• Home
  • »
  • News
  • »
  • new-delhi
  • »
  • Assam-Mizoram Border: অসম আৰক্ষীক 'হত্যা কৰাৰ ভাবুকি' দি বিপদত মিজোৰামৰ সাংসদ ! অনুসন্ধান কৰিব CIDএ...

Assam-Mizoram Border: অসম আৰক্ষীক 'হত্যা কৰাৰ ভাবুকি' দি বিপদত মিজোৰামৰ সাংসদ ! অনুসন্ধান কৰিব CIDএ...

K Vanlalvena, MP, Mizoram

K Vanlalvena, MP, Mizoram

অসম আৰক্ষীয়ে (Assam Police) আন্তঃৰাজ্যিক সীমান্ত বিবাদ সন্দৰ্ভত এক বিবৃতিৰ পিছত মিজোৰাম (Mizoram)ৰ এজন সাংসদৰ ভানলালভেনা (K Vanlalvena)ৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ প্ৰস্তুতি চলাই আছে। সাংসদজনে ৰাজহুৱাভাৱে অসম আৰক্ষীক মৃত্যুৰ ভাবুকি জাৰি কৰিছিল।

  • Share this:
অসম আৰক্ষীয়ে (Assam Police) আন্তঃৰাজ্যিক সীমান্ত বিবাদ সন্দৰ্ভত এক বিবৃতিৰ পিছত মিজোৰাম (Mizoram)ৰ এজন সাংসদৰ ভানলালভেনা (K Vanlalvena)ৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ প্ৰস্তুতি চলাই আছে। সাংসদজনে ৰাজহুৱাভাৱে অসম আৰক্ষীক মৃত্যুৰ ভাবুকি জাৰি কৰিছিল। ৰাজ্যিক আৰক্ষীয়ে কৈছে যে এটা ষড়যন্ত্ৰ আছিল আৰু সাংসদজন জড়িত থকাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছিল। ৰাজ্যসভাৰ সাংসদক প্ৰশ্ন কৰিবলৈ ৰাজ্যিক আৰক্ষীৰ এটা দল দিল্লীলৈ ৰাওনা হৈছে।

সংসদ ভৱনৰ বাহিৰত সাংবাদিকৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি ভানলালভেনাই কয়, "২০০ তকৈও অধিক আৰক্ষীয়ে অঞ্চলটোত প্ৰৱেশ কৰিছিল আৰু আমাৰ আৰক্ষীসকলক আমাৰ নিজৰ চৌকিৰ পৰা আঁতৰাই দিছিল আৰু আমাৰ পৰা গুলীচালনা কৰাৰ আগতে প্ৰথম গুলীচালনাৰ নিৰ্দেশ দিছিল। তেওঁলোক ভাগ্যৱান আছিল যে আমি তেওঁলোকক হত্যা কৰা নাছিলো। যদি এয়া পুনৰ হয়, আমি তেওঁলোকক হত্যা কৰিম।"

বুধবাৰে সন্ধিয়া অসম আৰক্ষীৰ জ্যেষ্ঠ বিষয়া জি পি সিঙে টুইট কৰি কয় যে দলটোৱে ঘটনাটোৰ আঁৰৰ ষড়যন্ত্ৰৰ ওপৰত ব্যৱস্থা লোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। ভানলালভেনাৰ সাক্ষাৎকাৰৰ কথা উল্লেখ কৰি তেওঁ কয় যে ই ষড়যন্ত্ৰত তেওঁৰ সক্ৰিয় ভূমিকাৰ ইংগিত দিয়ে। তেওঁ এইটোও কৈছিল যে চিআইডিকে ধৰি কিছুমান বিষয়াৰ এটা দল দিল্লীলৈ ৰাওনা হৈছে।

আন এটা টুইটত সিঙে জানিবলৈ দিয়ে যে অসম আৰক্ষীয়ে মিজোৰাম আৰক্ষীৰ জোৱানসহ স্থানীয় লোকসকলৰ এখন 'পিকচাৰ গেলেৰী' সৃষ্টি কৰিছে যিয়ে তেওঁলোকৰ জোৱানসকলৰ ওপৰত গুলীচালনা কৰিছিল।

ঘটনাটোৰ দুদিন আগতে কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহৰ মুখ্যমন্ত্ৰীসকলৰ সৈতে এখন বৈঠক তৈয়াৰ কৰে। বুধবাৰেও গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ বিষয়াসকলে অসম আৰু মিজোৰামৰ বিষয়াসকলৰ সৈতে এক বৈঠকত অংশ লয়। দুঘণ্টাতকৈও অধিক সময় ধৰি চলি থকা বৈঠকত অৰ্ধসামৰিক বাহিনীৰ মোতায়েন বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: