• Home
  • »
  • News
  • »
  • new-delhi
  • »
  • EXPLAINED: ভাৰতে Cryptocurrencies–ক লৈ কি স্থিতিত আছে? নতুন আইনৰ ফলত কি প্ৰভাৱ পৰিব Bitcoinৰ ক্ৰেতাৰ ওপৰত

EXPLAINED: ভাৰতে Cryptocurrencies–ক লৈ কি স্থিতিত আছে? নতুন আইনৰ ফলত কি প্ৰভাৱ পৰিব Bitcoinৰ ক্ৰেতাৰ ওপৰত

Cryptocurrency Bill in Winter Session: যিহেতু কেন্দ্ৰই শীতকালীন অধিৱেশনৰ বাবে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বিধেয়ক প্ৰস্তুত কৰিছে, ই সম্পূৰ্ণৰূপে নিষিদ্ধ হ'ব বুলি আশংকা কৰা হৈছে। এই সন্দৰ্ভত আপুনি জানিবলগীয়া কি?

Cryptocurrency Bill in Winter Session: যিহেতু কেন্দ্ৰই শীতকালীন অধিৱেশনৰ বাবে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বিধেয়ক প্ৰস্তুত কৰিছে, ই সম্পূৰ্ণৰূপে নিষিদ্ধ হ'ব বুলি আশংকা কৰা হৈছে। এই সন্দৰ্ভত আপুনি জানিবলগীয়া কি?

Cryptocurrency Bill in Winter Session: যিহেতু কেন্দ্ৰই শীতকালীন অধিৱেশনৰ বাবে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বিধেয়ক প্ৰস্তুত কৰিছে, ই সম্পূৰ্ণৰূপে নিষিদ্ধ হ'ব বুলি আশংকা কৰা হৈছে। এই সন্দৰ্ভত আপুনি জানিবলগীয়া কি?

  • Share this:
কেন্দ্ৰই সংসদত এখন বিধেয়ক উত্থাপন কৰিবলৈ সাজু হোৱাৰ বাতৰিয়ে ক্ৰিপ’কাৰেন্সী ক্ৰয় কৰোতাসকলৰ মাজত উৎকণ্ঠাৰ সৃষ্টি কৰিছে। ভাৰত চৰকাৰে এই অনিয়ন্ত্ৰিত ডিজিটেল কাৰেন্সীৰ ক্ষেত্ৰত বিধি প্ৰৱৰ্তন কৰ ইয়াক নিয়ন্ত্ৰণলৈ আনিব বিচৰাৰ প্ৰধান কাৰণ হিচাপে দৰ্শোৱা হৈছে দেশৰ আভ্যন্তৰীণ নিৰাপত্তা। সূত্ৰত প্ৰকাশ পোৱা মতে, চৰকাৰে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ দ্বাৰা হাৱালা আৰু সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্যকলাপৰ সন্দৰ্ভত সতৰ্ক হৈ ইয়াৰ অপব্যৱহাৰ প্ৰতিহত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্ব দিব বিচাৰিছে।

কেন্দ্ৰই দীৰ্ঘদিন ধৰি ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী সম্পৰ্কে স্থিতি স্পষ্ট কৰি অহাৰ সমান্তৰালকৈ আৰবিআইয়ে নিজৰ ডিজিটেল মুদ্ৰা মুকলি কৰাৰ পৰিকল্পনা ঘোষণা কৰিছে। ভাৰতৰ ক্ৰিপ্টো দৃশ্যপটৰ বিষয়ে আপুনি জানিব লগীয়া দিশৰ আলোচনা।

ভাৰতত কিমান জন লোকৰ ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী আছে? How Many People Own Cryptocurrency In India?

তথ্য অনুসৰি 10 কোটিতকৈও অধিক ভাৰতীয় যিসকলৰ বেছিভাগেই কম বয়সীয়া লোক লগতে জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলেও ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীত বিনিয়োগ কৰিছে। দেশখনত প্ৰায় 10.07 কোটি ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী ৰ ক্ৰেতা আছে বুলি কোৱা হয়। এই সংখ্যা আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ তুলনাতো যথেষ্ট আগবঢ়া। অৱশ্যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই হ'ল্ডিংৰ মুঠ মূল্যৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতক অতিক্ৰম কৰিব বুলি অনুমান কৰা হৈছে।

ক্ৰিপ্টো গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান ক্ৰেবাকোৱে (CREBACO) কৈছে যে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীত মুঠ বিনিয়োগ ২০২১ চনৰ শেষৰ ফালে ১০ বিলিয়ন আমেৰিকান ডলাৰৰ অধিক হৈছে যি এপ্ৰিল ২০২০ ত ১ বিলিয়ন আমেৰিকান ডলাৰৰ তলত আছিল।

আইন প্ৰণয়নৰ বাবে ক্ৰিপ্টো বিধেয়ক ভাৰত চৰকাৰে সাজু কৰাৰ বাতৰি প্ৰকাশৰ লগে লগে বিটকইন, ইথাৰ আদিৰ দৰে মুখ্য ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ মূল্যত যথেষ্ট পৰিমাণৰ ড্ৰ’প দেখা গৈছে যদিও এই প্ৰাইচ ড্ৰ’প সংসদৰ আগন্তুক শীতকালীন অধিৱেশনৰ সময়ত প্ৰস্তাৱিত টেবলিংৰ সৈতে বিশেষভাৱে সম্পৰ্কিত নহয় বুলি কোৱা হৈছে।

 ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীক লৈ থকা উদ্বেগবোৰ কি? What Are The Concerns Over Cryptocurrency?

নৱেম্বৰৰ মাজভাগত চিডনীত এক ভাৰ্চুৱেল সভাত ভাষণ দি প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কৈছিল যে সকলো গণতান্ত্ৰিক দেশে একেলগে কাম কৰিব লাগিব যাতে "ই ভুল হাতত নপৰে যি আমাৰ যুৱসকলক নষ্ট কৰিব পাৰে"।

ইয়াৰ পূৰ্বে, প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বিষয়টো আলোচনা কৰিবলৈ এখন বৈঠকত সভাপতিত্ব কৰিছিল, য'ত উল্লেখ কৰা হৈছিল যে অনিয়ন্ত্ৰিত ক্ৰিপ্টো বজাৰবোৰ মানি লণ্ডাৰিং আৰু সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্যকলাপৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি আনহাতে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীত বিনিয়োগৰ দ্বাৰা বৃহৎ লাভৰ বিভ্ৰান্তিকৰ দাবীৰ ওপৰতো উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰা হৈছিল।

সূত্ৰসমূহে কৈছিল যে বিনিয়োগকাৰীসকলক, বিশেষকৈ যুৱক-যুৱতীসকলক, অতিৰিক্ত লাভৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া আৰু ৰিস্ক লুকুৱাই ৰখা বিজ্ঞাপনেৰে আকৰ্ষিত কৰাৰ প্ৰথাও সভাখনত ফ্লেগ কৰা হৈছিল।

ভাৰতত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ ওপৰত অফিচিয়েল ষ্টেণ্ড কি? What’s The Official Stand On Cryptocurrencies In India?

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বিধেয়কখন এই বছৰৰ বাজেট আৰু বৰ্ষাকালীন অধিৱেশনৰ সময়ত সংসদত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হোৱা নাছিল আৰু কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে জুলাইত কৈছিল যে বিধেয়কখন উত্থাপনৰ কাৰণে অপেক্ষা কৰা হৈছে যেতিয়ালৈকে কেবিনেটে এই সন্দৰ্ভত বিবেচনা কৰিব পাৰে।

শীতকালীন অধিৱেশনৰ বাবে অন্তৰ্ভুক্ত কৰা বিধেয়কৰ বৰ্ণনাৰ ক্ষেত্ৰতো কোৱা হৈছে যে,"ইয়াৰ বাবে এক সুবিধাজনক পৰিকাঠামো সৃষ্টি কৰিব বিচৰা হৈছে...ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ দ্বাৰা জাৰী কৰিবলগা আনুষ্ঠানিক ডিজিটেল মুদ্ৰা" আৰু ই "ভাৰতৰ সকলো ব্যক্তিগত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী নিষিদ্ধ কৰিবলৈ" বিচাৰে। কিন্তু বিধেয়কখনে "কিছুমান ব্যতিক্ৰমৰ ক্ষেত্ৰত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ অন্তৰ্নিহিত প্ৰযুক্তি আৰু ইয়াৰ ব্যৱহাৰৰ প্ৰচাৰ" কৰিবলৈ অনুমতি দিয়াৰ কথা কোৱা হৈছে।

সংবাদ সংস্থা ৰয়টাৰ্ছে বাজেট অধিৱেশনৰ সময়ত এটা নামহীন চৰকাৰী সূত্ৰৰ উদ্ধৃতি দি কৈছিল যে বিধেয়কখনে "ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বিৰুদ্ধে বিশ্বৰ আটাইতকৈ কঠোৰ নীতিসমূহৰ এটাক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব (আৰু) দখল, জাৰী, খনন, ব্যৱসায় আৰু ক্ৰিপ্টো-সম্পদ স্থানান্তৰ কৰাক অপৰাধ হিচাপে গণ্য কৰিব"। ই কৈছিল যে এনে এক অনুষ্ঠানত, বিনিয়োগকাৰীসকলক তেওঁলোকৰ ক্ৰিপ্টো হোল্ডিংবোৰ নিষ্পত্তি কৰিবলৈ এক উইণ্ডো দিয়া হ'ব যাৰ পিছত জৰিমনা বিহা হ'ব।

কিন্তু একেটা ক্ষেত্ৰতে উল্লেখ কৰা হৈছে যে বিনিয়োগকাৰীসকলে বিত্ত মন্ত্ৰীৰ মন্তব্যত উৎসাহ পাইছিল যে চৰকাৰে "ডিজিটেল পৃথিৱী আৰু ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীত কেনেধৰণে পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা হ'ব পাৰে তাক চাই আছে"। "মই কেৱল আপোনাক এই সূত্ৰটো দিব পাৰোঁ যে আমি এইক্ষেত্ৰত মন একেবাৰে বান্ধি পেলোৱা নাই," তেওঁ চিএনবিচি-টিভি18-ক কৈছিল, "ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ ওপৰত "এক অতি কেলিব্ৰেটেড স্থিতি লোৱা হ'ব"।

শীতকালীন অধিৱেশনত প্ৰৱৰ্তনৰ বাবে ইয়াৰ তালিকাৰ পিছত, নিৰাপত্তা প্ৰতিষ্ঠানৰ সূত্ৰই কৈছিল যে চৰকাৰে "সম্পূৰ্ণ নিষেধাজ্ঞা" ৰখা নাই আৰু ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ অপব্যৱহাৰ প্ৰতিহত কৰিবলৈ নিয়ন্ত্ৰণমূলক প্ৰণালী স্থাপন কৰা হ'ব। কিন্তু তেওঁলোকে কৈছিল যে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীবোৰক আইনী নিবিদা হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া নহ'ব কিয়নো ই দেশৰ বৈধ মুদ্ৰা আৰু কৰ প্ৰণালীৰ বাবে বিপদজনক হ'ব।

ভাৰতত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বাণিজ্য কেনেদৰে সম্ভৱ?

যোৱা বাজেট অধিৱেশনৰ সময়ত সংসদত "দেশত বিটকইন ব্যৱসায়"ৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা আছে নেকি বুলি সোধা এক প্ৰশ্নৰ উত্তৰত, কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে এপ্ৰিল 2018-ৰ পৰা ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ (আৰবিআই) এক বিজ্ঞপ্তিৰ উদ্ধৃতি দিছিল যিয়ে "ইয়াৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰিত সকলো প্ৰতিষ্ঠানক ভাৰ্চুৱেল মুদ্ৰাত লেনদেন নকৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল।" অৱশ্যে, ই উল্লেখ কৰিছিল যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে 2020 চনৰ এক ৰায়ত আৰবিআইৰ বিজ্ঞপ্তি টো আঁতৰাই ৰাখিছিল। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে ভাৰতীয় বিনিয়োগকাৰীসকলে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীত লেন–দেন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।

কিন্তু শীৰ্ষ ন্যায়ালয়ৰ নিৰ্দেশ স্বত্বেও, কেইবাটাও ব্যক্তিগত আৰু ৰাজহুৱা বেংকে তেওঁলোকৰ গ্ৰাহকসকলক ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ লেনদেনৰ পৰা নিৰুৎসাহিত কৰি আহিছিল, আৰবিআইৰ মূল বিজ্ঞপ্তিৰ উদ্ধৃতি দি। ইয়াৰ ফলত কেন্দ্ৰীয় বেঙ্কে যোৱা মাহত স্পষ্ট কৰি দিছিল যে বেঙ্কবোৰে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী সম্পৰ্কীয় লেনদেনৰ বাবে সেৱা অস্বীকাৰ কৰিবলৈ সেই বিজ্ঞপ্তিটো উল্লেখ কৰিব নোৱাৰে।

"মাননীয় উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ নিৰ্দেশৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, বিজ্ঞপ্তিখন উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৰায়ৰ তাৰিখৰ পৰা আৰু বৈধ নহয়, আৰু সেয়েহে ইয়াৰ পৰা উদ্ধৃতি বা উদ্ধৃতি দিব নোৱাৰি," আৰবিআইয়ে কয়।

চৰকাৰ ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ ক্ষেত্ৰত কিয় সতৰ্ক? Why Are Govts Wary Of Cryptocurrencies?

বিশ্বৰ কেইবাখনো দেশে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী নিষিদ্ধ কৰিছে, যাৰ ভিতৰত আছে চীন, যি ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী খনন ক্ষেত্ৰত এক ডাঙৰ ভূমিকা লৈ আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল। বেছিভাগ চৰকাৰ চিন্তিত যে অনিয়ন্ত্ৰিত ডিজিটেল মুদ্ৰাবোৰে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ মুদ্ৰা জাৰী কৰা আৰু মুদ্ৰা নীতি নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ অধিকাৰ হ্ৰাস কৰিব আনকি ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীবোৰ কৰ ফাঁকি দিয়াৰ পথৰ লগতে সম্পদ চৰকাৰৰ অধিকাৰক্ষেত্ৰৰ বাহিৰলৈ স্থানান্তৰ কৰাৰ এক পথ হৈ পৰিছে।

বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে এই বছৰৰ আগষ্টত সংসদত পুনৰাবৃত্তি কৰাৰ দৰে, "চৰকাৰে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীআইনী নিবিদা বা মুদ্ৰা বিবেচনা নকৰে আৰু অবৈধ কাৰ্যকলাপৰ বিত্তীয় যোগানত বা পৰিশোধ প্ৰণালীৰ অংশ হিচাপে এই ক্ৰিপ্টো-সম্পদবোৰৰ ব্যৱহাৰ নাইকিয়া কৰাৰ বাবে সকলো ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব"।

ইয়াত উল্লেখ কৰা হৈছিল যে ভাৰ্চুৱেল মুদ্ৰাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিষয়বোৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিবলৈ গঠন কৰা এক উচ্চ-পৰ্যায়ৰ আন্তঃ-মন্ত্ৰালয় সমিতিয়ে পৰামৰ্শ দিছিল যে "ৰাজ্যৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা যিকোনো ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বাহিৰে সকলো ব্যক্তিগত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী ভাৰতত নিষিদ্ধ কৰা হ'ব"। কিন্তু মন্ত্ৰালয়ে কৈছিল যে চৰকাৰে "ব্লকচেইন প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰ সক্ৰিয়ভাৱে আৰম্ভ কৰাৰ বাবে অন্বেষণ কৰিব ডিজিটেল অৰ্থনীতি"। ব্লকচেইন হৈছে বিতৰণ কৰাৰ লেজাৰ প্ৰণালী যিয়ে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী প্ৰদান কৰে। চৰকাৰ আৰু কৰ্পোৰেটবোৰে বিভিন্ন খণ্ডৰ পৰিৱৰ্তনৰ সম্ভাৱনা অন্বেষণ কৰি আছে বুলি জনা গৈছে।
First published: