• Home
  • »
  • News
  • »
  • new-delhi
  • »
  • 7th Pay Commission: সুখবৰ! বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ ৩১ শতাংশ মৰগীয়া বানচ বৃদ্ধি ১ জুলাইৰ পৰা বলৱৎ কৰিলে

7th Pay Commission: সুখবৰ! বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ ৩১ শতাংশ মৰগীয়া বানচ বৃদ্ধি ১ জুলাইৰ পৰা বলৱৎ কৰিলে

7th Pay Commission: বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে জনাইছে তথ্য।

7th Pay Commission: বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে জনাইছে তথ্য।

7th Pay Commission: বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে জনাইছে তথ্য।

  • Share this:
চৰকাৰী কৰ্মচাৰীক দিপাৱলীৰ উপহাৰ আগবঢ়াইছে কেন্দ্ৰৰ নৰেন্দ্ৰ মোদী চৰকাৰে।  বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ মৰগীয়া বানচ (Dearness Allowance) মূল দৰমহাৰ ২৮ শতাংশৰ পৰা বঢ়াই ৩১শতাংশ কৰিছে। এই বৃদ্ধি ১ জুলাই, ২০২১ৰ পৰা বলৱৎ হ’ব। (DA Implemented) हो गया है.

সপ্তম দৰমহা আয়োগৰ অধীনত এই বৃদ্ধি কৰা হৈছে।  জানিব পৰা মতে বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতিৰ বাবে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ডিএ (DA Hike) বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। চৰকাৰৰ সিদ্ধান্তই ৪৭.১৪ লাখ কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰী আৰু ৬৮.৬২ লাখ পেঞ্চনাৰক (Pensioner) লাভান্বিত কৰিব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ ডিএ অন্তিম বৃদ্ধিঅনুমোদিত হোৱাৰ পিছত ২৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি পাইছিল। সেয়েহে, ৩ শতাংশৰ নতুন বৃদ্ধিয়ে এতিয়া ডিএ ৩১ শতাংশ বৃদ্ধি কৰিব।

ডিএ কিমান ওপৰলৈ যাব? যদি আপোনাৰ মূল দৰমহা ১৮ হাজাৰ টকা হয়, আপুনি বৰ্তমান ২৮ শতাংশ হাৰত ৫,০৩০ টকাৰ ডিএ লাভ কৰি আছে। এতিয়া ই ৩ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে। এতিয়া ৩১ শতাংশ হাৰত আপুনি ৫,৫৮০ টকাৰ ডিএ পাব। অৰ্থাৎ, যদি কৰ্মচাৰীসকলে ১৮ হাজাৰ টকাৰ মৌলিক দৰমহা পায়, তেন্তে ৫৪০ টকা বৃদ্ধি হ'ব। আপোনাৰ মৌলিক দৰমহা যিমানে বেছি হয়, ডি.এ. সিমানে বেছি হয়।

First published: