உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • new-delhi
    • »
    • দেশৰ ৪গৰাকী শীৰ্ষ চিকিৎসকৰ বাৰ্তা... Remdesivir কেতিয়া প্ৰয়োজন হ'ব, অক্সিজেন লেভেল কিমান কমিলে আপুনি হাস্পতাল যাব?

    দেশৰ ৪গৰাকী শীৰ্ষ চিকিৎসকৰ বাৰ্তা... Remdesivir কেতিয়া প্ৰয়োজন হ'ব, অক্সিজেন লেভেল কিমান কমিলে আপুনি হাস্পতাল যাব?

    PHOTO-ANI

    PHOTO-ANI

    এইমছৰ সঞ্চালক, এজন প্ৰখ্যাত স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞ ৰণদ্বীপ গুলেৰিয়া, মেদান্তৰ অধ্যক্ষ ড০ নৰেশ ত্ৰেহান, এইমছৰ মেডিচিন বিভাগৰ অধ্যাপক আৰু এইচঅ'ডি ড০ নবীত ৱিগ আৰু সাধাৰণ স্বাস্থ্য সেৱাৰ সঞ্চালক ড০ সুনীল কুমাৰে কৰোনা ভাইৰাছৰ পৰিস্থিতি কেনেদৰে মোকাবিলা কৰিব লাগে সেই বিষয়ে ব্যাখ্যা কৰে।

    • Share this:
    এইমছৰ সঞ্চালক, এজন প্ৰখ্যাত স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞ ৰণদ্বীপ গুলেৰিয়া, মেদান্তৰ অধ্যক্ষ ড০ নৰেশ ত্ৰেহান, এইমছৰ মেডিচিন বিভাগৰ অধ্যাপক আৰু এইচঅ'ডি ড০ নবীত ৱিগ আৰু সাধাৰণ স্বাস্থ্য সেৱাৰ সঞ্চালক ড০ সুনীল কুমাৰে কৰোনা ভাইৰাছ সম্পৰ্কীয় সমস্যাসমুহৰ ওপৰত এএনআই মঞ্চৰ পৰা বক্তব্য ৰাখে আৰু পৰিস্থিতি কেনেদৰে মোকাবিলা কৰিব লাগে সেই বিষয়ে ব্যাখ্যা কৰে। মেদান্তৰ ডাঃ ত্ৰেহানে কৈছে যে আপোনাৰ আৰটি-পিচিআৰ প্ৰতিবেদন পজিটিভ হোৱাৰ লগে লগে মই আপোনাৰ স্থানীয় চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগত থাকিবলৈ পৰামৰ্শ দিওঁ। সকলো চিকিৎসকে প্ৰটোকলটো জানে আৰু সেই অনুসৰি তেওঁলোকে চিকিৎসা আৰম্ভ কৰিব। যদি তেওঁলোকক সময়মতে সঠিক ঔষধ প্ৰদান কৰা হয় তেন্তে তেওঁলোকে ঘৰত ৯০ শতাংশ ৰোগীক আৰোগ্য কৰি আছে।

    ইয়াৰ পূৰ্বে, এইমছৰ সঞ্চালক ৰণদীপ গুলেৰিয়াই কৈছে যে পুনৰ্নিৰ্মাণ কৰা remdesivir এক যাদুকৰী ঔষধ নহয়, ইয়াক কেৱল চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱা ৰোগীসকলকহে দিয়া হয়। এইবোৰ মজলীয়াৰ পৰা গুৰুতৰ ঘটনালৈকে হয় যাৰ অক্সিজেনৰ স্তৰ ৯৩ ৰ তলত থাকে। গতিকে অক্সিজেন অপচয় নকৰিব আৰু ৰেমডেচিভিৰ। ঘৰত এককভাৱে থাকি অধিক ৰোগী আৰোগ্য হৈ আছে।

    স্বাস্থ্য সেৱাৰ সঞ্চালক প্ৰধান সুনীল কুমাৰে কৈছিল যে ভেকছিনটোৰ বিষয়ে বহুতো উৰাবাতৰি আছে। অৱশ্যে, কোনো ভেকছিনৰ সৈতে কোনো গুৰুতৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া নাই। ভেকছিন আৰু কোভিডৰ সৈতে আচৰণ দুয়োটা বস্তুয়ে সংক্ৰমণৰ শৃংখলা ভঙাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। চিকিৎসক সুনীল কুমাৰে কৈছে যে বাতৰিটোৰ প্ৰতি বেছি মনোযোগ নিদিব। কেৱল বাছনি কৰা বাতৰি চাওক। দেশত হোৱাটছএপ বিশ্ববিদ্যালয়ো আছে। এইটো উপেক্ষা কৰক। দায়িত্বশীল আচৰণ কৰক। এনে ধৰণৰ আচৰণ আপুনি, চিকিৎসকৰ দ্বাৰা আৰু সমাজৰ সৈতে থকা সংবাদ মাধ্যমৰ দ্বাৰাও অনুসৰণ কৰা উচিত।

    এইমছৰ মেডিচিন বিভাগৰ মুৰব্বী ডাঃ নবিত ৱিগে কৈছে যে সংক্ৰমণৰ শৃংখলা ভাঙিবলৈ, আমি ৰোগীৰ সংক্ৰমিত হোৱাৰ ঘটনা হ্ৰাস কৰিব লাগিব। আমাৰ লক্ষ্য কেৱল এটা হ'ব লাগে শৃংখলাটো ভাঙিব লাগে। তেওঁ কয় যে আমি ৰোগটোক পৰাস্ত কৰিব লাগিব। আমি স্বাস্থ্য কৰ্মীসকলৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিব লাগিব। তেওঁলোক সকলো আক্ৰান্ত হৈ আহিছে। যদি আমি স্বাস্থ্য কৰ্মীসকলক ৰক্ষা কৰোঁ তেতিয়াহে আমি ৰোগীসকলৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিবলৈ সক্ষম হ'ম। যদি আমি দুয়োটাকে বচাব পাৰো, আমি অৰ্থনীতি পাম। এই সকলোবোৰ বস্তু সংযোজিত হৈ আছে।

    ডাঃ ৱিগে কয় যে সকলো জিলা কৰ্তৃপক্ষই সংক্ৰমণৰ হাৰৰ ওপৰত নজৰ ৰাখিব লাগে আৰু ইয়াক ১ ৰ পৰা ৫ শতাংশৰ ভিতৰত ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰিব লাগে। মুম্বাইত আক্ৰান্তৰ হাৰ আছিল ২৬ শতাংশ, কিন্তু প্ৰতিবন্ধকতাৰ পিছত ই হ্ৰাস পাইছে আৰু ১৪ শতাংশৰ তললৈ নামি আহিছে। দিল্লীয়ে ৩০ শতাংশ পজিটিভিটীৰ হাৰত সংগ্ৰাম কৰি আছে। সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ আমি কঠোৰ প্ৰতিবন্ধকতা আৰোপ কৰিব লাগিব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: