• Home
  • »
  • News
  • »
  • sports
  • »
  • Ben Stokes : ইংলেণ্ডৰ অলৰাউণ্ডাৰ বেন ষ্টোকছে এদিনীয়া ক্ৰিকেটৰ পৰা ল'লে সন্যাস, ৩১ বছৰতে এই সিদ্ধান্ত কিয় ল'লে তেওঁ?

Ben Stokes : ইংলেণ্ডৰ অলৰাউণ্ডাৰ বেন ষ্টোকছে এদিনীয়া ক্ৰিকেটৰ পৰা ল'লে সন্যাস, ৩১ বছৰতে এই সিদ্ধান্ত কিয় ল'লে তেওঁ?

  • Share this:
ইংলেণ্ডৰ তাৰকা অলৰাউণ্ডাৰ বেন ষ্টোকছে এদিনীয়া ক্ৰিকেটৰ পৰা অৱসৰ গ্ৰহণ কৰিছে। ষ্টোকছ বৰ্তমান ইংলেণ্ডৰ টেষ্ট দলৰ অধিনায়ক। তেওঁ টি-২০ আৰু টেষ্ট ক্ৰিকেট খেলা অব্যাহত ৰাখিব যদিও এদিনীয়া ক্ৰিকেট এতিয়া তেওঁৰ বাবে ইতিহাস।

বেন ষ্টোকছে মঙলবাৰে (১৯ জুলাই) তেওঁৰ ঘৰুৱা খেলপথাৰ ডাৰহামত তেওঁৰ অন্তিমখন খেল খেলিব (Ben Stokes to retire from ODI cricket)। ইংলেণ্ডে দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ বিৰুদ্ধে এই খেলখন খেলিব । ক্ৰিকেটাৰ ষ্টোকছে ইংলেণ্ডৰ হৈ ১০৪ খন এদিনীয়াত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। ২০১৯ ৰ এদিনীয়া বিশ্বকাপৰ ফাইনেলত তেওঁক 'মেন অফ দ্য মেচ' হিচাপেও মনোনীত কৰা হৈছিল।

ষ্টোকছে ছ'চিয়েল মিডিয়াত অৱসৰৰ ঘোষণা কৰি ইনষ্টাগ্ৰামত লিখিছে, "মই মঙলবাৰে ডাৰহামত ইংলেণ্ডৰ হৈ এদিনীয়া ক্ৰিকেটত মোৰ অন্তিমখন খেল খেলিম। মই এই ফৰ্মেটৰ পৰা অৱসৰ লোৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈছোঁ। এইটো মোৰ বাবে এটা অবিশ্বাস্যভাৱে কঠিন সিদ্ধান্ত। মই ইংলেণ্ডৰ হৈ মোৰ সতীৰ্থসকলৰ সৈতে খেলাৰ প্ৰতিটো মিনিট উপভোগ কৰিছোঁ। এইটো মোৰ বাবে এটা আশ্চৰ্যকৰ যাত্ৰা। এই ফৰ্মেটত, আপুনি আপোনাৰ দলৰ বাবে আৰু ১০০ শতাংশ নিদিব পাৰে। মই এতিয়া তিনিওটা ফৰ্মেটত সেই ভাল ক্ৰিকেট খেলিব নোৱাৰিম, সেয়েহে মই এই সিদ্ধান্ত লৈছোঁ।"

"কেৱল মোৰ ওপৰত কামৰ বোজা বাঢ়ি থকাটোৱেই নহয়, কিন্তু মই এনে এজন যুৱকক সলনি কৰিছোঁ যি ইংলেণ্ডলৈ যথেষ্ট অৱদান আগবঢ়াব পাৰে।" তেওঁ লগতে কয়, "মই টেষ্ট ক্ৰিকেটক সকলো দিম আৰু এতিয়া এই সিদ্ধান্তৰ সৈতে মই অনুভৱ কৰোঁ যে মই টি-২০ ফৰ্মেটত সম্পূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ। মই জছ বাটলাৰ, মেথিউ মট, খেলুৱৈ আৰু সহায়ক কৰ্মচাৰীসকলক আগন্তুক সফলতাৰ বাবে শুভকামনা জনাইছোঁ। আমি যোৱা সাত বছৰত বগা বলৰ ক্ৰিকেটত যথেষ্ট অগ্ৰগতি লাভ কৰিছোঁ আৰু ভৱিষ্যত অতি উজ্জ্বল দেখা গৈছে।"

ইংলেণ্ডক প্ৰথমবাৰৰ বাবে এদিনীয়া বিশ্বকাপ ( 2019 World Cup final) বিজয়ী কৰাৰ কৃতিত্ব আছে বেন ষ্টোকছৰ। ২০১৯ চনত ইংলেণ্ডক এদিনীয়া বিশ্বকাপ বিজয়ী কৰি তুলিছিল তেওঁ। ষ্টোকছে গোটেই প্ৰতিযোগিতাখনত সুন্দৰ বেটিং কৰিছিল, ৬৬.৪২ গড়ে ৪৬৫ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছিল। ফাইনেলতো ষ্টোকছে দলটোৰ আশা জীয়াই ৰাখিবলৈ ৮৪ ৰাণৰ ইনিংছ খেলিছিল।
Published by:Gautam Barman
First published:

শেহতীয়া বাতৰি