• Home
  • »
  • News
  • »
  • new-delhi
  • »
  • সংস্কৃত ভাষাক 'ৰাষ্ট্ৰীয়' ভাষা হিচাপে ঘোষণা কৰাৰ আবেদন খাৰিজ কৰিলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

সংস্কৃত ভাষাক 'ৰাষ্ট্ৰীয়' ভাষা হিচাপে ঘোষণা কৰাৰ আবেদন খাৰিজ কৰিলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

সংস্কৃত ভাষাক 'ৰাষ্ট্ৰীয়' ভাষা হিচাপে ঘোষণা কৰাৰ আবেদন খাৰিজ কৰিলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

সংস্কৃত ভাষাক 'ৰাষ্ট্ৰীয়' ভাষা হিচাপে ঘোষণা কৰাৰ আবেদন খাৰিজ কৰিলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

“এয়া নীতিগত সিদ্ধান্তৰ ক্ষেত্ৰত নিহিত হৈ আছে আৰু আনকি পূৰ্বতে উল্লেখ কৰা সকলৰ বাবেও ভাৰতীয় সংবিধান সংশোধন কৰিব লাগিব। কোনো ভাষাক ৰাষ্ট্ৰীয় ভাষা হিচাপে ঘোষণা কৰাৰ বাবে সংসদলৈ কোনো ৰিট জাৰি কৰিব নোৱাৰে" বুলি ন্যায়াধীশ এম আৰ শ্বাহ আৰু কৃষ্ণ মুৰাৰীৰ বিচাৰপীঠে প্ৰকাশ কৰে।

  • Share this:
ভাষাক ‘ৰাষ্ট্ৰীয়’ মৰ্যাদা দিয়াটো এটা নীতিগত সিদ্ধান্ত যাৰ বাবে সংবিধান সংশোধনৰ প্ৰয়োজন, আদালতৰ নিৰ্দেশ নহয় বুলি শুকুৰবাৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে সংস্কৃত ভাষাক ৰাষ্ট্ৰীয় ভাষা হিচাপে ঘোষণা কৰিবলৈ বিচৰা জনস্বাৰ্থৰ মামলা (পিআইএল) খাৰিজ কৰে।

“এয়া নীতিগত সিদ্ধান্তৰ ক্ষেত্ৰত নিহিত হৈ আছে আৰু আনকি পূৰ্বতে উল্লেখ কৰা সকলৰ বাবেও ভাৰতীয় সংবিধান সংশোধন কৰিব লাগিব। কোনো ভাষাক ৰাষ্ট্ৰীয় ভাষা হিচাপে ঘোষণা কৰাৰ বাবে সংসদলৈ কোনো ৰিট জাৰি কৰিব নোৱাৰে" বুলি ন্যায়াধীশ এম আৰ শ্বাহ আৰু কৃষ্ণ মুৰাৰীৰ বিচাৰপীঠে প্ৰকাশ কৰে।

অৱসৰপ্ৰাপ্ত আমোলা আৰু এজন অধিবক্তা ডি জি ভাঞ্জাৰাই দাখিল কৰা পি আই এলৰ শুনানিৰ সময়ত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এই পৰ্যবেক্ষণ কৰে।

“ভাৰতৰ কিমানখন চহৰত সংস্কৃত ভাষা কোৱা হয়? এইটো এটা নীতিগত সিদ্ধান্ত। আমি কেন্দ্ৰক এটা বিশেষ নীতিগত সিদ্ধান্ত ল’বলৈ ৰিট জাৰি কৰিব নোৱাৰো।’' বুলি বিচাৰপীঠে মন্তব্য কৰে।

ভাঞ্জাৰাই কয় যে তেওঁ এই সন্দৰ্ভত কেন্দ্ৰৰ দ্বাৰা আলোচনা বিচাৰে আৰু আদালতৰ দ্বাৰা এটা হেঁচাত চৰকাৰী পৰ্যায়ত সেইটো প্ৰচাৰৰ বাবে বহুখিনি আগবাঢ়ি যাব পাৰে।

বিচাৰপীঠে লঘু বক্তব্যত আবেদনকাৰীক সুধিলে, “আপুনি সংস্কৃত ভাষা কয় নেকি? আপুনি সংস্কৃতত এটা শাৰী আবৃত্তি কৰিব পাৰিবনে বা অন্ততঃ আপোনাৰ ৰিট পেটিচনত থকা প্ৰাৰ্থনাটো সংস্কৃতলৈ অনুবাদ কৰিব পাৰিবনে।” বন্জাৰাই সংস্কৃত শ্লোক এটা শ্বেয়াৰ কৰিছিল যদিও বিচাৰপীঠে উত্তৰ দিলে, “এইটো আমি সকলোৱে জানো।”

তাৰ পিছত বঞ্জাৰাই ব্ৰিটিছ ৰাজৰ সময়ত কলিকতাৰ পূৰ্বৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ এজন প্ৰাক্তন ন্যায়াধীশৰ উদ্ধৃতি দিছিল যেতিয়া ছাৰ উইলিয়াম জ’নে মন্তব্য কৰিছিল যে তেওঁ অধ্যয়ন কৰা ২২টা ভাষাৰ ভিতৰত সংস্কৃত স্পষ্টভাৱে মাতৃভাষা আছিল। “আমি সেই মতামতৰ সৈতে একমত। আমি জানো যে হিন্দী আৰু অন্যান্য ৰাজ্য ভাষাৰ কেইবাটাও শব্দ সংস্কৃতৰ পৰা আহিছে। কিন্তু এয়াই ভাষাটোক ৰাষ্ট্ৰীয় ভাষা হিচাপে ঘোষণা কৰাৰ ভিত্তি হ’ব নোৱাৰে৷ আমাৰ বাবে ভাষা ঘোষণা কৰাটো অতি কঠিন।”

আবেদনকাৰীয়ে যুক্তি দিছিল যে ৩২ নং অনুচ্ছেদৰ অধীনত শীৰ্ষ আদালতে যথেষ্ট ক্ষমতা পাইছে আৰু এই বিষয়ত কেন্দ্ৰৰ মতামত বিচাৰি এই দিশত আৰম্ভণি কৰিব পৰা যাব। বিচাৰপীঠে উত্তৰ দিলে, ‘এই বিতৰ্ক সংসদত হ’ব লাগিব।'

আবেদন খাৰিজ কৰি বিচাৰপীঠে লগতে কয় যে যদিহে আবেদনকাৰীক প্ৰতিনিধিত্ব দাখিল কৰিবলৈ এনেদৰে পৰামৰ্শ দিয়া হয়, তেন্তে তেওঁ চৰকাৰৰ সন্মুখত এনে প্ৰতিনিধিত্ব দাখিল কৰাৰ স্বাধীনতা থাকিব পাৰে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি