• Home
  • »
  • News
  • »
  • sports
  • »
  • বিশ্ব ক্ৰিকেটত আতংকৰ সৃষ্টি কৰিছিল বাবৰ আজমে, ৰচিছিল টি-২০ ত ইতিহাস, বিৰাটকে ধৰি বহু কিংবদন্তিৰ অভিলেখ ভংগ

বিশ্ব ক্ৰিকেটত আতংকৰ সৃষ্টি কৰিছিল বাবৰ আজমে, ৰচিছিল টি-২০ ত ইতিহাস, বিৰাটকে ধৰি বহু কিংবদন্তিৰ অভিলেখ ভংগ

বিশ্ব ক্ৰিকেটত আতংকৰ সৃষ্টি কৰিছিল বাবৰ আজমে

বিশ্ব ক্ৰিকেটত আতংকৰ সৃষ্টি কৰিছিল বাবৰ আজমে

বাবৰে পাকিস্তানৰ পৰা টি-২০ আন্তৰ্জাতিকত ২টা শতক অৰ্জন কৰা একমাত্ৰ বেটছমেন হিচাপেও পৰিগণিত হৈছে, তাৰ পূৰ্বে ২০২১ চনত চেঞ্চুৰিয়ানত বাবৰে এটা শতক অৰ্জন কৰিছিল।

  • Share this:
ইংলেণ্ডৰ বিৰুদ্ধে দ্বিতীয়খন টি-২০ত পাকিস্তানে আচৰিত প্ৰদৰ্শন কৰি ১০ টা উইকেটত এক দৰ্শনীয় জয় কৰে। পাকিস্তানৰ হৈ অধিনায়ক বাবৰ আজম আৰু মহম্মদ ৰিজৱানে তীব্ৰ বেটিং কৰি দলটোক ১০ উইকেটত জয়লাভ কৰে। প্ৰথমে বেটিং কৰি ইংলেণ্ডে ২০ অভাৰত ৫ উইকেটত ১৯৯ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰাৰ পিছত বাবৰ আৰু ৰিজৱানে মিলি ইতিহাস সৃষ্টি কৰি ১৯.৩ অভাৰত ২০৩ ৰান সংগ্ৰহ কৰি দলটোক ১০ উইকেটৰ জয়লাভ কৰে।

সৰ্বাধিক দ্ৰুত ৮০০০ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰা বিশ্বৰ দ্বিতীয়জন বেটছমেন

উল্লেখযোগ্য যে পাকিস্তানৰ এই ঐতিহাসিক জয়ত বাবৰ আজমে পুনৰবাৰ তেওঁৰ নামত বহু অভিলেখ গঢ়িলে, বাবৰ T20 ক্ৰিকেটত ৮০০০ ৰাণ সম্পূৰ্ণ কৰা দ্বিতীয়জন পাকিস্তানী বেটছমেন হিচাপে পৰিগণিত হয়, আনহাতে T20 ত সৰ্বাধিক ৮০০০ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰা বিশ্বৰ দ্বিতীয় বেটছমেন হোৱাত সফল হৈছে।

পাকিস্তানৰ হৈ বাবৰৰ পূৰ্বে কেৱল শ্বোৱাইব মালিকেহে টি-২০ত ৮০০০ ৰাণ কৰিছে। একে সময়তে ৮ হাজাৰ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰা আটাইতকৈ দ্ৰুত বেটছমেনজন আন কোনো নহয় ক্ৰীছ গেইল। টি-২০ত গেইলে ২১৩ টা ইনিংছত ৮ হাজাৰ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰাৰ বিপৰীতে বাবৰে এতিয়া ২১৮টা ইনিংছ খেলি এই বিশেষ স্থান লাভ কৰিছে। ইয়াৰ উপৰিও ভাৰতৰ বিৰাট কোহলীয়ে ২৪৩ টা ইনিংছ খেলি টি-২০ত ৮০০০ ৰাণ সম্পূৰ্ণ কৰাত সফল হৈছে।

২ টা শতক অৰ্জন কৰা একমাত্ৰ পাকিস্তানী বেটছমেন

ইয়াৰ উপৰিও বাবৰে পাকিস্তানৰ পৰা টি-২০ আন্তৰ্জাতিকত ২টা শতক অৰ্জন কৰা একমাত্ৰ বেটছমেন হিচাপেও পৰিগণিত হৈছে, তাৰ পূৰ্বে ২০২১ চনত চেঞ্চুৰিয়ানত বাবৰে এটা শতক অৰ্জন কৰিছিল।

খেদি ফুৰাৰ সময়ত সৰ্বোচ্চ ৰাণ অংশীদাৰিত্ব

ইয়াৰ উপৰিও বাবৰ আৰু ৰিজৱানে টি-২০ আন্তৰ্জাতিকত ২০০ ৰাণৰ অংশীদাৰিত্ব মুকলি কৰি এক বিশেষ কৃতিত্বও কৰিছে। ৰাণ খেদি থাকোঁতে তেওঁলোকে একেলগে ২০৩ ৰাণৰ অংশীদাৰিত্ব ভাগ কৰিছিল, যিটো এতিয়া টি-২০ ইণ্টাৰনেশ্যনেলত খেদি ফুৰাৰ সময়ত সৰ্বাধিক ৰাণৰ অংশীদাৰিত্বৰ অভিলেখ।

ৰিজৱান আৰু বাবৰে ধাৱান আৰু ৰোহিতৰ অভিলেখ ভংগ কৰে

বাবৰ আৰু ৰিজৱানে এতিয়া টি-২০ত যিকোনো উইকেটৰ বাবে সৰ্বাধিক ৰাণ পাৰ্টনাৰশ্বিপ লাভ কৰা বেটিং যুঁটিত পৰিণত হৈছে। বৰ্তমান যুটীয়াকৈ দুয়োৰে ৩৬টা ইনিংছত গড়ে ৫৬.৭৩ ৰাণত ১৯২৯ ৰাণৰ অভিলেখ গঢ়িছে য’ত সাতটা শতক আৰু ছটা অৰ্ধশতক অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। এনে কৰি দুয়োজনে পিছ পেলাই থৈ গৈছে ভাৰতীয় যুটি শিখৰ ধাৱন আৰু ৰোহিত শৰ্মা, যিয়ে একেলগে ৫২ ইনিংছত একেলগে বেটিং কৰিছিল আৰু টি-২০ আন্তৰ্জাতিকত গড়ে ৩৩.৫১ ৰানত ১৭৪৩ ৰানৰ অংশীদাৰিত্ব ভাগ কৰিছিল।

অধিনায়ক হিচাপে এক নম্বৰ হৈ পৰিল

ইয়াৰ সমান্তৰালভাৱে বাবৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেটত পাকিস্তানী অধিনায়কৰ দ্বাৰা সৰ্বাধিক শতক অৰ্জন কৰা অধিনায়ক হিচাপেও পৰিগণিত হৈছে। এই কাম কৰি বাবৰে ইঞ্জামাম-উল-হকৰ অভিলেখ ভংগ কৰিছে। আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেটত বাবৰে অধিনায়ক হিচাপে ১০টা শতক অৰ্জন কৰাৰ বিপৰীতে অধিনায়ক হিচাপে ইঞ্জামমে ৯টা শতক অৰ্জন কৰিছে।

মেচখনৰ বিষয়ে ক’বলৈ গ’লে কেপ্তেইন বাবৰে ৬৬টা বলত অপৰাজিত ১১০ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰাৰ বিপৰীতে ৰিজৱানে ৫১টা বলত ৮৮ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে। আজমে নিজৰ ইনিংছত ৫টা ছিক্স আৰু ১১টা ফ’ৰ কৰাৰ বিপৰীতে ৰিজৱানে একাউণ্টত ৫টা ফ’ৰ আৰু ৪টা ছয় লাভ কৰে। ইয়াৰ পূৰ্বে ইংলেণ্ডৰ হৈ ম’ইন আলীয়ে ২৩টা বলত ৫৫ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছিল। কোনটো দলৰ বাবেই ইংলেণ্ডে ১৯৯ ৰাণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।
Published by:Subham Goswami
First published: