• Home
  • »
  • News
  • »
  • new-delhi
  • »
  • ‘তেওঁক প্ৰতিবাৰে লগ ধৰাটো জৰুৰী নে কি?’, ছোনীয়া গান্ধীক লৈ মমতা বেনাৰ্জীৰ তীক্ষ্ণ মন্তব্য, কংগ্ৰেছৰ ৰাহুল গান্ধী নহয় লোকসভা নিৰ্বাচনত বিৰোধীৰ মুখ হ’ব বিচাৰিছে মমতা দিদি!

‘তেওঁক প্ৰতিবাৰে লগ ধৰাটো জৰুৰী নে কি?’, ছোনীয়া গান্ধীক লৈ মমতা বেনাৰ্জীৰ তীক্ষ্ণ মন্তব্য, কংগ্ৰেছৰ ৰাহুল গান্ধী নহয় লোকসভা নিৰ্বাচনত বিৰোধীৰ মুখ হ’ব বিচাৰিছে মমতা দিদি!

মেঘালয়ৰ ৰাজনৈতিক ঘটনাৱলীয়ে স্পষ্ট কৰি দিছে যে পশ্চিম বংগৰ পিছত আন ৰাজ্যত নিজৰ দলৰ ভেটি শক্তিশালী কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি থকা মমতাই কংগ্ৰেছক ডাঙৰ আঘাত দিবলৈ প্ৰচাৰ চলাইআছে।

মেঘালয়ৰ ৰাজনৈতিক ঘটনাৱলীয়ে স্পষ্ট কৰি দিছে যে পশ্চিম বংগৰ পিছত আন ৰাজ্যত নিজৰ দলৰ ভেটি শক্তিশালী কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি থকা মমতাই কংগ্ৰেছক ডাঙৰ আঘাত দিবলৈ প্ৰচাৰ চলাইআছে।

মেঘালয়ৰ ৰাজনৈতিক ঘটনাৱলীয়ে স্পষ্ট কৰি দিছে যে পশ্চিম বংগৰ পিছত আন ৰাজ্যত নিজৰ দলৰ ভেটি শক্তিশালী কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি থকা মমতাই কংগ্ৰেছক ডাঙৰ আঘাত দিবলৈ প্ৰচাৰ চলাইআছে।

  • Share this:
পশ্চিম বংগ (West Bengal)ৰ মুখ্যমন্ত্ৰী তথা তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ মুৰব্বী মমতা বেনাৰ্জীৰ (CM and Trinamool Congress chief Mamata Banerjee) ৰাজনৈতিক পদক্ষেপে কংগ্ৰেছ (Congress)ৰ অস্থিৰতা বৃদ্ধি কৰিছে। অতীতত কংগ্ৰেছক আক্ৰমণ কৰা মমতাই ৰাজনৈতিক অস্থিৰতাৰে দলটোক হতবাক কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। দুদিন ধৰি দিল্লীত শিবিৰ পাতি থকা কংগ্ৰেছ অধ্যক্ষছোনিয়া গান্ধী (Sonia Gandhi)ৰ পৰা মমতাৰ দূৰত্বক এক ডাঙৰ ৰাজনৈতিক লক্ষণ হিচাপেও দেখা যায়। মমতাই স্পষ্ট কৰি দিছে যে ছোনিয়াক লগ কৰাৰ তেওঁৰ কোনো পৰিকল্পনা নাই। ছোনিয়াক লগ পোৱাৰ বিষয়ে সোধাত মমতাই বিপৰীত প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰে যে আমি প্ৰতিবাৰেই ছোনিয়াক কিয় লগ কৰিব লাগে। মমতাৰ বক্তব্যই স্পষ্ট কৰি দিছে যে কংগ্ৰেছৰ পৰা তেওঁৰ দূৰত্ব নিৰন্তৰ বাঢ়ি গৈছে।

বিভিন্ন ৰাজ্যত নিজৰ দল সম্প্ৰসাৰিত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি থকা মমতাই সাম্প্ৰতিক সময়ত কংগ্ৰেছক কেইবাটাও দিশত পৰাস্ত কৰিছে। মমতাৰ স্থিতিয়ে কংগ্ৰেছৰ খং তুলিছে। মমতাই শীঘ্ৰেই মহাৰাষ্ট্ৰ আৰু উত্তৰ প্ৰদেশৰ বাৰাণসী ভ্ৰমণ কৰিব। মমতাৰ বৰ্তমানৰ স্থিতিয়ে দেখুৱাইছে যে ২০২৪ চনৰ লোকসভা নিৰ্বাচনত (Loksabha election 2024) বিৰোধীৰ মুখৰ বিষয়টো অধিক জটিল হৈ পৰিছে।

ছোনিয়াক লগ পোৱাৰ প্ৰয়োজন অনুভৱ নকৰা মমতা বেনাৰ্জীয়ে দিল্লী ভ্ৰমণৰ সময়ত কেইবাজনো বিশিষ্ট লোকক সাক্ষাৎ কৰে। তেওঁ কংগ্ৰেছ নেতা তথা প্ৰাক্তন সাংসদ কীৰ্তি আজাদ আৰু হাৰিয়ানাৰ নেতা অশোক তানৱাৰ, যি ৰাহুল গান্ধীৰ ঘনিষ্ঠ আছিল, টিএমচিত অন্তৰ্ভুক্ত কৰে। তানৱাৰে হাৰিয়ানাৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী ভূপিন্দৰ সিং হুডা আৰু কংগ্ৰেছ নেতা কুমাৰী চেলজাৰ সৈতে দলৰ পৰা পদত্যাগ কৰিছিল আৰু এটা পৃথক দল গঠন কৰিছিল। দিল্লী ভ্ৰমণৰ সময়ত ছোনিয়াৰ পৰা মমতাৰ দূৰত্ব ৰাজনৈতিক মহলত প্ৰধান চৰ্চাৰ কাৰণ হৈ পৰিছে। মমতাই স্পষ্ট কৰি দিছে যে ছোনিয়াক লগ কৰাৰ তেওঁৰ কোনো পৰিকল্পনা নাই। তেওঁ প্ৰশ্ন কৰিছিল যে যেতিয়াই তেওঁ দিল্লীলৈ আহে ছোনিয়াক লগ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ নেকি। এইটো এটা সাংবিধানিক বাধ্যবাধকতা নহয়। মমতাৰ বক্তব্যই কংগ্ৰেছৰ প্ৰতি তেওঁৰ মনৰ তিক্ততাক স্পষ্টৰূপত ব্যক্ত কৰে।

ৰাজনৈতিক পাকচক্ৰত বিৰোধীৰ মুখৰ বিষয়টো আৱদ্ধ হৈ পৰাৰ সময়তে পশ্চিম বংগৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মমতা বেনাৰ্জীয়ে মেঘালয়ত কংগ্ৰেছক ডাঙৰ আঘাত হানিছে। মেঘালয়ৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী মুকুল চাংমাকে ধৰি ১৮ জন বিধায়কৰ ভিতৰত ১২ জনে কংগ্ৰেছ ত্যাগ কৰি তৃণমূল কংগ্ৰেছত যোগদান কৰিছে। মুকুল চাংমাই অলপতে টিএমচিৰ সাধাৰণ সম্পাদক অভিষেক বেনাৰ্জীক লগ কৰিছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰা তেওঁৰ পাল পৰিৱৰ্তনক লৈ জল্পনা-কল্পনা চলি আছিল। মেঘালয়ৰ ৰাজনৈতিক ঘটনাৱলীয়ে স্পষ্ট কৰি দিছে যে পশ্চিম বংগৰ পিছত আন ৰাজ্যত নিজৰ দলৰ ভেটি শক্তিশালী কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি থকা মমতাই কংগ্ৰেছক ডাঙৰ আঘাত দিবলৈ প্ৰচাৰ চলাইআছে।ৰাজনৈতিক ধৰ্মঘটত আৱদ্ধ নেতৃত্বৰ বিষয়টোক মুখ্যমন্ত্ৰী মমতা বেনাৰ্জীয়ে মেঘালয়ত কংগ্ৰেছক দিয়া আটাইতকৈ ডাঙৰ বিফলতা হিচাপে দেখা যায়। মেঘালয়ত প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী মুকুল চাংমাকে ধৰি ১৮ জন বিধায়কৰ ভিতৰত ১২ জনে কংগ্ৰেছ ত্যাগ কৰি তৃণমূল কংগ্ৰেছত যোগদান কৰিছে। মুকুল চাংমাই অলপতে টিএমচিৰ সাধাৰণ সম্পাদক অভিষেক বেনাৰ্জীক লগ কৰিছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰা তেওঁৰ পাল পৰিৱৰ্তনক লৈ জল্পনা-কল্পনা চলি আছে। মেঘালয়ৰ ৰাজনৈতিক ঘটনাৱলীয়ে স্পষ্ট কৰি দিছে যে পশ্চিম বংগৰ পিছত আন ৰাজ্যত নিজৰ দলৰ ভেটি শক্তিশালী কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি থকা মমতাই কংগ্ৰেছক ডাঙৰ আঘাত দিবলৈ প্ৰচাৰ চলাইআছে।

ইয়াৰ ফলত কংগ্ৰেছ আৰু মমতাৰ মাজৰ দূৰত্ব ক্ৰমান্বয়ে বৃদ্ধি পাইছে আৰু ধাৰণা মতে, অনাগত দিনত দুয়োৰে মাজত ৰাজনৈতিক উত্তেজনা আৰু বৃদ্ধি পাব পাৰে। ইয়াৰ ফলত, বিৰোধীৰ মুখৰ বিষয়টো ২০২৪ চনৰ ৰাজনৈতিক যুঁজত অধিক প্ৰাসংগিক হৈ পৰিছে। মমতাই নিজকে বিৰোধীৰ মুখ হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা কৰিবলৈ ৰাজনৈতিক ভিত্তি প্ৰস্তুত কৰি আছে আনহাতে কংগ্ৰেছৰ ৰাহুলৰ বাহিৰে আন কোনো মুখ নাই। এইবোৰ কাৰণতে অনাগত দিনত দুয়োটা দলৰ মাজত ৰাজনৈতিক উত্তেজনা বৃদ্ধি পোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

মমতাই শীঘ্ৰেই বাৰাণসী ভ্ৰমণ কৰিব। তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ মুৰব্বীগৰাকীয়ে কৈছে যে তেওঁ দিল্লী ভ্ৰমণৰ পিছত ১ ডিচেম্বৰত মুম্বাই ভ্ৰমণ কৰিব আৰু মহাৰাষ্ট্ৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী উদ্ধৱ ঠাকৰে আৰু এনচিপিৰ মুৰব্বী শৰদ পাৱাৰক সাক্ষাৎ কৰিব। তেওঁ উত্তৰ প্ৰদেশ বিধানসভা নিৰ্বাচনত এছপি প্ৰধান অখিলেশ যাদৱক সহায় কৰাৰ কথাও কৈছিল। মমতাৰ মতে, যদি এছপিক মোৰ সহায়ৰ প্ৰয়োজন হয়, মই উত্তৰ প্ৰদেশলৈও প্ৰচাৰ চলাবলৈ যাম। মমতা বেনাৰ্জীয়ে কয় যে, তেওঁ শীঘ্ৰেই বাৰাণসী ভ্ৰমণ কৰিব কিয়নো কমলাপতি ত্ৰিপাঠীৰ পৰিয়ালে তাত মোৰ দলত যোগদান কৰিছে। ৰাজনৈতিক দৃষ্টিকোণৰ পৰা মমতাৰ বাৰাণসী ভ্ৰমণো গুৰুত্বপূৰ্ণ হ'ব কিয়নো বাৰাণসী ও প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ সংসদীয় সমষ্টি। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী আৰু বিজেপিক নিৰন্তৰ আক্ৰমণ কৰি অহা মমতাই বাৰাণসী ভ্ৰমণৰ সময়ত প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ ওপৰত অধিক ডাঙৰ আক্ৰমণ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

News in Assamese | Latest News in Assamese| India News in Assamese
First published: