• Home
  • »
  • News
  • »
  • sports
  • »
  • এজন বেটছমেনে এটা অভাৰত মাৰিছিল ৮টা ছয় আৰু ৫টা চাৰি, আপুনি জানেনে সেই খেলুৱৈজনৰ নাম?

এজন বেটছমেনে এটা অভাৰত মাৰিছিল ৮টা ছয় আৰু ৫টা চাৰি, আপুনি জানেনে সেই খেলুৱৈজনৰ নাম?

এক অভাৰত লি জাৰ্মানে ৮টা ছয় আৰু ৫টা চাৰি কোবাই ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে।

এক অভাৰত লি জাৰ্মানে ৮টা ছয় আৰু ৫টা চাৰি কোবাই ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে।

লি জাৰ্মানে ৮টা ছয় আৰু ৫টা চাৰি কোবাই ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে। একে সময়তে আন এজন বেটছমেন ফৰ্ডে চাৰি মাৰিলে। এইদৰে অভাৰত মুঠ ১৪টা বাউণ্ডেৰী কোবায়।

  • Share this:
যুৱ বেটছমেন ৰুতুৰাজ গাইকৱাদৰ বিষয়ে এই মুহূৰ্তত বহু কথাই চৰ্চা হৈছে। কেৱল ভাৰততে নহয়, বিশ্বৰ ভিতৰতে লিষ্ট-এ ক্ৰিকেটত এটা অভাৰত ৭টা ছয় কৰা প্ৰথমজন বেটছমেন। ২৮ নৱেম্বৰত উত্তৰ প্ৰদেশৰ বাওঁহাতৰ স্পিনাৰ শিৱ সিঙৰ অভাৰত বিজয় হাজাৰে ট্ৰফীত এই কৃতিত্ব অৰ্জন কৰে। সেই অভাৰত শিৱই এটা ন’ বল লাভ কৰে। ইয়াৰ বাবেই ৰুতুৰাজে ৭টা বল খেলাৰ সুযোগ পালে। প্ৰায় ৩২ বছৰ আগতে ১৯৯০ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত এটা অভাৰত ৭৭ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে। ৮ নম্বৰত অৱতৰণ কৰা বেটছমেনগৰাকীয়ে অভাৰত ৮টা ছয় আৰু ৫টা চাৰিকে ধৰি ১৩টা বাউণ্ডেৰী কোবাই। অৰ্থাৎ এই বেটছমেনে ৰুতুৰাজতকৈও ডাঙৰ কৃতিত্ব কৰিছিল। কিন্তু, সেইজন খেলুৱৈ কোন, এই বিষয়ে কওঁ।

এই ঘটনা দেখা গৈছিল নিউজিলেণ্ডৰ প্ৰথম শ্ৰেণীৰ প্ৰতিযোগিতা ৱেলিংটন শ্বেল ট্ৰফীত। ৱেলিংটনৰ বিৰুদ্ধে কেণ্টাৰবেৰীয়ে জয়ী হ’বলৈ ২ অভাৰত ৯৫ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিবলগীয়া হৈছিল আৰু তেওঁলোকৰ ৮টা উইকেট ধৰাশায়ী হৈছিল। এনে পৰিস্থিতিত কোনেও বেটিং দলৰ পৰা জয়ৰ আশা কৰা নাছিল। তাৰপিছত অফ স্পিনাৰ বাৰ্ট ভ্যান্সে বলিং কৰিবলৈ আহিল। প্ৰথম বলটো আছিল ন’ বল। এনে পৰিস্থিতিত এটা ৰাণ পোৱা গৈছিল। দ্বিতীয় বলত বেটছমেন লি জাৰ্মানে চাৰিটা বল কোবাই। পৰৱৰ্তী ১৫টা বল ন’-বলত বলিং কৰে ভেন্সে। পৰৱৰ্তী ২টা বলত কোনো ৰাণ সংগ্ৰহ নহ’ল। ভেন্সে পুনৰ ন’ বল কৰে আৰু জাৰ্মানে চাৰিটা বল কোবায়। শেষৰ ২টা বলত এটা ৰাণ সংগ্ৰহ।

জাৰ্মানৰ দ্বাৰা ১৩ টা বাউণ্ডেৰী
সেই অভাৰত লি জাৰ্মানে ৮টা ছয় আৰু ৫টা চাৰি কোবাই ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে। একে সময়তে আন এজন বেটছমেন ফৰ্ডে চাৰি মাৰিলে। এইদৰে অভাৰত মুঠ ১৪টা বাউণ্ডেৰী কোবায়। ইফালে আম্পায়াৰে বল গণনা কৰিবলৈ পাহৰি মাত্ৰ ৫টা বলতে অভাৰ দিলে। অভাৰত বলাৰগৰাকীয়ে ১৭টা ন’ বলকে ধৰি মুঠ ২২টা বল বলিং কৰিছিল। এতিয়া দলটোৱে জয়ী হ’বলৈ শেষ অভাৰত ১৮ ৰাণ কৰিব লগা হ’ল৷ প্ৰথম ৫টা বলত ১৭ ৰাণ কৰা হৈছিল যদিও স্ক’ৰব’ৰ্ড শুদ্ধ নোহোৱাৰ বাবে লি জাৰ্মানে এই বিষয়ে অৱগত নাছিল। এনে পৰিস্থিতিত তেওঁ শেষৰ বলটো বন্ধ কৰি দিলে আৰু মেচখন ড্ৰ’ত শেষ হ’ল।

সেই অভাৰত ৯২ ৰাণ হ’লহেঁতেন
১৯৯০ চনত ন’ বল সম্পৰ্কীয় নিয়ম আজিৰ তুলনাত পৃথক আছিল। সেই সময়ত যদি ন’ বলত চাৰি আৰু ছয় কোবায়, তেন্তে কেৱল বাউণ্ডেৰী ৰাণহে পোৱা গৈছিল। কোনো বলত ৰাণ পোৱা নাছিল। এটা অতিৰিক্ত ৰাণ কেৱল সেই ন’ বলতহে দিয়া হৈছিল য’ত বেটছমেনে ৰাণ কৰিব নোৱাৰে। অৱশ্যে বলাৰজনে ন’ বলত এটা অতিৰিক্ত বল কৰিব লগা হৈছিল। বাৰ্ট ভ্যান্সৰ ১৭টা ন' বলৰ ভিতৰত মাত্ৰ ২ ৰাণহে লাভ কৰা নাছিল। এনে পৰিস্থিতিত আজিৰ নিয়ম অনুসৰি অভাৰত ১৫ ৰাণ যোগ হোৱা নাছিল। নহ’লে ৭৭ৰ সলনি ৯২ ৰাণ হ’লহেঁতেন৷
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি