• Home
  • »
  • News
  • »
  • sports
  • »
  • ২০২২ কাটাৰ বিশ্বকাপেই তেওঁৰ শেষ বিশ্বকাপ হ’ব বুলি নিশ্চিত কৰিলে লিয়নেল মেছিয়ে

২০২২ কাটাৰ বিশ্বকাপেই তেওঁৰ শেষ বিশ্বকাপ হ’ব বুলি নিশ্চিত কৰিলে লিয়নেল মেছিয়ে

চলিত বৰ্ষত শেষবাৰৰ বাবে খেলিব লিয়নেল মেছিয়ে

চলিত বৰ্ষত শেষবাৰৰ বাবে খেলিব লিয়নেল মেছিয়ে

আৰ্জেণ্টিনাত ষ্টাৰ প্লাচৰ সৈতে হোৱা কথা-বতৰাত যেতিয়া তেওঁক আগন্তুক বিশ্বকাপেই শেষ হ’ব নেকি বুলি সোধাত তেওঁ নিশ্চিত কৰিছিল, “এয়া হ’ব মোৰ শেষ বিশ্বকাপ — নিশ্চিতভাৱে। সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে।”

  • Share this:
সাতবাৰৰ বেলন ডি’অ’ৰ বিজয়ী লিয়নেল মেছিয়ে ঘোষণা কৰিছে যে আগন্তুক কাটাৰ বিশ্বকাপ তেওঁৰ শেষ বিশ্বকাপ হ’ব। এই খেলখন খেলা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ খেলুৱৈ হিচাপে বহুলভাৱে গণ্য কৰা মেছিয়ে এই বছৰ পঞ্চমটো ফিফা বিশ্বকাপ খেলিব আৰু প্ৰথমবাৰৰ বাবে এই সন্মানীয় ট্ৰফীটো হাতত পাবলৈ চেষ্টা কৰিব। ২০১৪ চনৰ বিশ্বকাপত তেওঁ ট্ৰফীটো পাবলৈ আটাইতকৈ ওচৰ চাপিছিল যদিও ফাইনেলত জাৰ্মানীৰ বিৰুদ্ধে ০-১ গ’লত পৰাস্ত হৈছিল আৰ্জেণ্টিনা।

আৰ্জেণ্টিনাত ষ্টাৰ প্লাচৰ সৈতে হোৱা কথা-বতৰাত যেতিয়া তেওঁক আগন্তুক বিশ্বকাপেই শেষ হ’ব নেকি বুলি সোধাত তেওঁ নিশ্চিত কৰিছিল, “এয়া হ’ব মোৰ শেষ বিশ্বকাপ — নিশ্চিতভাৱে। সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে।”

মেছিয়ে ২৮ বছৰৰ পাছত ২০২১ চনত আৰ্জেণ্টিনাক কোপা আমেৰিকা ট্ৰফীলৈ লৈ গৈছিল আৰু দক্ষিণ আমেৰিকাৰ দলো কাটাৰ বিশ্বকাপ জয়ৰ বাবে অন্যতম প্ৰিয় দল।

৩৫ বছৰীয়া ৰিয়ানে কয় যে আৰ্জেণ্টিনাৰ ইতিহাস চহকী হোৱাৰ বাবে সদায় ট্ৰফী জয়ৰ প্ৰাৰ্থী হিচাপে গণ্য কৰা হয়। তেওঁ লগতে কয়, ‘আমি প্ৰিয় প্ৰাৰ্থী নেকি নাজানো, কিন্তু ইতিহাসৰ বাবে, ইয়াৰ অৰ্থ কি তাৰ বাবে আৰ্জেণ্টিনা সদায় প্ৰাৰ্থী।

কিন্তু সাতবাৰৰ অভিলেখ বিজয়ী বেলন ডি’অ’ৰ বিজয়ীগৰাকীয়ে পৰামৰ্শ দিয়ে যে তেওঁলোক প্ৰতিযোগিতাখনৰ শীৰ্ষ ফেভাৰিট নহয় কাৰণ তেওঁৰ মতে আন কিছুমান দল তেওঁলোকৰ তুলনাত অলপ ভাল। "আমি শীৰ্ষ প্ৰিয় নহয় যেন মোৰ বোধেৰে। আজি আমাৰ ওপৰত আন কিছুমান দল আছে, কিন্তু আমি অতি ওচৰত আছো।’-মেছিয়ে কয়।

পি এছ জিৰ ফৰৱাৰ্ডগৰাকীয়ে এইবাৰ ক্লাব আৰু দেশ উভয়ৰে সৈতে অতি সুন্দৰ ফৰ্মত প্ৰদৰ্শন কৰিছে। আনহাতে আৰ্জেণ্টিনাই বৰ্তমান ২০১৯ চনত আৰম্ভ হোৱা ৩৫খন খেলৰ অপৰাজিত ধাৰা উপভোগ কৰি আছে।

ইফালে মেছিয়ে ক্লাব ফুটবল খেলাটো অব্যাহত ৰাখিব বুলি আশা কৰা হৈছে যদিও পি এছ জিত তেওঁৰ চুক্তি যোৱা বছৰ শেষ হ’ব আৰু ফ্ৰান্স জায়েণ্টছে এই চুক্তি বৃদ্ধি কৰাৰ চেষ্টা কৰিব, আনহাতে তেওঁৰ পূৰ্বৰ ক্লাব বাৰ্চিলোনাকো পুনৰ চুক্তিবদ্ধ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

যোৱা ছিজনত মেছিয়ে পি এছ জিত যোগদান কৰিছিল যেতিয়া ক্লাবৰ আৰ্থিক অৱস্থাৰ বাবে বাৰ্চিলোনা এৰিবলগীয়া হৈছিল যাৰ বাবে তেওঁলোকে আৰ্জেণ্টিনাৰ চুক্তি নবীকৰণ কৰিব নোৱাৰিলে। ফ্ৰান্সৰ দলে যোগদান কৰাৰ আঁৰৰ অন্যতম মূল কাৰণ আছিল নেইমাৰ কিয়নো তাৰকা ফৰৱাৰ্ডগৰাকীয়ে সাতবাৰৰ বেলন ডি’অ’ৰ বিজয়ীগৰাকীক নতুন ক্লাবৰ সন্ধানত থকাৰ সময়ত পেৰিছলৈ আহিবলৈও পতিয়ন নিয়াইছিল।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি