• Home
  • »
  • News
  • »
  • sports
  • »
  • ক্ৰিকেট অনুৰাগীৰ বাবে সুখবৰ! অলিম্পিকত অন্তৰ্ভুক্ত হ’ব পাৰে ক্ৰিকেট, ৬খন দেশৰ মাজত প্ৰতিযোগিতা!

ক্ৰিকেট অনুৰাগীৰ বাবে সুখবৰ! অলিম্পিকত অন্তৰ্ভুক্ত হ’ব পাৰে ক্ৰিকেট, ৬খন দেশৰ মাজত প্ৰতিযোগিতা!

২০২৮ চনত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া লছ এঞ্জেলছ অলিম্পিকত ক্ৰিকেটক অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে আইচিচিয়ে যথেষ্ট চেষ্টা চলাইছে।

২০২৮ চনত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া লছ এঞ্জেলছ অলিম্পিকত ক্ৰিকেটক অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে আইচিচিয়ে যথেষ্ট চেষ্টা চলাইছে।

২০২৮ চনত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া লছ এঞ্জেলছ অলিম্পিকত ক্ৰিকেটক অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে আইচিচিয়ে যথেষ্ট চেষ্টা চলাইছে।

  • Share this:
ক্ৰিকেট অনুৰাগীৰ বাবে আহি আছে এটা ভাল খবৰ। শতিকাৰ বিৰতিৰ অন্তত আকৌ এবাৰ অলিম্পিকত অন্তৰ্ভুক্ত হ’ব পাৰে ক্ৰিকেট। খবৰ অনুসৰি ২০২৮ চনত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া অলিম্পিকত ৬ খন দেশৰ মাজত ক্ৰিকেট প্ৰতিযোগিতা অনুষ্ঠিত কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। এই পৰামৰ্শ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেট পৰিষদে পুৰুষ আৰু মহিলা উভয় দলৰ প্ৰতিযোগিতাৰ বাবে পৰামৰ্শ আগবঢ়াইছে।

২০২৮ চনত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া লছ এঞ্জেলছ অলিম্পিকত ক্ৰিকেটক অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে আইচিচিয়ে যথেষ্ট চেষ্টা চলাইছে। ব্ৰিটিছ প্ৰকাশন টেলিগ্ৰাফৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি আই চি চিয়ে এই প্ৰতিযোগিতাখনক পুৰুষ আৰু মহিলা ৬ টা দলৰ মাজত অলিম্পিকত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছে। টী-২০ ফৰ্মেটত খেলা এই প্ৰতিযোগিতাত শীৰ্ষ ৬ টা দলক তেওঁলোকৰ ৰেংকিঙৰ ভিত্তিত স্থান দিয়া হ’ব।

তথ্য অনুসৰি, ২০২৮ চনৰ অলিম্পিকৰ সময়ত পুৰুষ আৰু মহিলাৰ ৬ খন দেশৰ টী-২০ প্ৰতিযোগিতা একেলগে বিভিন্ন স্থানত অনুষ্ঠিত কৰাৰ পৰিৱৰ্তে ইখনৰ পিছত সিখনকৈ অনুষ্ঠিত কৰিব পৰা যাব। ইয়াৰ দ্বাৰা অনুষ্ঠানৰ আয়োজনত হোৱা খৰচ কম কৰিব পৰা যায়। খেলুৱৈৰ সংখ্যা কম ৰাখিবলৈ প্ৰতিটো দলে সৰ্বাধিক ১৪ জন খেলুৱৈ নিব পাৰিব।

প্ৰতিযোগিতাখনৰ ফৰ্মেট কেনেকুৱা হ’ব
অলিম্পিকত ৬টা দলৰ মাজত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া এই প্ৰতিযোগিতাখনৰ ফৰ্মেটৰ কথা ক’বলৈ গ’লে দলসমূহক ৩-৩ গ্ৰুপত দুটা গ্ৰুপত স্থান দিব পাৰি। ইয়াৰ ভিতৰত দুয়োটা গ্ৰুপৰ শীৰ্ষ ২ টা দলে ছেমি ফাইনেলত প্ৰৱেশৰ সুযোগ পাব। নকআউটত জয়ী হোৱা দুয়োটা দলেই ফাইনেলত প্ৰৱেশ কৰিব। বিজয়ী দলটোক স্বৰ্ণ পদক প্ৰদান কৰাৰ বিপৰীতে ৰাণাৰ্ছ আপ দলটোক ৰূপৰ পদক প্ৰদান কৰা হ’ব। একে সময়তে ছেমি ফাইনেলত পৰাজয়ৰ সন্মুখীন হোৱা দুয়োটা দলৰ মাজত ব্ৰঞ্জৰ পদকৰ বাবে খেলখন অনুষ্ঠিত হ’ব।

ক্ৰিকেটক অলিম্পিকত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল

পূৰ্বতে ক্ৰিকেট অলিম্পিকৰ অংগ হিচাপে পৰিগণিত আছিল। ১৯০০ চনত পেৰিছ অলিম্পিকত ইয়াক ক্ৰীড়াৰ ভিতৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। এইটোৱেই আছিল প্ৰথম আৰু শেষবাৰৰ বাবে ক্ৰিকেট অলিম্পিকত অন্তৰ্ভুক্ত। ইয়াত ফ্ৰান্স আৰু গ্ৰেট ব্ৰিটেইনৰ মাত্ৰ দুটা দলেহে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। ইয়াত গ্ৰেট বৃটেইনে সোণৰ পদক লাভ কৰাৰ বিপৰীতে ফ্ৰান্সে ৰূপৰ পদক লাভ কৰিছিল।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published:

শেহতীয়া বাতৰি