• Home
  • »
  • News
  • »
  • sports
  • »
  • বিশ্বকাপত বাংলাদেশৰ হাতত পৰাস্ত জিম্বাবুৱে; বাংলাদেশৰ বিধ্বংসী বলিঙত তচ-নচ জিম্বাবুৱেৰ বিজয়ৰ সপোন

বিশ্বকাপত বাংলাদেশৰ হাতত পৰাস্ত জিম্বাবুৱে; বাংলাদেশৰ বিধ্বংসী বলিঙত তচ-নচ জিম্বাবুৱেৰ বিজয়ৰ সপোন

বাংলাদেশৰ হাতত পৰাস্ত জিম্বাবুৱে

বাংলাদেশৰ হাতত পৰাস্ত জিম্বাবুৱে

ব্রিজবেনত অনুষ্ঠিত এই মেচখনত বাংলাদেশে টছত জয়লাভ কৰি প্রথমে বেটিং কৰে৷ বাংলাদেশে ২০ অভাৰত ৭টা উইকেট হেৰুৱাই ১৫০ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে।

  • Share this:
টী-২০ বিশ্বকাপ ২০২২ ৰ ছুপাৰ দেওবাৰৰ প্ৰথমখন খেলত বাংলাদেশে জিম্বাবুৱেক ৩ ৰাণত পৰাস্ত কৰি এক ৰোমাঞ্চকৰ খেলত জয়লাভ কৰে। শেষৰ বলত জয়ী হ’বলৈ জিম্বাবুৱেৰ ৪ ৰাণৰ প্ৰয়োজন হৈছিল যদিও ষ্ট্ৰাইকত থিয় হৈ থকা ব্লেছিং মুজাৰবানীয়ে এটাও ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিব নোৱাৰিলে। এই জয়েৰে বাংলাদেশে গ্ৰুপ ২ৰ পইণ্ট তালিকাত দ্বিতীয় স্থানলৈ আগবাঢ়িছে। বাংলাদেশে ৩খন খেলত ৪ পইণ্ট লাভ কৰিছে। ব্রিজবেনত অনুষ্ঠিত এই মেচখনত বাংলাদেশে টছত জয়লাভ কৰি প্রথমে বেটিং কৰে৷ বাংলাদেশে ২০ অভাৰত ৭টা উইকেট হেৰুৱাই ১৫০ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে। জিম্বাবুৱেৰ দলটোৱে এই লক্ষ্যক ভেদ কৰিব নোৱাৰিলে। ছুপাৰ-১২ ৰাউণ্ডত জিম্বাবুৱেৰ এয়া প্ৰথম পৰাজয়। শেষৰখন খেলত জিম্বাবুৱেই পাকিস্তানক ১ ৰাণত পৰাস্ত কৰাৰ বিপৰীতে দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ বিৰুদ্ধে খেলখন বৰষুণৰ বাবে নিৰ্ণায়ক নহ’ল। দুয়োটা দলে এটাকৈ পইণ্টেৰে সন্তুষ্ট হ’ব লাগিছিল।

প্ৰথমে বেটিং কৰি বাংলাদেশে খুব ভাল আৰম্ভণি নকৰিলে। পাৱাৰপ্লে’ত বাংলাদেশে ২ টা উইকেট হেৰুৱাই মাত্ৰ ৩২ ৰাণহে সংগ্ৰহ কৰিব পাৰিছিল। সৌম্য সৰকাৰৰ বলিঙত দ্বিতীয় অভাৰত বাংলাদেশে প্ৰথমটো আঘাত লাভ কৰে। ব্লেছিং মুজাৰবানীয়ে উইকেট দখল কৰিলে। ২টা বল খেলাৰ পিছত চৰকাৰে খাতা নোখোলাকৈয়ে পেভিলিয়নলৈ উভতি আহিল। ইয়াৰ পাছতে পাৱাৰপ্লে’ৰ অন্তিম অভাৰত মুজাৰবানীয়ে লিটন দাসক আউট কৰি বাংলাদেশক দ্বিতীয়টো আঘাত দিয়ে। লিটনে ১২টা বলত ১৪ ৰাণ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ পিছতে তৃতীয় উইকেটৰ বাবে নাজমুল হাছান আৰু অধিনায়ক ছাকিব আল হাছানৰ মাজত যুঁটিত ৪৪ বলত ৫৪ ৰাণ লাভ কৰে। কিন্তু, ১৩ নং বলত ২৩ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰি ছাকিব আউট হয়। তেওঁৰ উইকেটটোও আহিছিল মুজৰাবাণীৰ হাতত। পৰৱৰ্তী অভাৰত হাছানে নিজৰ ৫০ ৰাণ সম্পূৰ্ণ কৰে।

বাংলাদেশৰ হৈ হাছানে সংগ্ৰহ কৰে ৫০ ৰাণ
১৫ অভাৰত বাংলাদেশৰ ১০০ ৰাণ সম্পূৰ্ণ হয়। ইয়াৰ পিছত নাজমুল হাছানে বেগ সলনি কৰি দ্ৰুতগতিত ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিবলৈ ধৰিলে। বাংলাদেশৰ ইনিংছৰ ১৬ অভাৰত তেওঁ ২ টা চাৰি আৰু এটা ছয় কৰে। এই অভাৰত মুঠ ১৭ ৰাণ আহিছিল। অৱশ্যে পিছৰ অভাৰটোত নিজেই হাছান আউট হৈছিল। ৭টা চাৰি আৰু ১টা ছয়ৰ সহায়ত ৫৫টা বলত ৭১ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে। আউট হোৱাৰ পিছত বাংলাদেশৰ ৰাণৰ গতি স্তব্ধ হৈ পৰে। বাংলাদেশে দ্ৰুত ৰাণৰ তাড়নাত ২০ অভাৰত তিনিটা উইকেট হেৰুৱাই আৰু ৰিচাৰ্ড নাৰ্গাভাই তিনিওজন বেটছমেনক চিকাৰ কৰে। বাংলাদেশে যোৱা ৫ অভাৰত ৪৭ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰি ৪ উইকেট হেৰুৱাই। এইদৰে বাংলাদেশে ২০ অভাৰত ১৫০ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে।

উইলিয়ামছে অকলে অগ্ৰগতি লাভ কৰে
১৫১ ৰাণৰ লক্ষ্যৰ বাবে জিম্বাবুৱেৰ আৰম্ভণি ভাল নাছিল। পাৱাৰপ্লে’ত নিজেই জিম্বাবুৱেই ৪টা উইকেট হেৰুৱাইছিল আৰু স্ক’ৰব’ৰ্ডত মাত্ৰ ৩৬ ৰাণহে সংযোজন হৈছিল। পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে খেলখনৰ শ্ৰেষ্ঠ খেলুৱৈ চিকন্দৰ ৰাজাই খাতা খুলিব নোৱাৰিলে। ইয়াৰ পিছতে পঞ্চম উইকেটৰ বাবে শ্বেন উইলিয়ামছ আৰু ৰেজিছ চাকাবৱাৰ মাজত যুঁটিত ৩৩ বলত ৩৪ ৰাণৰ লাভ কৰে। ইয়াৰ পিছত উইলিয়ামছেও ষষ্ঠ উইকেটৰ বাবে ৰিয়ান বাৰ্লৰ সৈতে যুঁটিত ৪০ ৰাণৰো অধিক লাভ কৰে। এই সময়ছোৱাত উইলিয়ামছেও নিজৰ ৫০ ৰাণ সম্পূৰ্ণ কৰে। জিম্বাবুৱেৰ শেষৰ ৩ অভাৰত ৪০ ৰাণৰ প্ৰয়োজন আছিল যদিও দলটোৱে ইমান ৰাণ সংগ্ৰহ কৰাত ব্যৰ্থ হৈ পৰাজয় স্বীকাৰ কৰে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি