உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • sports
    • »
    • Steve Smith: শচীন–ছাংগাকাৰাক পিছ পেলাই টেষ্টত নতুন অভিলেখ অষ্ট্ৰেলিয়াৰ ষ্টিভ স্মিথৰ

    Steve Smith: শচীন–ছাংগাকাৰাক পিছ পেলাই টেষ্টত নতুন অভিলেখ অষ্ট্ৰেলিয়াৰ ষ্টিভ স্মিথৰ

    পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে তৃতীয় টেষ্টৰ দ্বিতীয় ইনিংছত অষ্ট্ৰেলিয়াই তিনি উইকেটত ২২৭ ৰানত ইনিংছ ঘোষণা কৰি ৩৫০ ৰানত আগবাঢ়ি আছে।

    পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে তৃতীয় টেষ্টৰ দ্বিতীয় ইনিংছত অষ্ট্ৰেলিয়াই তিনি উইকেটত ২২৭ ৰানত ইনিংছ ঘোষণা কৰি ৩৫০ ৰানত আগবাঢ়ি আছে।

    পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে তৃতীয় টেষ্টৰ দ্বিতীয় ইনিংছত অষ্ট্ৰেলিয়াই তিনি উইকেটত ২২৭ ৰানত ইনিংছ ঘোষণা কৰি ৩৫০ ৰানত আগবাঢ়ি আছে।

    • Share this:
    অষ্ট্ৰেলিয়াৰ ক্ৰিকেটাৰ ষ্টিভ স্মিথে আন এটা বিশ্ব অভিলেখ গঢ়িছে। তেওঁ টেষ্টত আটাইতকৈ কম ইনিংছত ৮০০০ ৰান সম্পূৰ্ণ কৰি এই অভিলেখ গঢ়ে। বিশ্বত আটাইতকৈ কম ইনিংছত ৮,০০০ টেষ্ট ৰান সংগ্ৰহ কৰাৰ অভিলেখ পূৰ্বে শ্ৰীলংকাৰ ক্ৰিকেটাৰ কুমাৰ ছাংগাকাৰাৰ হাতত আছিল। ২০১০ চনত চাংগাকাৰাই কলম্বোত ভাৰতৰ বিৰুদ্ধে ৮০০০ ৰান সম্পূৰ্ণ কৰে। ইয়াৰ বাবে তেওঁ ১৫২ টা ইনিংছ খেলিছিল।

    আনহাতে শচীন তেণ্ডুলকাৰে (Sachin Tendulkar) ১৫৪টা ইনিংছত ৮০০০ টেষ্ট ৰান সম্পূৰ্ণ কৰিছিল। এতিয়া ষ্টিভ স্মিথে ১৫১খন টেষ্ট ইনিংছ খেলিয়েই ৮০০০ ৰানৰ মাইলৰ খুঁটিত উপনীত হৈ অভিলেখ গঢ়ে। এই ইনিংছটোত তেওঁ ২৭ টা বলত মুঠ ১৭ ৰান কৰি আউট হয়। পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে তৃতীয় টেষ্টৰ দ্বিতীয় ইনিংছত অষ্ট্ৰেলিয়াই তিনি উইকেটত ২২৭ ৰানত ইনিংছ ঘোষণা কৰি ৩৫০ ৰানত আগবাঢ়ি আছে। উল্লেখ্য, ভাৰতৰ প্ৰাক্তন অধিনায়ক বিৰাট কোহলিয়ে শেহতীয়াকৈ টেষ্টত ৮০০০ ৰান সম্পূৰ্ণ কৰিছে। বিৰাটে ১৬৯ টা ইনিংছত এই কৃতিত্ব অৰ্জন কৰিছে। তেওঁ স্মিথতকৈ ১৮ টা বেছি ইনিংছ খেলিছে।

    আনহাতে স্মিথে (Steve Smith) অভিলেখ স্থাপন কৰাৰ আগতে ১৫০ টেষ্ট ইনিংছৰ পিছত সৰ্বাধিক ৰানৰ বিশ্ব অভিলেখ গঢ়িছিল। তেওঁ শ্ৰীলংকাৰ কুমাৰ ছাংগাকাৰাৰ (Kumar Sangakkara) অভিলেখ ভংগ কৰিছিল। ছাংগাকাৰাই ১৫০ খন টেষ্ট ইনিংছত ৭৯১৩ ৰান সংগ্ৰহ কৰিছিল। একে সময়তে, তালিকাত চাংগাকাৰাৰ পিছত শচীন তেণ্ডুলকাৰ ভাৰতৰ তালিকাত আছে। তেওঁ ১৫০ টা ইনিংছত ৭৮৬৯ ৰান সংগ্ৰহ কৰিছিল।

    তাৰ পিছত ভাৰতৰ বাবে বীৰেন্দ্ৰ ছেহৱাগ আৰু ৰাহুল দ্ৰাবিড় তালিকাত আছে। স্মিথে তেওঁৰ ১৫০ তম টেষ্ট ইনিংছত তেওঁৰ ৮৫ তম টেষ্ট মেচ খেলিছিল। তেওঁ ১৫০ টা ইনিংছৰ পিছত টেষ্টত সৰ্বাধিক ৰান সংগ্ৰহকাৰী হয়। স্মিথৰ ১৫০ টা ইনিংছত ৭৯৯৩ ৰাণ অন্তৰ্ভুক্ত আছিল।
    Published by:Gautam Barman
    First published: