• Home
  • »
  • News
  • »
  • new-delhi
  • »
  • Covid-19: দিল্লীত ৫০% বৃদ্ধি, মুম্বাইত তিনিগুণ বৃদ্ধি, নিউজিলেণ্ডত কমিউনিটী স্প্ৰেড - ক'ৰোনা পুনৰ ভয়ানক হৈ পৰিছে নেকি?

Covid-19: দিল্লীত ৫০% বৃদ্ধি, মুম্বাইত তিনিগুণ বৃদ্ধি, নিউজিলেণ্ডত কমিউনিটী স্প্ৰেড - ক'ৰোনা পুনৰ ভয়ানক হৈ পৰিছে নেকি?

NW18 Image

NW18 Image

ভাৰতৰ কিছু অংশত আৰু বিশ্বৰ বহুতো দেশত Covid-19 ঘটনা পুনৰ বৃদ্ধি পাইছে, অৱশ্যে মৃত্যুৰ হাৰ মুখ্যতঃ নিয়ন্ত্ৰণত আছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ (WHO) কোভিড-১৯ ৰ জৰুৰীকালীন সমিতিয়ে বুধবাৰে কৈছে যে Corona Virus এতিয়াও স্বাস্থ্যৰ বাবে এক ডাঙৰ ভাবুকি হৈ আছে।

  • Share this:
ভাৰতৰ কিছু অংশত আৰু বিশ্বৰ বহুতো দেশত Covid-19 ঘটনা পুনৰ বৃদ্ধি পাইছে, অৱশ্যে মৃত্যুৰ হাৰ মুখ্যতঃ নিয়ন্ত্ৰণত আছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ (WHO) কোভিড-১৯ ৰ জৰুৰীকালীন সমিতিয়ে বুধবাৰে কৈছে যে Corona Virus এতিয়াও স্বাস্থ্যৰ বাবে এক ডাঙৰ ভাবুকি হৈ আছে আৰু জোৰ দিছে যে দেশসমূহে ইয়াৰ বিৰুদ্ধে তেওঁলোকৰ যুঁজ দুৰ্বল কৰিব নালাগে। বহুতো দেশে ৰাজহুৱা স্বাস্থ্য আৰু সামাজিক ব্যৱস্থা শিথিল কৰিছে, আৰু কোভিড-19 নমুনা পৰীক্ষা যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ বিশেষজ্ঞৰ এটা গোটে কৈছিল যে ভাইৰাছটো এতিয়াও শেষ হোৱা নাই।

দিল্লী
ৰাজধানী দিল্লীত বুধবাৰে আগৰ দিনৰ তুলনাত দৈনিক কোভিড ৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰায় ৫০ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে, আনহাতে কোনো নতুন মৃত্যুৰ খবৰ পোৱা হোৱা নাই। ৰাজ্যিক স্বাস্থ্য বুলেটিন অনুসৰি, দিল্লীত যোৱা ২৪ ঘণ্টাত ২৯৯ টা ঘটনা নথিভুক্ত কৰা হৈছে, মঙলবাৰে ২০২ টা ঘটনাৰ বিপৰীতে। একে সময়তে, ১২,০২২ টা নমুনা পৰীক্ষা কৰা হৈছিল, যাৰ ভিতৰত ২.৪৯ শতাংশ নমুনা কোভিড পজিটিভ বুলি পোৱা গৈছিল। বৰ্তমান, ৫০৪ জন কোভিড ৰোগী দিল্লীত ঘৰত আইচোলেছন হৈ আছে, আনহাতে ১১ জন চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হৈ আছে।

মুম্বাই
মুম্বাইত বুধবাৰে কোভিড-19 ৰ ৭৩ টা নতুন ঘটনা নথিভুক্ত কৰা হৈছে, যি এই বছৰৰ ১৭ মাৰ্চৰ পিছত এটা দিনত সৰ্বাধিক। বৃহন্মুম্বাই পৌৰ নিগমৰ (বিএমচি) স্বাস্থ্য বুলেটিনত কোৱা হৈছে যে কোভিড-১৯ৰ ফলত কোনো নতুন মৃত্যু হোৱা নাই। নতুনকৈ পোৱা ৭৩ জন আক্ৰান্তৰ ভিতৰত, ৬৮ জন লক্ষণহীন আৰু ৫ জনক চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছে।

নয়ডা
গৌতম বুদ্ধ নগৰ জিলাৰ স্বাস্থ্য বিভাগে সোমবাৰে বিদ্যালয়সমূহক এক পৰামৰ্শ জাৰি কৰিছিল কিয়নো আৰু ১০ টা শিশুক কোভিড-১৯ ৰ বাবে ইতিবাচক পৰীক্ষা কৰা হৈছিল। এই সপ্তাহত জিলাখনত সংক্ৰমিত নাবালকৰ মুঠ সংখ্যা ২০ তকৈও অধিক হৈছে। যদি কোনো শিশুৱে কাহ, চৰ্দি, জ্বৰ, ডায়েৰিয়া বা কোভিড-19 ৰ কোনো লক্ষণ দেখুৱায় তেনেহ'লে নয়ডা আৰু গ্ৰেটাৰ নয়ডাৰ সকলো বিদ্যালয়ক তাৎক্ষণিক চিকিৎসাৰ বাবে স্বাস্থ্য বিভাগক অৱগত কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে।

নিউজিলেণ্ড
নিউজিলেণ্ডৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে এক বিবৃতিত কৈছিল যে দেশখনে বুধবাৰে কোভিডৰ ৯,৪৯৫ টা নতুন সম্প্ৰদায়ৰ ঘটনা নথিভুক্ত কৰিছে। স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ মতে, দেশৰ সৰ্ববৃহৎ চহৰ অকলেণ্ডত নতুন সম্প্ৰদায়ৰ কোভিড সংক্ৰমণৰ ১,৮২৮ টা ঘটনা ধৰা পৰিছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি