உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • shillong
    • »
    • Meghalaya BJP: মেঘালয় বিজেপিয়ে অসম–মেঘালয় সীমান্ত চুক্তিক লৈ প্ৰকাশ কৰিলে প্ৰতিক্ৰিয়া

    Meghalaya BJP: মেঘালয় বিজেপিয়ে অসম–মেঘালয় সীমান্ত চুক্তিক লৈ প্ৰকাশ কৰিলে প্ৰতিক্ৰিয়া

    Meghalaya and Assam boundary agreement: তেওঁ কয় যে যিকোনো সিদ্ধান্ত লোৱাৰ আগতে তেওঁলোকে সীমান্ত অঞ্চলত বাস কৰা লোকসকলৰ সন্মতি ল'ব লাগে

    Meghalaya and Assam boundary agreement: তেওঁ কয় যে যিকোনো সিদ্ধান্ত লোৱাৰ আগতে তেওঁলোকে সীমান্ত অঞ্চলত বাস কৰা লোকসকলৰ সন্মতি ল'ব লাগে

    Meghalaya and Assam boundary agreement: তেওঁ কয় যে যিকোনো সিদ্ধান্ত লোৱাৰ আগতে তেওঁলোকে সীমান্ত অঞ্চলত বাস কৰা লোকসকলৰ সন্মতি ল'ব লাগে

    • Share this:
    অসম–মেঘালয় সীমা বিবাদক লৈ আজি কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ উপস্থিতিত দুই ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰে। অসম আৰু মেঘালয়ৰ মাজত মতবিৰোধ থকা ১২টা ক্ষেত্ৰৰ ভিতৰত ৬টা ক্ষেত্ৰক লৈ সমাধানসূত্ৰ উলিয়াই এই চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰা হয়।

    সীমা সমস্যাৰ চুক্তিক লৈ মেঘালয়ৰ জ্যেষ্ঠ বিজেপি বিধায়ক এ এল হেকে (BJP Legislator AL Hek) মঙলবাৰে প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰে। হেকে মেঘালয় আৰু অসম চৰকাৰক (Government of Meghalaya and Assam) সকলো মহলৰ বিৰোধিতাৰ মাজতে খণ্ডিত ৰূপত সীমা চুক্তিত স্বাক্ষৰ কৰাৰ বাবে প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰে।

    ১২টা ক্ষেত্ৰৰ ৬ টা ক্ষেত্ৰত ৫০ বছৰ পুৰণি সীমা বিবাদৰ সমাপ্তিৰ চুক্তি (‍Boundary Agreement) স্বাক্ষৰ কৰাৰ পিছতে হেকে কয়, "যেতিয়া আপুনি সীমা বিবাদ সমাধান কৰিব বিচাৰে, ইয়াক সামগ্ৰিকভাৱে সমাধান কৰা উচিত, সীমান্ত অঞ্চলত বাস কৰা লোকসকলৰ সুবিধাৰ বাবে আৰু লগতে ৰাজ্যখনৰ হিতৰ বাবে এনে কৰা দৰকাৰ।"

    মালচাপাৰাৰ (Malchapara) দৰে কেইবাখনো গাঁৱত হোৱা প্ৰতিবাদ সন্দৰ্ভতো মন্তব্য কৰি হেকে কয়, "ভৱিষ্যতে কি হ'ব মই ক'ব নোৱাৰোঁ। মোৰ চিন্তা হৈছে যদি ইয়াক সমাধান কৰিব লগা হয়, তেন্তে ইয়াক চিৰকালৰ বাবে সমাধান কৰিব লাগে।"

    আনহাতে তেওঁ কয় যে যিকোনো সিদ্ধান্ত লোৱাৰ আগতে তেওঁলোকে সীমান্ত অঞ্চলত বাস কৰা লোকসকলৰ সন্মতি ল'ব লাগে, প্ৰথমে সীমান্ত অঞ্চলত বাস কৰা মুখ্য অংশীদাৰসকলৰ সন্মতি ল'ব লাগিব।'' জ্যেষ্ঠ বিজেপি নেতাজনে চৰকাৰক জনসাধাৰণৰ বিষয়ে সঠিক চিন্তা কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা সম্পৰ্কে প্ৰশ্ন কৰি কয় যে ইয়াৰ ফলত সীমান্তৰ সিপাৰে থকা বহুতো গাঁৱত হুলস্থূলৰ সৃষ্টি হৈছে।
    Published by:Gautam Barman
    First published: