• Home
  • »
  • News
  • »
  • new-delhi
  • »
  • Republic Day 2023: আজি গণৰাজ্য দিৱস ! এইবাৰ পেৰেড কেতিয়া আৰম্ভ হ'ব, কি বিশেষ হ'ব ? সকলো জানক ...

Republic Day 2023: আজি গণৰাজ্য দিৱস ! এইবাৰ পেৰেড কেতিয়া আৰম্ভ হ'ব, কি বিশেষ হ'ব ? সকলো জানক ...

File Photo

File Photo

আজি গণতন্ত্ৰ দিৱস, ৰাজধানী দিল্লীত গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ পেৰেডৰ প্ৰস্তুতি সম্পূৰ্ণ হৈছে। ২০২৩ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত নতুন দিল্লীত অনুষ্ঠিত গণতন্ত্ৰ দিৱস উদযাপনত ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মুয়ে দেশৰ নেতৃত্ব দিব।

  • Share this:
আজি গণতন্ত্ৰ দিৱস, ৰাজধানী দিল্লীত গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ পেৰেডৰ প্ৰস্তুতি সম্পূৰ্ণ হৈছে। ২০২৩ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত নতুন দিল্লীত অনুষ্ঠিত গণতন্ত্ৰ দিৱস উদযাপনত ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মুয়ে দেশৰ নেতৃত্ব দিব। ইজিপ্তৰ ৰাষ্ট্ৰপতি আব্দেল ফাত্তাহ এল-চিচি গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ অনুষ্ঠানত মুখ্য অতিথি হ'ব। নেতাজী সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ জন্ম জয়ন্তী ২৩ জানুৱাৰীত সপ্তাহজোৰা উদযাপন আৰম্ভ হৈছিল। এই অনুষ্ঠানবোৰ ৩০ জানুৱাৰীত সমাপ্ত হ'ব, যাক শ্বহীদ দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়।

গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ পেৰেড পুৱা ১০:৩০ বজাত আৰম্ভ হ'ব। দেশৰ সামৰিক শক্তিৰ লগতে সাংস্কৃতিক বৈচিত্ৰ্যৰ এক অনন্য মিশ্ৰণ দেখা যাব। এইবাৰ দেশৰ বৰ্ধিত থলুৱা সামৰ্থ্য, মহিলা শক্তি আৰু 'নতুন ভাৰত'ৰ উত্থানৰ ছবি দেখুওৱা হৈছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় যুদ্ধ স্মাৰক পৰিদৰ্শন কৰাৰ লগে লগে অনুষ্ঠান আৰম্ভ হ'ব। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে তাত দেশৰ হৈ শ্বহীদসকলক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনাব। তাৰ পিছতে প্ৰধানমন্ত্ৰী আৰু অন্যান্য গণ্যমান্য ব্যক্তিসকলে পেৰেড চাবলৈ কৰ্তব্যৰ পথত অভিবাদন মঞ্চলৈ যাব।

ইয়াৰ পিছত সাহসিকতা বঁটা প্ৰদান কৰা হ'ব। পেৰেডত ভাৰতীয় সেনা, বায়ু সেনা, নৌ সেনা আৰু অৰ্ধসামৰিক বাহিনীৰ লোকসকলে অংশগ্ৰহণ কৰিব। ভাৰতীয় বাহিনীৰ উপৰিও, ইজিপ্তৰ সেনাৰ মাৰ্চিং স্কোৱাডকো অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ'ব। ১৭ খন ৰাজ্যৰ ২৩ খন টেবুলোৱেও পেৰেডত অংশগ্ৰহণ কৰিব। এই ট্যাবল'বোৰে দেশৰ সমৃদ্ধ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য, অৰ্থনৈতিক আৰু সামাজিক প্ৰগতি আৰু আভ্যন্তৰীণ আৰু বাহ্যিক সুৰক্ষা প্ৰদৰ্শন কৰিব।

২৬ জানুৱাৰীত'মেড ইন ইণ্ডিয়া' বন্দুকেৰে ২১ টা বন্দুকৰ অভিবাদন জনোৱা হ'ব, এতিয়ালৈকে এই ৰীতি-নীতি ব্ৰিটিছ বন্দুকেৰে কৰা হৈছিল।

প্ৰথমবাৰৰ বাবে থলুৱা ফিল্ড গানেৰে অভিবাদন
পৰম্পৰা অনুসৰি, ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰা হ'ব। ইয়াৰ পিছত ২১ টা বন্দুকৰ অভিবাদনেৰে ৰাষ্ট্ৰীয় সংগীত গোৱা হ'ব। প্ৰথমবাৰৰ বাবে, ১০৫ এমএম ভাৰতীয় ফিল্ড গানেৰে গান চেলুট দিয়া হ'ব। ইয়াৰ পিছত, ১০৫ হেলিকপ্টাৰ গোটৰ চাৰিখন এমআই-১৭ ১ভি/ভি৫ হেলিকপ্টাৰে কৰ্তব্যপথত দৰ্শকৰ ওপৰত পুষ্প বৃষ্টি কৰিব। ৰাষ্ট্ৰপতিৰ অভিবাদনেৰে পেৰেড আৰম্ভ হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি