• Home
  • »
  • News
  • »
  • shillong
  • »
  • গ্ৰেপ্তাৰ হোৱা মেঘালয়ৰ বিজেপি নেতাই যৌন চক্ৰৰ তদন্তত সহযোগ কৰা নাইঃ আৰক্ষী

গ্ৰেপ্তাৰ হোৱা মেঘালয়ৰ বিজেপি নেতাই যৌন চক্ৰৰ তদন্তত সহযোগ কৰা নাইঃ আৰক্ষী

মেঘালয় বিজেপিৰ উপ-সভাপতি বাৰ্ণাৰ্ড এন মাৰাক

মেঘালয় বিজেপিৰ উপ-সভাপতি বাৰ্ণাৰ্ড এন মাৰাক

যোৱা মাহত উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যখনত তেওঁৰ ফাৰ্মহাউচত যৌন চক্ৰ চলোৱাৰ অভিযোগত গ্ৰেপ্তাৰ হোৱা মেঘালয় বিজেপিৰ উপ-সভাপতি বাৰ্ণাৰ্ড এন মাৰাকে তদন্তত সহযোগিতা কৰা নাই বুলি আৰক্ষীয়ে জানিবলৈ দিয়ে।

  • Share this:

যোৱা মাহত উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যখনত তেওঁৰ ফাৰ্মহাউচত যৌন চক্ৰ চলোৱাৰ অভিযোগত গ্ৰেপ্তাৰ হোৱা মেঘালয় বিজেপিৰ উপ-সভাপতি বাৰ্ণাৰ্ড এন মাৰাকে তদন্তত সহযোগিতা কৰা নাই বুলি আৰক্ষীয়ে জানিবলৈ দিয়ে। প্ৰাক্তন উগ্ৰপন্থী নেতাজনে জেৰাৰ সময়ত দাবী কৰিছিল যে তেওঁ প্ৰায় দুবছৰ ধৰি হোমষ্টে হিচাপে ফাৰ্মহাউচটো চলাই আছিল কিন্তু সাম্প্ৰতিক সময়ত তাত কি ঘটিছে নাজানে কিয়নো তেওঁ যোৱা তিনি মাহ ধৰি ইয়াক দৰ্শন কৰা নাছিল বুলি তেওঁলোকে জানিবলৈ দিয়ে।


তেওঁ পশ্চিম গাৰো পাহাৰ জিলাৰ তুৰাত থকা তেওঁৰ ফাৰ্মহাউচৰ তত্ত্বাৱধায়ক হিচাপে মৃত লোকসকলৰ নামো দিছিল, য'ৰ পৰা ২২ জুলাইত ৭৩ জন লোকক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল আৰু ছয়জন নাবালকক উদ্ধাৰ কৰা হৈছিল। অভিযুক্তজনে তদন্তত সহযোগ কৰা নাই। এজন জ্যেষ্ঠ আৰক্ষী বিষয়াই পিটিআইক জনোৱা মতে, তেওঁ ফাৰ্মহাউচত চলি থকা অবৈধ কাৰ্যকলাপৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰকাশ কৰা নাই।




ৰিম্পু বাগান নামৰ ফাৰ্মহাউচৰ পৰা মুঠ ৩৫ টা জিলেটিন ষ্টিক আৰু ১০০ টা ডিটোনেটৰ, চাৰিটা ক্ৰছবো আৰু ১৫ টা কাড় জব্দ কৰা হৈছে।' তাৰ আগতে, আৰক্ষীয়ে ২২ জুলাইত ফাৰ্মহাউচৰ পৰা সুৰাযুক্ত পানীয় আৰু কন্ডম উদ্ধাৰ কৰিছিল। গাৰো পাহাৰ স্বায়ত্তশাসিত জিলা পৰিষদৰ সদস্যজনে স্বীকাৰ কৰিছিল যে তেওঁ ৰিম্পু বাগানৰ একমাত্ৰ গৰাকী' আৰু তেওঁ ২০২০ চনৰ পৰা ইয়াক হোমষ্টে হিচাপে চলাই আহিছে বুলি আৰক্ষী বিষয়াজনে জানিবলৈ দিয়ে।


মাৰাকে অৱশ্যে দাবী কৰিছিল যে তেওঁ যোৱা তিনি মাহত সম্পত্তিটো পৰিদৰ্শন কৰা নাছিল আৰু ফাৰ্মহাউচত চলি থকা কাৰ্যকলাপৰ বিষয়ে অৱগত নাছিল। মেঘালয় আৰক্ষীয়ে তেওঁৰ বিৰুদ্ধে লুকআউট জাননী জাৰি কৰাৰ কেইঘণ্টামান পিছত ২৬ জুলাইত উত্তৰ প্ৰদেশৰ হাপুৰ জিলাত তেওঁক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল। এজন 'ৱাণ্টেড' ব্যক্তিয়ে যাতে দেশ এৰিব নোৱাৰে তাৰ বাবে এটা লুকআউট জাননী জাৰি কৰা হয়।




তুৰাৰ এখন আদালতে ২৫ জুলাইত বিজেপি নেতাজনৰ বিৰুদ্ধে জামিন অযোগ্য ৱাৰেণ্ট জাৰি কৰিছিল। বিজেপি হৈছে নেচনেল পিপলছ পাৰ্টি (এনপিপি)ৰ মুখ্যমন্ত্ৰী কনৰাড কে চাংমাৰ নেতৃত্বত ৰাজ্যখনৰ শাসনাধিষ্ঠ মেঘালয় ডেমক্ৰেটিক এলায়েন্সৰ (এমডিএ) এটা অংশ।


মাৰাক নামৰ এজন উগ্ৰপন্থীৰ পৰা ৰাজনীতিবিদ হোৱা গৰাকীয়ে আগতে তেওঁক নিৰ্দোষ বুলি দাবী কৰিছিল আৰু অভিযোগ কৰিছিল যে তেওঁ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ দ্বাৰা ৰাজনৈতিক প্ৰতিহিংসাৰ লক্ষ্য আছিল আৰু তেওঁৰ জীৱনৰ বাবে ভয় কৰিছিল। ৰাজ্যিক বিজেপিয়েও তেওঁৰ দাবীক সমৰ্থন কৰিছিল। মেঘালয়ৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে এই অভিযোগ অস্বীকাৰ কৰিছিল।


অনুমান কৰা হৈছিল যে অহা বছৰ হ'বলগীয়া বিধানসভা নিৰ্বাচনত গেৰুৱা দলে চাংমাৰ বিৰুদ্ধে মাৰাকক প্ৰাৰ্থিত্ব প্ৰদান কৰিব। মাৰাক বিজেপিত যোগদান কৰাৰ আগতে আৰু তুৰাৰ পৰা জনজাতীয় পৰিষদৰ নিৰ্বাচনত জয়ী হোৱাৰ আগতে আচিক ৰাষ্ট্ৰীয় স্বেচ্ছাসেৱক পৰিষদৰ এটা বিচ্ছিন্ন গোট, এতিয়া ভাঙি পেলোৱা সশস্ত্ৰ বিদ্ৰোহী গোট এএনভিচি(বি)ৰ অধ্যক্ষ আছিল।

Published by:Subham Goswami
First published: