• Home
  • »
  • News
  • »
  • new-delhi
  • »
  • ভাৰতীয় প্ৰত্নতত্ব সঞ্চালকালয়ে স্বাধীনতা দিৱসত ফাতেহপুৰ চিক্ৰীৰ পৰা গান্ধীৰ জন্মস্থানলৈকে বিভিন্ন স্থানত উত্তোলন কৰিব ত্ৰিৰংগা

ভাৰতীয় প্ৰত্নতত্ব সঞ্চালকালয়ে স্বাধীনতা দিৱসত ফাতেহপুৰ চিক্ৰীৰ পৰা গান্ধীৰ জন্মস্থানলৈকে বিভিন্ন স্থানত উত্তোলন কৰিব ত্ৰিৰংগা

দিল্লী আৰক্ষীয়ে সমগ্ৰ ৰাজধানীত নিৰাপত্তা ব্যৱস্থা কঠোৰ কৰি তুলিছে, টহল তীব্ৰ কৰি তুলিছে আৰু ধ্বংসবিৰোধী পৰীক্ষা চলাইছে, বিষয়াসকলে কয়।

দিল্লী আৰক্ষীয়ে সমগ্ৰ ৰাজধানীত নিৰাপত্তা ব্যৱস্থা কঠোৰ কৰি তুলিছে, টহল তীব্ৰ কৰি তুলিছে আৰু ধ্বংসবিৰোধী পৰীক্ষা চলাইছে, বিষয়াসকলে কয়।

লক্ষ্ণৌৰ ঐতিহাসিক আৱাসগৃহৰ পৰা পোৰবন্দৰত মহাত্মা গান্ধীৰ জন্মস্থানলৈকে ভাৰতীয় প্ৰত্নতত্ব সঞ্চালকালয় (ASI)য়ে স্বাধীনতা দিৱসৰ দিনা ইয়াৰ ১৫০ টা স্মৃতিস্তম্ভৰ স্থানত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰিবলৈ সাজু হৈছে বুলি বিষয়াসকলে শনিবাৰে প্ৰকাশ কৰে।

  • Share this:

১৮৫৭ চনৰ চিপাহী বিদ্ৰোহৰ সময়ত সংঘটিত গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘটনাৰ স্থান লক্ষ্ণৌৰ ঐতিহাসিক আৱাসগৃহৰ পৰা পোৰবন্দৰত মহাত্মা গান্ধীৰ জন্মস্থানলৈকে ভাৰতীয় প্ৰত্নতত্ব সঞ্চালকালয় (ASI)য়ে স্বাধীনতা দিৱসৰ দিনা ইয়াৰ ১৫০ টা স্মৃতিস্তম্ভৰ স্থানত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰিবলৈ সাজু হৈছে বুলি বিষয়াসকলে শনিবাৰে প্ৰকাশ কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, ত্ৰিৰংগা বিষয়ত ১৫০ টা স্মাৰক আলোকসজ্জাৰ বাবে লজিষ্টিক কাম কৰা হৈছে, যি কেইদিনমানৰ ভিতৰত আৰম্ভ হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে।


"ভাৰতৰ বৈচিত্ৰ্য আৰু আজাদী কা অমৃত মহোৎসৱৰ প্ৰকৃত চেতনাৰে দেশৰ দৈৰ্ঘ্য আৰু প্ৰস্থৰ এএছআই স্থানসমূহত আমাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰা হ'ব। সেইবোৰ আমাৰ আগ্ৰা চক্ৰৰ ফতেহপুৰ চিক্ৰী আৰু আগ্ৰা ফৰ্টত উত্তোলন কৰা হ'ব। দিল্লীত, কোটলা ফিৰোজ শ্বাহ আৰু পুৰণি কিলাৰ ধ্বংসাৱশেষত ত্ৰিৰংগা ওপৰলৈ উৰি যাব," বুলি এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই পিটিআইক এইদৰে জনায়। তেওঁ কয় যে, ইউনেস্কোৰ বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ তাজমহল ১৫ আগষ্টত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰা স্মাৰক স্থানৰ তালিকাত নাই।




স্বাধীনতা দিৱস উদযাপন প্ৰতি বছৰে প্ৰধানতঃ লালকিল্লাত অনুষ্ঠিত হয় য'ত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে মোগল যুগৰ স্মৃতিস্তম্ভৰ প্ৰাচীৰত জাতীয় পতাকা উত্তোলন কৰে। ই হৈছে ইউনেস্কোৰ বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ যি দিল্লীৰ কুতুব মিনাৰ আৰু হুমায়ুনৰ সমাধিৰ কাষত অৱস্থিত। বৃহস্পতিবাৰে এএছআইৰ এজন বিষয়াই কৈছিল যে স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে সমগ্ৰ ভাৰতৰ ১৫০ খন ঐতিহ্যবাহী স্থানত আজাদী কা অমৃত মহোৎসৱ উপলক্ষে জাতীয় পতাকা উত্তোলন কৰা হ'ব।


উল্লেখযোগ্য যে, স্বাধীনতা সংগ্ৰামী আৰু পদ্ম বঁটা বিজয়ীসকলে অনুষ্ঠান আৰু পতাকা উত্তোলন অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে 'হৰ ঘৰ তিৰঙ্গা' অভিযান আৰম্ভ কৰিছে যাৰ অধীনত ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰৰ অংশ হিচাপে লোকসকলক তেওঁলোকৰ ঘৰত ত্ৰিৰংগা উত্তোলন কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰা হৈছে। ত্ৰিৰংগা উত্তোলন কৰা আন স্থানসমূহৰ ভিতৰত আছে লক্ষ্ণৌত ব্ৰিটিছ যুগৰ আৱাস, ফৈজাবাদৰ গুলাববাৰী, ফৰ্ট ভেলোৰ (চেন্নাই চক্ৰ), ৱাৰাংগল দুৰ্গ (হায়দৰাবাদ চক্ৰ) আৰু দুৰ্গ, চিত্ৰদুৰ্গা (বাংগালোৰ চক্ৰ), বিষয়াজনে কয়।




বিষয়াজনে লগতে কয় যে, "গুজৰাটৰ পোৰবন্দৰ, আখনুৰ দুৰ্গ, ৰামনগৰ প্ৰাসাদ, লেহৰ প্ৰতিষ্ঠিত থিকছে মঠ, অজন্তা ইলোৰা গুহাস্থান, হৰপ্পা যুগৰ ঢোলাভিৰা স্থান আৰু আন কেইবাটাও স্মাৰকত গান্ধীজীৰ জন্মস্থানতো আমাৰ জাতীয় পতাকা উত্তোলন কৰা হ'ব"। এই ১৫০ টা স্থানৰ পতাকা ১৫ আগষ্টৰ পিছতো তাত থাকিব, যদিও সেইবোৰ স্থায়ী স্থিৰ হ'ব নে নহয় সেয়া তাৎক্ষণিকভাৱে সিদ্ধান্ত লোৱা হোৱা নাই বুলিও বিষয়াসকলে উল্লেখ কৰে।



অন্যান্য স্থানবোৰৰ ভিতৰত আছে দৌলতাবাদ, শ্বেৰগড়, ভাংগাৰহ, জয়ছেলমেৰ দুৰ্গ, দমন দুৰ্গ, দিউ দুৰ্গ আৰু পাৱাগড়। ১৫০ টা স্মাৰকৰ আলোকসজ্জাৰ সন্দৰ্ভত বিষয়াজনে কয়, নতুন স্থানত পৰীক্ষণ চলি আছে। যেতিয়া ভাৰতৰ কোভিড-১৯ টিকাকৰণ কাৰ্যসূচীয়ে প্ৰদান কৰা ১০০ কোটি পালিৰ মাইলৰ খুঁটি অতিক্ৰম কৰিছিল, তেতিয়া এশটা স্মাৰক জ্বলি উঠিছিল, আৰু সেই অভিজ্ঞতা কামত আহিছে, কিয়নো আমি ইতিমধ্যে জানো যে স্মাৰকটোৰ স্থাপত্য গৌৰৱৰ সৈতে সামঞ্জস্য ৰাখি আমাক প্ৰয়োজন হোৱা সঠিক আৰ্হি, বিষয়াজনে লগতে কয়। ইউনেস্কো বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰৰ বাবে কিছুমান ক্ষেত্ৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰণ কৰা হয় বুলি সূত্ৰই জনায়।



এএছআইৰ দ্বাৰা সুৰক্ষিত ভাৰতত মুঠ ৩,৬৯৩ টা ঐতিহাসিক স্থান আছে। তদুপৰি, আজাদী কা অমৃত মহোৎসৱৰ অংশ হিচাপে, কেন্দ্ৰীয় সংস্কৃতি মন্ত্ৰালয়ে ৫ ৰ পৰা ১৫ আগষ্টলৈ সমগ্ৰ দেশৰ সকলো এএছআই-সুৰক্ষিত স্মৃতিস্তম্ভ আৰু স্থানত দেশী আৰু বিদেশী দৰ্শনাৰ্থীসকলৰ বাবে বিনামূলীয়া প্ৰৱেশৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।


ইয়াৰ উপৰিও, পতাকা উত্তোলন আৰু আলোকসজ্জাৰ উপৰিও, এএছআইৰ ৩৭ টা চক্ৰই বিভিন্ন কাৰ্যসূচী যেনে গছ ৰোপণ অভিযান, বিদ্যালয়ৰ 'সম্বাদ', বক্তৃতা, আৰু বিদ্যালয়ৰ শিশুসকলৰ মাজত সজাগতা বৃদ্ধি, উদযাপনৰ অংশ হিচাপে পৰিচালনা কৰিব।

Published by:Subham Goswami
First published: