পৰা ১২ নৱেম্বৰলৈ জৰ্ডানৰ আম্মানত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া মহাদেশীয় শ্ব’পিছৰ বাবে নিৰ্বাচন পৰীক্ষামূলক পৰীক্ষা বৃহস্পতিবাৰৰ পৰা শনিবাৰলৈ এন আই এছ পাটিয়ালাত অনুষ্ঠিত হয়।

  • Share this:
অহা মাহত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া এছিয়ান বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপত ক্ৰমে ভাৰতীয় পুৰুষ আৰু মহিলা প্ৰত্যাহ্বানৰ নেতৃত্ব দিব শিৱ থাপা আৰু টকিঅ’ অলিম্পিকৰ ব্ৰঞ্জৰ পদক বিজয়ী লাভলিনা বৰগোঁহাইয়ে। ৩০ অক্টোবৰৰ পৰা ১২ নৱেম্বৰলৈ জৰ্ডানৰ আম্মানত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া মহাদেশীয় শ্ব’পিছৰ বাবে নিৰ্বাচন পৰীক্ষামূলক পৰীক্ষা বৃহস্পতিবাৰৰ পৰা শনিবাৰলৈ এন আই এছ পাটিয়ালাত অনুষ্ঠিত হয়।

বর্তমানৰ বিশ্ব চেম্পিয়ন নিখাত জাৰীন, তিনিবাৰৰ এছিয়ান চেম্পিয়নশ্বিপ পদক বিজয়ী অমিত পাংঘল আৰু বার্মিংহাম কমনৱেলথ গেমছৰ পদক বিজয়ী ৰোহিত টোকাছ আৰু সাগৰ আহলাৱতৰ দৰে ট্রায়েল বাদ পৰে। ভাৰতীয় বক্সিং ফেডাৰেচনৰ এক সূত্ৰই পিটিআইক জনোৱা মতে, জৰীনে প্ৰতিযোগিতাখনক কিছু অতি প্ৰয়োজনীয় জিৰণি ল’বলৈ মিছ দিছে যদিও পাংঘল, টোকাছ আৰু আহলাৱত নাৰ্চিং আঘাতৰ সন্মুখীন হৈছে।

থাপা পাঁচবাৰৰ এছিয়ান পদক বিজয়ী। তেওঁ এটা সোণ, দুটা ৰূপ আৰু কেইবাটাও ব্ৰঞ্জৰ পদক অৰ্জন কৰিছে। যোৱা সংস্কৰণত তেওঁ এই সন্মানীয় ক্ৰীড়ানুষ্ঠানত একেৰাহে পঞ্চমবাৰৰ বাবে ৰূপৰ পদক লাভ কৰি প্ৰতিযোগিতাখনৰ ইতিহাসৰ আটাইতকৈ সফল ভাৰতীয় পুৰুষ বক্সাৰ হিচাপে পৰিগণিত হয়।

পাঁচটা এছিয়ান চেম্পিয়নশ্বিপ পদক লাভ কৰা আন একমাত্ৰ পুৰুষ পুজিলিষ্ট হৈছে কাজাখস্তানৰ কিংবদন্তি ভাচিলি লেভিট, যি অলিম্পিকৰ ৰূপৰ পদক বিজয়ী আৰু দুবাৰকৈ বিশ্ব ব্ৰঞ্জৰ পদক বিজয়ী। দুবাৰকৈ কমনৱেলথৰ ব্ৰঞ্জৰ পদক বিজয়ী মঃ হুছামুদ্দিন (৫৭ কিলোগ্ৰাম) পুৰুষৰ দলৰ আন এজন বিশিষ্ট খেলুৱৈ। দুখন অনডাৰৱেলমিং টুৰ্ণামেণ্ট -- বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপ আৰু কমনৱেলথ গেমছ সহ্য কৰাৰ পিছত বৰগোঁহায়ে প্ৰমাণ কৰিবলগীয়া এটা পইণ্ট থাকিব।

যোৱা সংস্কৰণত ব্ৰঞ্জৰ পদক লৈ উভতি অহা ২৪ বছৰীয়া ৰিয়ানে পেৰিছ অলিম্পিকৰ বাবে প্ৰস্তুতি আৰম্ভ কৰাৰ সময়তে ৭৫ কিলোগ্ৰাম ওজন শাখাত অংশগ্ৰহণ কৰিব, য’ত তেওঁৰ ৱেল্টৰৱেট ৬৯ কিলোগ্ৰাম শাখাত অংশগ্ৰহণ কৰা নহ’ব। মহিলা দলটোত আছে বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপৰ ব্ৰঞ্জৰ পদক বিজয়ী পাৰবীন হুডা (৬৩ কেজি) আৰু যুৱ বিশ্ব বক্সিং চেম্পিয়ন আলফিয়া পাঠান। প্ৰতিযোগিতাখনৰ পূৰ্বে ভাৰতীয় দলটোৱে অক্টোবৰৰ মাজভাগত ১৫ দিনীয়া প্ৰশিক্ষণ শিবিৰৰ বাবে আম্মানলৈ ৰাওনা হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

পুৰুষঃ গোবিন্দ সাহানী (৪৮ কেজি), স্পৰ্শ কুমাৰ (৫১ কেজি), শচীন (৫৪ কেজি), মঃ হুছামুদ্দিন (৫৭ কেজি), এতাশ খান (৬০ কেজি), শিৱ থাপা (৬৩.৫ কেজি), অমিত কুমাৰ (৬৭ কেজি), শচীন (৭১ কেজি), সুমিত (৭৫ কেজি), লক্ষ্য চি (৮০ কেজি), কপিল পি (৮৬ কেজি), নবীন কে (৯২ কেজি), নৰেন্দ্ৰ (+৯২ কেজি)।

মহিলাঃ মণিকা (৪৮ কেজি), সবিতা (৫০ কেজি), মিনাক্ষী (৫২ কেজি), সাক্ষী (৫৪ কেজি), প্ৰীতি (৫৭ কেজি), ছিমৰঞ্জিত (৬০ কেজি), পাৰবীণ (৬৩ কেজি), অংকুশিতা বড়ো (৬৬ কেজি), পূজা (৭০ কেজি), লোভলীনা বৰগোহাঞি (৭৫কিলোগ্ৰাম), ছাউইটী (৮১কিলোগ্ৰাম), আলফিয়া (+৮১কিলোগ্ৰাম)।
Published by:Subham Goswami
First published: