• Home
  • »
  • News
  • »
  • new-delhi
  • »
  • "ব্ৰাহ্মণসকলে ভাৰত এৰক", জৱাহৰলাল নেহৰু বিশ্ববিদ্যালয়ৰ চৌহদত ব্ৰাহ্মণ বিৰোধী শ্ল'গান

"ব্ৰাহ্মণসকলে ভাৰত এৰক", জৱাহৰলাল নেহৰু বিশ্ববিদ্যালয়ৰ চৌহদত ব্ৰাহ্মণ বিৰোধী শ্ল'গান

আৰ এছ এছৰ সৈতে জড়িত অখিল ভাৰতীয় বিদ্যাৰ্থী পৰিষদে এই কাণ্ডত বাওঁপন্থী জড়িত আছে বুলি অভিযোগ উত্থাপন কৰে।

আৰ এছ এছৰ সৈতে জড়িত অখিল ভাৰতীয় বিদ্যাৰ্থী পৰিষদে এই কাণ্ডত বাওঁপন্থী জড়িত আছে বুলি অভিযোগ উত্থাপন কৰে।

আৰ এছ এছৰ সৈতে জড়িত অখিল ভাৰতীয় বিদ্যাৰ্থী পৰিষদে এই কাণ্ডত বাওঁপন্থী জড়িত আছে বুলি অভিযোগ উত্থাপন কৰে।

  • Share this:
আজি দিল্লীৰ জৱাহৰলাল নেহৰু বিশ্ববিদ্যালয় চৌহদৰ কেইবাটাও অট্টালিকাত ব্ৰাহ্মণ বিৰোধী শ্লোগানেৰে বিকৃত কৰা হয়, যিবোৰ ফটো সামাজিক মাধ্যমতো শ্বেয়াৰ হৈছে।

বিশ্ববিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে দাবী কৰে যে স্কুল অৱ ইণ্টাৰনেশ্যনেল ষ্টাডিজ- II ভৱনৰ দেৱালত ব্ৰাহ্মণ আৰু বণিয়া সম্প্ৰদায়ৰ বিৰুদ্ধে শ্লোগানেৰে ভৰাই পেলোৱা হৈছে।

উক্ত ঘটনা সন্দৰ্ভত জেএনইউ প্ৰশাসনে তাৎক্ষণিকভাৱে কোনো প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰা নাই।

দেৱালত থকা কিছুমান শ্লোগান হৈছে "ব্ৰাহ্মণসকলে চৌহদ এৰক", "তেজহে থাকিব", "ব্ৰাহ্মণসকলে ভাৰত এৰক" আৰু "ব্ৰাহ্মণ- বণিয়াসকল, আমি আপোনালোকৰ বাবে আহিছো! আমি প্ৰতিশোধ লম।"

আৰ এছ এছৰ সৈতে জড়িত অখিল ভাৰতীয় বিদ্যাৰ্থী পৰিষদে এই কাণ্ডত বাওঁপন্থী জড়িত আছে বুলি অভিযোগ উত্থাপন কৰে।


এবিভিপি জেএনইউৰ সভাপতি ৰোহিত কুমাৰে কয় যে, "এবিভিপিয়ে সাম্প্ৰদায়িক গুণ্ডাই একাডেমিক স্থানত কৰা সাম্প্ৰদায়িকতাবিৰোধী কাৰ্যক তীব্ৰ গৰিহণা দিছে। কমিউনিষ্টসকলে স্কুল অৱ ইণ্টাৰনেশ্যনেল ষ্টাডিজ- II ভৱনত জেএনইউৰ দেৱালত ব্ৰাহ্মণ বিৰোধী শ্ল'গান লিখিছে। তেওঁলোকে মুক্ত চিন্তাধাৰাৰ অধ্যাপকসকলৰ চেম্বাৰ বিকৃত কৰি তেওঁলোকক ভয় দেখুৱাইছে।"

কুমাৰে লগতে কয়, "আমি বিশ্বাস কৰোঁ যে শৈক্ষিক স্থানসমূহ তৰ্ক আৰু আলোচনাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব আৰু সমাজ আৰু ছাত্ৰ সমাজক বিষবাষ্প বিয়পোৱাে বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে।"

জে এন ইউৰ এটা শিক্ষক সংস্থাইও এই সাম্প্ৰদায়কতা বিৰোধী কাৰ্য্যক নিন্দা কৰি এটা টুইট পোষ্ট কৰিছে আৰু ইয়াৰ বাবে "বাওঁপন্থী দলটোক" দায়ী কৰিছে।

"যদিও বাওঁপন্থী দলে প্ৰতিটো বিৰোধী কণ্ঠক ভয় খুৱাই, তেওঁলোকে ইচিৰ প্ৰতিনিধি নিৰ্বাচন কৰিবলৈ আবেদন জনায় যিয়ে 'পাৰস্পৰিক সন্মান আৰু সভ্যতাৰ মূল্যবোধক দাবী কৰিব পাৰে, আৰু সকলোৰে সৈতে সমান আৰু ন্যায়সংগত ব্যৱহাৰ! 'সভ্যতা' আৰু 'পাৰস্পৰিক সন্মান'।' সাম্প্ৰদায়িকতা বিৰোধী কাৰ্য অতি দুখজনক!" বুলি জেএনইউৰ শিক্ষক মঞ্চই টুইটাৰত লিখিছে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি