• Home
  • »
  • News
  • »
  • sports
  • »
  • বিচিচিআইয়ে মহিলা ক্ৰিকেট খেলুৱৈসকলক পুৰুষৰ সমান মেচ মাচুল প্ৰাপ্ত কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে

বিচিচিআইয়ে মহিলা ক্ৰিকেট খেলুৱৈসকলক পুৰুষৰ সমান মেচ মাচুল প্ৰাপ্ত কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে

File Photo

File Photo

ভাৰতীয় ক্ৰিকেটত এটা ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন আৰম্ভ হৈছে। এতিয়া বিচিচিআইৰ কেন্দ্ৰীয় চুক্তিত অন্তৰ্ভুক্ত মহিলা ক্ৰিকেটাৰসকলেও পুৰুষৰ সমান মেচ মাচুল লাভ কৰিব। বিচিচিআইৰ শীৰ্ষ পৰিষদে এই ঐতিহাসিক সিদ্ধান্ত লৈছে।

  • Share this:
ভাৰতীয় ক্ৰিকেটত এটা ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন আৰম্ভ হৈছে। এতিয়া বিচিচিআইৰ কেন্দ্ৰীয় চুক্তিত অন্তৰ্ভুক্ত মহিলা ক্ৰিকেটাৰসকলেও পুৰুষৰ সমান মেচ মাচুল লাভ কৰিব। বিচিচিআইৰ শীৰ্ষ পৰিষদে এই ঐতিহাসিক সিদ্ধান্ত লৈছে। বোৰ্ডৰ সচিব জয় শ্বাহে টুইট কৰি এই তথ্য দিছে।

জয় শ্বাহে টুইট কৰি কয়, "মই ঘোষণা কৰি সুখী যে বিচিচিআইয়ে বৈষম্য দূৰ কৰাৰ দিশত প্ৰথম পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে। আমি পৰিষদৰ সৈতে চুক্তিবদ্ধ মহিলা ক্ৰিকেটাৰসকলৰ বাবে সমান দৰমহাৰ নীতি ৰূপায়ণ কৰি আছো। এতিয়া মহিলা আৰু পুৰুষ দুয়োগৰাকী ক্ৰিকেট খেলুৱৈয়ে একেখন খেলৰ মাচুল পাব। ইয়াৰ জৰিয়তে আমি ক্ৰিকেটত লিংগ সমতাৰ এক নতুন যুগত প্ৰৱেশ কৰিছো।

আমাক জনাওঁ যে এতিয়া মহিলা ক্ৰিকেটাৰ খেলুৱৈসকলে এতিয়া প্ৰতিখন টেষ্ট খেলৰ বাবে ১৫ লাখ টকা লাভ কৰিব। তেওঁলোকে এদিনীয়া খেলিবলৈ ৬ লাখ টকা আৰু এখন টি-২০ খেলৰ বাবে ৩ লাখ টকা লাভ কৰিব। ইয়াৰ আগতে, ভাৰতীয় মহিলা ক্ৰিকেট দলৰ খেলুৱৈসকলে টেষ্টৰ বাবে ৪ লাখ টকাৰ মেচ মাচুল লাভ কৰিছিল। আনহাতে এদিনীয়া আৰু টি-২০ৰ বাবে ১ লাখ টকা উপলব্ধ আছিল।

কিন্তু, বিচিচিআইৰ সিদ্ধান্তৰ পিছত, মহিলা খেলুৱৈসকলে এতিয়া আগৰ তুলনাত বহুগুণে মেচ মাচুল পাব। ইয়াৰ আগতে, য'ত এগৰাকী মহিলা ক্ৰিকেটাৰে এখন টেষ্টৰ বাবে ৪ লাখ টকা লাভ কৰিছিল, এতিয়া এই পৰিমাণ ১৫ লাখলৈ বৃদ্ধি হৈছে। অৰ্থাৎ, ৪ গুণ বৃদ্ধি হৈছে। একে সময়তে, এদিনীয়া ৰ বাবে ১ লাখটকাৰ বিপৰীতে এতিয়া ৬ লাখ টকা উপলব্ধ হ'ব। অৰ্থাৎ মহিলা ক্ৰিকেট খেলুৱৈসকলৰ এদিনীয়া ক্ৰিকেট খেলুৱৈসকলৰ খেলৰ মাচুলো ৬ গুণ বৃদ্ধি পাইছে। টি-২০ৰ খেলৰ মাচুলো তিনিগুণ বৃদ্ধি পাইছে।



মহিলা ক্ৰিকেটাৰসকলৰ ৰিটেইনাৰ মাচুলত কোনো পৰিৱৰ্তন হোৱা নাই
বিচিচিআইয়ে চুক্তিবদ্ধ মহিলা ক্ৰিকেটাৰসকলক পুৰুষৰ সমতুল্য মেচ মাচুল পৰিশোধ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। কিন্তু, মহিলা খেলুৱৈসকলৰ বাৰ্ষিক ৰিটেইনাৰ মাচুলত এতিয়াও কোনো পৰিৱৰ্তন হোৱা নাই। বৰ্তমান, মহিলা ক্ৰিকেটাৰসকলে ৰিটেইনাৰ মাচুল হিচাপে সৰ্বাধিক ৫০ লাখ টকা লাভ কৰে। ইয়াক এ-গ্ৰেড বুলি কোৱা হয়।

ৰোহিত-বিৰাটে স্মৃতিতকৈ ১৪ গুণ অধিক মাচুল লাভ কৰে
২০২১-২২ বৰ্ষৰ বাবে বিচিচিআইয়ে হৰমনপ্ৰীত কৌৰ, স্মৃতি মান্ধানা, পুনম যাদৱ, দীপ্তি শৰ্মা আৰু ৰাজেশ্বৰী গায়কৱাডক এই গ্ৰেডত ৰাখিছে। একে সময়তে, বিচিচিআইয়ে গ্ৰেড বি-ত অন্তৰ্ভুক্ত মহিলা খেলুৱৈসকলক ৰিটেইনাৰ মাচুল হিচাপে ৩০ লাখ টকা পৰিশোধ কৰে। বৰ্তমান, এই গ্ৰেডত আছে তানিয়া ভাটিয়া, শেফালী বাৰ্মা, পূজা বস্ত্ৰকাৰ। মিতালী ৰাজ আৰু ঝুলন গোস্বামীও এই শ্ৰেণীত আছিল। যি এতিয়া অৱসৰ লৈছে। একে সময়তে, গ্ৰেড-চিত অন্তৰ্ভুক্ত মহিলা ক্ৰিকেটাৰগৰাকীয়ে ১০ লাখ টকা লাভ কৰে। ইয়াত আছে পুনম ৰাউত, শিখা পাণ্ডে, জেমিমা ৰড্ৰিগছ, ৰিচা ঘোষ, হাৰলীন দেওল, স্নেহ ৰাণা।

মহিলা ক্ৰিকেটাৰসকলৰ তুলনাত, বিচিচিআইয়ে পুৰুষ খেলুৱৈসকলক ৪ টা পৃথক শ্ৰেণীত ৰাখিছে। এ+ গ্ৰেডৰ খেলুৱৈসকলে বাৰ্ষিক ৰিটেইনাৰশ্বিপ মাচুল হিচাপে ৭ কোটি টকা লাভ কৰে। একে সময়তে, গ্ৰেড-এ, গ্ৰেড-বি আৰু চি-ত অন্তৰ্ভুক্ত ক্ৰিকেট খেলুৱৈসকলে বিচিচিআইৰ পৰা ৫, ৩ আৰু ১ কোটি টকা লাভ কৰে। এ-প্লাছ গ্ৰেডত ভাৰতীয় অধিনায়ক ৰোহিত শৰ্মা, বিৰাট কোহলী আৰু যশপ্ৰীত বুমৰাহ অন্তৰ্ভুক্ত আছে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি