உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • shillong
    • »
    • Living Root Bridge: গছৰ শিপাৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত এই দলংখন কোনো কৰিশ্মাতকৈ কম নহয় ! মেঘালয়ৰ এই অনন্য দলংখন ১৮০ বছৰতকৈও অধিক পুৰণি...

    Living Root Bridge: গছৰ শিপাৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত এই দলংখন কোনো কৰিশ্মাতকৈ কম নহয় ! মেঘালয়ৰ এই অনন্য দলংখন ১৮০ বছৰতকৈও অধিক পুৰণি...

    Photo-Twitter/@VertigoWarrior

    Photo-Twitter/@VertigoWarrior

    মেঘালয়ৰ অতি অতুলনীয় শিপা দলংখন (Living Root Bridges in Meghalaya) এতিয়াও নিৰ্মাণৰ সময়ৰ দৰেই শক্তিশালী। বাতৰি অনুসৰি, দলংখন ১৮০ বছৰতকৈও অধিক পুৰণি।

    • Share this:
    পৃথিৱীত বহুতো দলং আছে যিবোৰ মানুহে নিৰ্মাণ কৰিছে। ইয়াৰ সৌন্দৰ্যক মানুহেও যথেষ্ট প্ৰশংসা কৰে আৰু বহুতো চহৰ বা দেশ এই দলংবোৰৰ দ্বাৰা জনাজাত। চিডনীৰ হাৰ্বাৰ ব্ৰীজ হওঁক বা টাৱাৰ ব্ৰীজ হওঁক,ইয়াৰ পৃথিৱীত এক সুকীয়া পৰিচয় আছে। কিন্তু ভাৰতত এখন দলং আছে যিটো নিজেই ইমান আশ্চৰ্যকৰ যে আপুনি ইয়াক দেখি স্তম্ভিত হ'ব আৰু পৃথিৱীৰ বহুতো দলং তেওঁলোকৰ সন্মুখত ম্লান হৈ যাব। এই দলংখনৰ মুখ্য আকৰ্ষণ হ'ল গছৰ শিপা (Bridges Made of Tree Roots) বাকী থাকে।

    মেঘালয়ৰ অতি অতুলনীয় শিপা দলংখন (Living Root Bridges in Meghalaya) এতিয়াও নিৰ্মাণৰ সময়ৰ দৰেই শক্তিশালী। বাতৰি অনুসৰি, দলংখন ১৮০ বছৰতকৈও অধিক পুৰণি। ইয়াৰ বিশেষত্ব হৈছে যে এই দলং গছৰ জীৱিত শিপাৰ। আপুনি ভাবিব পাৰে যে প্ৰশিক্ষিত অভিযন্তাসকলৰ বুদ্ধিৰে এই আশ্চৰ্যজনক দলংখন নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, কিন্তু আপুনি ভুল ভাবিছে।

    Photo-Twitter/@VertigoWarrior


    মেঘালয়ৰ জনজাতীয় লোকসকলে এই দলংখন নিৰ্মাণ কৰিছে-
    মেঘালয়ত দীৰ্ঘদিন ধৰি খাচী আৰু জয়ন্তীয়া জনজাতিবাস কৰি আহিছে যিয়ে গছৰ শিপাৰ পৰা দলং নিৰ্মাণৰ দক্ষতা আয়ত্ত কৰিছে। এই জনজাতিৰ মানুহেই কেইবাশ বছৰ আগতে নিজৰ হাতেৰে এই দলংখন নিৰ্মাণ কৰিছিল। আজিও দলংখন একেটাতে আছে আৰু একে সময়তে ৫০ জনলৈকে আৰামেৰে চলিব পাৰি।

    ইউনেস্কোৱে বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ ঘোষণা কৰিছে
    আপোনাক কওঁক যে লিভিং ৰুট ব্ৰীজটো ৰবৰ গছৰ শিপাৰ দ্বাৰা গঠিত। যাক ফিকাছ ইলাষ্টিকা গছ বুলি কোৱা হয়। ইয়াৰে কিছুমান দলঙৰ আকাৰ ১০০ ফুট পৰ্যন্ত আৰু সঠিক আকৃতি পাবলৈ ১০ ৰ পৰা ১৫ বছৰ সময় লাগে। যেতিয়া লে শিপাবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে বৃদ্ধি হয়, সেইবোৰ ৫০০ বছৰৰ বাবে শক্তিশালী হৈ থাকিব পাৰে। বহুতো শিপা পানীৰে নিৰন্তৰ পচিবলৈ আৰম্ভ কৰে, কিন্তু নতুন শিপা সৃষ্টি হয়। এই সকলোবোৰ দলঙৰ ভিতৰত আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈছে চেৰাপুঞ্জিত অৱস্থিত ডাবল ডেকাৰ ৰুট ব্ৰীজ (double-decker root bridge in Cherrapunji), যিটো এটাৰ ওপৰত এটাকৈ নিৰ্মাণ কৰা হয়। এই দলংসমূহক ইউনেস্কোৱে বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ (World Heritage Site of UNESCO) হিচাপেও গণ্য কৰিছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: