মুখ্যপৃষ্ঠা »খবৰ »নতুন দিল্লী »Delhi's Cold Wave: ঘন কুঁৱলীয়ে ঢাকি ধৰিছে ৰাজধানী দিল্লী, মাজনিশাৰ পৰা ১৫০খনৰো অধিক বিমান বিলম্ব

Delhi's Cold Wave: ঘন কুঁৱলীয়ে ঢাকি ধৰিছে ৰাজধানী দিল্লী, মাজনিশাৰ পৰা ১৫০খনৰো অধিক বিমান বিলম্ব

ঘন কুঁৱলীয়ে ঢাকি ধৰিছে ৰাজধানী দিল্লী, মাজনিশাৰ পৰা ১৫০খনৰো অধিক বিমান বিলম্ব

ঘন কুঁৱলীয়ে ঢাকি ধৰিছে ৰাজধানী দিল্লী, মাজনিশাৰ পৰা ১৫০খনৰো অধিক বিমান বিলম্ব

বতৰ বিজ্ঞান কেন্দ্ৰই শনিবাৰে ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছিল যে অহা দুদিনলৈ উত্তৰ-পশ্চিম ভাৰতত শীতৰ প্ৰভাৱ অব্যাহত থকাৰ সম্ভাৱনা আছে।

  • Share this:
দিল্লী আৰু উত্তৰ ভাৰতৰ অন্যান্য অঞ্চলত ঘন কুঁৱলীৰ পৰিস্থিতিয়ে আজি দৃশ্যমানতা নূন্যতমলৈ হ্ৰাস হোৱাৰ ফলত ১৫০খনতকৈও অধিক ঘৰুৱা বিমান সেৱাত বিলম্ব ঘটিছে আৰু ২৫০খনতকৈও অধিক ৰে’ল বাতিল কৰিবলগীয়া হৈছে। ৰাজধানীত একেৰাহে পঞ্চম দিন ধৰি শীতল ঢৌৰ পৰিস্থিতি অব্যাহত আছে যদিও নূন্যতম ৰেকৰ্ড কৰা উষ্ণতা সামান্যভাৱে বৃদ্ধি পাইছে।

দেশৰ ৰাজধানীৰ কেইবাটাও অঞ্চলত আজি পুৱাৰ ভাগত দৃশ্যমানতা ২৫ মিটাৰলৈ হ্ৰাস পাইছে। হেজাৰ লাইট জ্বলাই কুঁৱলীৰ আৱৰণৰ মাজেৰে লাহে লাহে যান-বাহন চলাচল কৰা দেখা গৈছিল। পুৱাৰ ভাগত দিল্লী বিমানবন্দৰৰ কৰ্তৃপক্ষই কুঁৱলীৰ সতৰ্কবাণী জাৰি কৰি কয় যে কম দৃশ্যমানতাৰ পদ্ধতি চলি আছে। দিনটোৰ পিছত তেওঁলোকে আন এটা আপডেট প্ৰকাশ কৰি কয় যে বতৰৰ পৰিস্থিতিয়ে সেৱাত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

"কুঁৱলী আৰু অন্যান্য পৰিস্থিতিৰ বাবে আজি মুঠ ২৬৭খন ৰে'ল বাতিল কৰা হয়। পুৱা ১১ বজালৈকে মুঠ ১৭০খন ৰে'ল পলমকৈ চলি আছিল আৰু ১৭০খন ৰে'লৰ ভিতৰত ৯১খন ৰে'ল (৫৪%) বতৰৰ বাবে পলমকৈ চলিছিল।" বুলি ৰে’লৱেই এক বিবৃতিত এই কথা প্ৰকাশ কৰিছে সংবাদ সংস্থা এএনআই-এ।

আজি পুৱা ছফদাৰজং মানৱ নিৰীক্ষণ কেন্দ্ৰত সৰ্বনিম্ন উষ্ণতা ৩.৮ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ, যিটো কালি ৰেকৰ্ড কৰা ১.৯ ডিগ্ৰীতকৈ কিছু বেছি। লোধী ৰোড, অয়নগৰ আৰু ৰিজৰ বতৰ কেন্দ্ৰসমূহত নূন্যতম উষ্ণতা ক্ৰমে ৩.৬ ডিগ্ৰী, ৩.২ ডিগ্ৰী আৰু ৩.৩ ডিগ্ৰীৰ অভিলেখ গঢ়িছে।

ভাৰতৰ বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে আজি পুৱা টুইটযোগে পঞ্জাৱ আৰু উত্তৰ-পশ্চিম ৰাজস্থানৰ পৰা উত্তৰ প্ৰদেশলৈকে বিস্তৃত কুঁৱলীৰ আৱৰণৰ ছেটেলাইট ছবি হাৰিয়ানা আৰু দিল্লীক সামৰি লৈছে।

বতৰ বিজ্ঞান কেন্দ্ৰই শনিবাৰে ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছিল যে অহা দুদিনলৈ উত্তৰ-পশ্চিম ভাৰতত শীতৰ প্ৰভাৱ অব্যাহত থকাৰ সম্ভাৱনা আছে।

দিল্লীৰ শীতল ঢৌ ইমানেই তীব্ৰ যে হিমাচল প্ৰদেশ আৰু উত্তৰাখণ্ডৰ পাহাৰীয়া ষ্টেচনতকৈ ইয়াৰ নূন্যতম উষ্ণতা কম।

বতৰ বিজ্ঞানীসকলে দীৰ্ঘদিনীয়া তীব্ৰ ঠাণ্ডাৰ কাৰণ দুটা পশ্চিমীয়া বিক্ষিপ্ততাৰ মাজত থকা বৃহৎ ব্যৱধান বুলি কয়। গতিকে, বৰফেৰে আবৃত পাহাৰৰ পৰা অহা হিমশীতল বতাহ দিল্লীৰ ওপৰেৰে সাধাৰণতকৈ বেছি সময় বলিছিল।

ঠাণ্ডা বতৰৰ বাবে দিল্লী চৰকাৰে সকলো ব্যক্তিগত বিদ্যালয়লৈ পৰামৰ্শ জাৰি কৰি ১৫ জানুৱাৰীলৈকে বন্ধ ৰাখিবলৈ কয়।

শেহতীয়া বাতৰি