உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • new-delhi
    • »
    • CAA rules: ‘কা’ৰ বিধি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ গৃহ মন্ত্ৰালয়ক আৰু সময় লাগে! তৃতীয়বাৰ উকলিল সময়সীমা

    CAA rules: ‘কা’ৰ বিধি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ গৃহ মন্ত্ৰালয়ক আৰু সময় লাগে! তৃতীয়বাৰ উকলিল সময়সীমা

    • Share this:
    সংশোধিত নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন (কা) (The Ministry of Home Affairs (MHA) has sought another extension to frame the rules of the Citizenship (Amendment) Act (CAA), 2019).

    দেশত ২০১৯ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত বলৱৎ হোৱাৰ পিচতো আজিকোপতি ইয়াৰ বিধি প্ৰস্তুত কৰিব পৰা নাই কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰালয়ে। তৃতীয়বাৰলৈ সময়সীমা উকলাৰ পিচতে গৃহ মন্ত্ৰালয়ে অতিৰিক্ত সময় বিচাৰিছে। (Without the rules being framed, the Act cannot be implemented.) ২০১৯চনতে সংসদত গৃহীত হোৱা আৰু ২০২০ চনৰ ১০ জানুৱাৰীৰ পৰা দেশত বলৱৎ হোৱা এই আইনৰ বিধি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ চৰকাৰে এই বছৰৰ ৯জানুৱাৰীলৈকে সময় বিচাৰিছিল লোকসভা আৰু ৰাজ্যসভাৰ চাবঅৰ্ডিনেট লেজিচলেচন কমিটীৰ পৰা। যোৱা দেওবাৰে এই সময়সীমা পাৰ হয়। এই পৰ্যন্ত ইয়াৰ বিধি প্ৰস্তুত কৰা হোৱা নাই বৰং এই আইনৰ বিধি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ গৃহ মন্ত্ৰালয়ে পুনৰ অতিৰিক্ত সময় বিচাৰিছে।

    নিয়মবোৰ প্ৰস্তুত নকৰাকৈ, আইনখন কাৰ্যকৰী কৰিব নোৱাৰি। লোকসভাৰ সমিতিখনে যোৱা নৱেম্বৰত এই সম্প্ৰসাৰণ মঞ্জুৰ কৰিছিল। লোকসভাত সমিতিৰ অধ্যক্ষ হৈছে ৱাইএছআৰ কংগ্ৰেছৰ বালাশ্ব'ৰী ভাল্বাভানেনি। ৰাজ্যসভাৰ অধীনস্থ আইন সমিতিৰ অধ্যক্ষ- প্ৰতাপ সিং বাজৱাই পঞ্জাৱ নিৰ্বাচনৰ বাবে ভ্ৰমণত ব্যস্ত থকাৰ কথা জানিব পৰা গৈছে।

    চুবুৰীয়া ৰাষ্ট্ৰ বাংলাদেশ, পাকিস্তান আৰু আফগানিস্তানৰ পৰা ভাৰতলৈ অহা হিন্দু, শিখ, বৌদ্ধ, জৈন, পাৰ্চী আৰু খ্ৰীষ্টান ধৰ্মাৱলম্বী শৰণাৰ্থীক ভাৰতীয় নাগৰিকত্ব প্ৰদান কৰাৰ কাৰণে এই আইন বলৱৎ কৰা হৈছিল। কিন্তু বিধি অবিহনে আইনখন নিৰৰ্থক। যোৱা দুটা বছৰে সেয়ে এই আইন দেশত কাৰ্যকৰী কৰিব পৰা হোৱা নাই।

    ‘কা’ৰ বিধি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ গৃহ মন্ত্ৰালয়ে প্ৰথমে ২০২১ চনৰ ৯ এপ্ৰিললৈ আৰু তাৰ পিচত ২০২১চনৰ ৯জুলাইলৈ সময় বিচাৰিছিল লোকসভা আৰু ৰাজ্যসভাৰ চাবঅৰ্ডিনেট কমিটীক। দ্বিতীয়বাৰৰ সময় পাৰ হোৱাৰ পিচত ক’ভিডৰ কাৰণ দেখুৱাই ২০২২ চনৰ ৯জানুৱাৰীলৈ এই কমিটী দুখনৰ পৰা গৃহ মন্ত্ৰালয়ে সময় বিচাৰিছিল।

    News18 ক গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ শীৰ্ষ সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰা মতে ইতিমধ্যে লোকসভা আৰু ৰাজ্যসভাৰ চাবঅৰ্ডিনেট লেজিচলেচন কমিটীয়ে গৃহ মন্ত্ৰালয়ক ‘কা’ৰ বিধি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ ৩মাহ নতুনকৈ প্ৰদান কৰিছে।

    ‘কা’ 11 ডিচেম্বৰ, 2019 তাৰিখে সংসদৰ দ্বাৰা গৃহীত হৈছিল, আৰু ই 12 ডিচেম্বৰত ৰাষ্ট্ৰপতিৰ পৰা সন্মতি লাভ কৰিছিল। জানুৱাৰী, 2020-ত, মন্ত্ৰালয়ে জাননী দিছিল যে আইনখন 10 জানুৱাৰী, 2020-ৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব।
    First published: