• Home
  • »
  • News
  • »
  • sports
  • »
  • ফিফা বিশ্বকাপ ট্ৰফীৰ ইতিহাস আৰু ডিজাইনৰ আচল কাৰণ জানিলে আচৰিত হ'ব আপুনিও

ফিফা বিশ্বকাপ ট্ৰফীৰ ইতিহাস আৰু ডিজাইনৰ আচল কাৰণ জানিলে আচৰিত হ'ব আপুনিও

ফিফা বিশ্বকাপ ট্ৰফীৰ বিৱৰ্তনৰ ইতিহাস ৰোমাঞ্চকৰ

ফিফা বিশ্বকাপ ট্ৰফীৰ বিৱৰ্তনৰ ইতিহাস ৰোমাঞ্চকৰ

১৯৭৪ চনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল ফিফা বিশ্বকাপ। এই কাপটো ১৮ কেৰেট সোণৰ।

  • Share this:
আজিৰ পৰা কাটাৰত আৰম্ভ হ’ব ফিফা বিশ্বকাপ ২০২২। ফুটবলৰ এই মহাৰণত ৩২ খন দেশে অংশগ্ৰহণ কৰিব। প্ৰতি চাৰি বছৰৰ মূৰে মূৰে অনুষ্ঠিত হোৱা ফিফা বিশ্বকাপ প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১৯৩০ চনত উৰুগুৱেত আৰম্ভ হৈছিল। দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত ১৯৪২ আৰু ১৯৪৬ চনত বিশ্বকাপ অনুষ্ঠিত হোৱা নাছিল। এইবাৰ কাটাৰত অনুষ্ঠিত হোৱা বিশ্বকাপ ২২ সংখ্যক বিশ্বকাপ। ব্ৰাজিলে সৰ্বাধিক ৫ বাৰ বিশ্বকাপ জয় কৰিছে।

জাৰ্মানী আৰু ইটালীয়ে চাৰিবাৰকৈ বিশ্বকাপ জয় কৰিছে। বিশ্বকাপৰ এই বিশেষ বলটো জাৰ্মান ক্ৰীড়া সঁজুলি নিৰ্মাতা কোম্পানী এডিডাছে নিৰ্মাণ কৰিছে। বিশ্বকাপ আৰম্ভ হোৱাৰ পৰাই দুটা ট্ৰফী ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। ১৯৩০ চনৰ পৰা ১৯৭০ চনলৈ ইয়াৰ নাম আছিল জুলছ ৰাইম ট্ৰফী। ১৯৭৪ চনৰ পৰা এই কাপৰ নাম ফিফা বিশ্বকাপ।

ফুটবল বিশ্বকাপ ট্ৰফী

চেম্পিয়নসকলে প্ৰতিৰূপ ট্ৰফী লাভ কৰে আৰু মূল ট্ৰফীৰ তলত তেওঁলোকৰ নাম খোদিত কৰা হয়। এই কাপটো জুলছ ৰাইম ট্ৰফীৰ পিছত প্ৰদান কৰা হয়। মূল কাপটোৰ ডিজাইন কৰিছিল এবেল লাফ্লেউৰে, আজি ব্যৱহৃত কাপটোৰ ডিজাইন কৰিছিল ছিলভিঅ’ গাজানিগাই। প্ৰথমটো ট্ৰফী ফিফাৰ প্ৰাক্তন সভাপতি জুলছ ৰাইমৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা হয়। সোণৰ প্লেটত ৰূপেৰে নিৰ্মিত এই কাপে গ্ৰীক বিজয়ৰ দেৱী নাইকক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছিল।

১৯৮৩ চনত জুলছ ৰাইম ট্ৰফীটো চুৰি হয় আৰু চোৰে ধাতুৰে নিৰ্মিত ট্ৰফীটো গলাই পেলায়। পিছত ব্ৰাজিলৰ আৰক্ষীয়ে চোৰকেইটাক গ্ৰেপ্তাৰ কৰে। ১৯৭৪ চনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল ফিফা বিশ্বকাপ। এই কাপটো ১৮ কেৰেট সোণৰ। দুজন মানুহে পৃথিৱীক ধৰি থকা ছবিখন আগতে কাপটোৰ ওপৰত আছিল। কাপটোৰ ওজন ৬.১৪২ কেজি, ইয়াৰে ৫ কেজি সোণৰ।

জুলছ ৰাইম বিশ্বকাপ ট্ৰফী


এই ট্ৰফীৰ প্ৰথম নাম আছিল ভিক্টোৰিয়া। ১৯৪৬ চনত ফিফাৰ তেতিয়াৰ সভাপতি জুলছ ৰিমেটক সন্মান জনাই তেওঁৰ নামেৰে এই ট্ৰফীৰ নামকৰণ কৰা হৈছিল। এই ট্ৰফীৰ উচ্চতা আছিল ৩৫ ছে.মি., ওজন আছিল ৩.৮ কিলোগ্ৰাম। এই ট্ৰফীখন কেইবাবাৰো চুৰি হৈছে। ১৯৭০ চনৰ জুলাই মাহত ব্ৰাজিলে শেষবাৰৰ বাবে বিশ্বকাপৰ ট্ৰফী লাভ কৰিছিল। কিন্তু ১৯৮৩ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত এই ট্ৰফী চুৰি হৈছিল।

ফিফা বিশ্বকাপ

১৯৭০ চনৰ বিশ্বকাপৰ পিছত ফিফাই নতুন ট্ৰফীৰ বাবে প্ৰতিযোগিতাৰ আয়োজন কৰে। ৭ খন দেশৰ শিল্পীয়ে ইয়াত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল, ছিলভিও গাজানিগাৰীৰ ডিজাইন নিৰ্বাচিত হৈছিল, জি ডি এ বাৰ্টানীয়ে ইয়াক প্ৰযোজনা কৰিছিল। ১৮ কেৰেট সোণেৰে নিৰ্মিত এই ট্ৰফীটোৰ উচ্চতা ৩৬.৮ ছে.মি. আৰু ভিত্তি ১৩ ছে.মি. কাপ জয় কৰি চাৰি বছৰ ধৰি ৰখা দলটোক এই ট্ৰফীৰ প্ৰতিৰূপ প্ৰদান কৰা হয়।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি