• Home
  • »
  • News
  • »
  • new-delhi
  • »
  • দিল্লীৰ বায়ু বিষাক্ত, ডিজেল বাহন আৰু ট্ৰাকৰ প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ ...

দিল্লীৰ বায়ু বিষাক্ত, ডিজেল বাহন আৰু ট্ৰাকৰ প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ ...

দিল্লীৰ বায়ু গুণমান সূচক (AQI) 'অতি গুৰুতৰ' শ্ৰেণীৰ ওচৰত থকাৰ লগে লগে, বায়ু মানদণ্ড ব্যৱস্থাপনা আয়োগে (CQM) বৃহস্পতিবাৰে দিল্লী আৰু ইয়াৰ কাষৰীয়া এনচিআৰ জিলাত চলাচল কৰা ডিজেল চালিত চাৰিচকীয়া বাহনৰ পাতল মটৰ বাহন (এলএমভি) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীত ট্ৰাকৰ প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ কৰাৰ নিৰ্দেশ দিয়ে।

দিল্লীৰ বায়ু গুণমান সূচক (AQI) 'অতি গুৰুতৰ' শ্ৰেণীৰ ওচৰত থকাৰ লগে লগে, বায়ু মানদণ্ড ব্যৱস্থাপনা আয়োগে (CQM) বৃহস্পতিবাৰে দিল্লী আৰু ইয়াৰ কাষৰীয়া এনচিআৰ জিলাত চলাচল কৰা ডিজেল চালিত চাৰিচকীয়া বাহনৰ পাতল মটৰ বাহন (এলএমভি) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীত ট্ৰাকৰ প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ কৰাৰ নিৰ্দেশ দিয়ে।

দিল্লীৰ বায়ু গুণমান সূচক (AQI) 'অতি গুৰুতৰ' শ্ৰেণীৰ ওচৰত থকাৰ লগে লগে, বায়ু মানদণ্ড ব্যৱস্থাপনা আয়োগে (CQM) বৃহস্পতিবাৰে দিল্লী আৰু ইয়াৰ কাষৰীয়া এনচিআৰ জিলাত চলাচল কৰা ডিজেল চালিত চাৰিচকীয়া বাহনৰ পাতল মটৰ বাহন (এলএমভি) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীত ট্ৰাকৰ প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ কৰাৰ নিৰ্দেশ দিয়ে।

  • Share this:
দিল্লীৰ বায়ু গুণমান সূচক (AQI) 'অতি গুৰুতৰ' শ্ৰেণীৰ ওচৰত থকাৰ লগে লগে, বায়ু মানদণ্ড ব্যৱস্থাপনা আয়োগে (CQM) বৃহস্পতিবাৰে দিল্লী আৰু ইয়াৰ কাষৰীয়া এনচিআৰ জিলাত চলাচল কৰা ডিজেল চালিত চাৰিচকীয়া বাহনৰ পাতল মটৰ বাহন (এলএমভি) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীত ট্ৰাকৰ প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ কৰাৰ নিৰ্দেশ দিয়ে। গ্ৰেডেড ৰেচপন্স একচন প্লেন (জিআৰএপি)ৰ অন্তিম পৰ্যায়ৰ অধীনত প্ৰদূষণ বিৰোধী পদক্ষেপৰ অংশ হিচাপে এই পদক্ষেপ লোৱা হৈছে।

চি.এ.কিউ.এম.-ৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা এক নিৰ্দেশ অনুসৰি, বি.এছ.-6 মানদণ্ডৰ বাহন আৰু অত্যাৱশ্যকীয় আৰু জৰুৰীকালীন সেৱাত ব্যৱহৃত বাহনবোৰক ৰেহাই দিয়া হৈছে। নিৰ্দেশটোত কোৱা হৈছে যে ৰাজ্য চৰকাৰে শিক্ষানুষ্ঠানসমূহ বন্ধ কৰা, জৰুৰীকালীন বাণিজ্যিক কাৰ্যকলাপ বন্ধ কৰা আৰু অড-ইভেন ভিত্তিত বাহন চলোৱা সন্দৰ্ভত সিদ্ধান্ত ল'ব পাৰে। কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্য চৰকাৰে ঘৰৰ পৰা কামৰ অনুমতি দিয়াৰ সিদ্ধান্ত ল'ব পাৰে।

"দিল্লী আৰু দিল্লীৰ এনচিটিৰ সীমান্তৱৰ্তী এনচিআৰ জিলাসমূহত চাৰিচকীয়া ডিজেল এলএমভি চলাচলৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা, অত্যাৱশ্যকীয়/জৰুৰীকালীন সেৱা আৰু বিএছ-6 বাহনৰ বাহিৰে," নিৰ্দেশটোত কোৱা হৈছে।

চি.এ.কিউ.এম.-এ ৰাজধানীত দিল্লীত পঞ্জীয়ন কৰা ডিজেল চালিত মজলীয়া আৰু গধুৰ সামগ্ৰীৰ বাহনৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰাৰ নিৰ্দেশ দিয়ে। অৱশ্যে অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী কঢ়িয়াই অনা আৰু অত্যাৱশ্যকীয় সেৱা প্ৰদান কৰা বাহনসমূহক ৰেহাই দিয়া হৈছে। বৈদ্যুতিক আৰু চিএনজি-পৰিচালিত ট্ৰাকৰ বাহিৰে, দিল্লীলৈ আন ট্ৰাকৰ প্ৰৱেশো নিষিদ্ধ কৰা হ'ব। অৱশ্যে, অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী পৰিবহন কৰা বাহনবোৰক ৰেহাই দিয়া হ'ব। চি.এ.কিউ.এম.-এ অঞ্চলটোত অ-পৰিষ্কাৰ ইন্ধনৰ ওপৰত চলি থকা সকলো উদ্যোগ বন্ধ কৰাৰ নিৰ্দেশ দিছিল, "আনকি যিবোৰ এলেকাত পিএনজি আন্তঃগাঁথনি আৰু যোগান নাই"।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি