• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Anna Hazare|Arvind Kejriwal: “ক্ষমতাৰ ৰাগীত মদমত্ত” হৈ আছে অৰবিন্দ কেজৰিৱাল, আন্না হাজাৰেৰ পত্ৰ বোমা

Anna Hazare|Arvind Kejriwal: “ক্ষমতাৰ ৰাগীত মদমত্ত” হৈ আছে অৰবিন্দ কেজৰিৱাল, আন্না হাজাৰেৰ পত্ৰ বোমা

File Image

File Image

Anna Hazare Letter to Kejriwal: আজি অৰবিন্দ কেজৰিৱাললৈ এখন পত্ৰ প্ৰেৰণ কৰি আন্না হাজাৰেই কেজৰিৱালে “ক্ষমতাৰ ৰাগীত মদমত্ত” হৈ থকা বুলি তীক্ষ্ণ বাক্যৰে তীব্ৰ সমালোচনা কৰে। 

  • Share this:
এসময়ত লোকপাল আন্দোলনৰ সহযোদ্ধা আন্না হাজাৰে (Anna Hazare)ই দিল্লীৰ ‘সুৰা নীতি কেলেংকাৰী’ক লৈ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱাল (Arvind Kejriwal)ক দিছে প্ৰচণ্ড তুলাধুনা। আজি অৰবিন্দ কেজৰিৱাললৈ এখন পত্ৰ (Anna Hazare Letter to Kejriwal) প্ৰেৰণ কৰি আন্না হাজাৰেই কেজৰিৱালে “ক্ষমতাৰ ৰাগীত মদমত্ত” হৈ থকা বুলি তীক্ষ্ণ বাক্যৰে তীব্ৰ সমালোচনা কৰে।

‘এটা ডাঙৰ আন্দোলনৰ পৰা জন্ম লোৱা ৰাজনৈতিক দল এটাৰ বাবে এইটো উচিত নহয়। আপুনিও আন দলৰ দৰে টকাৰ যোগেদি ক্ষমতাৰ আৰু ক্ষমতাৰ যোগেদি টকা ঘটাৰ কুচক্ৰত যেন আৱদ্ধ হৈ পৰিছে। আপুনি নতুন সুৰা নীতি (Delhi Liqour Policy Scam) আনিছে যিয়ে সুৰাৰ ব্যৱহাৰ বৃদ্ধি কৰিব আৰু প্ৰতিটো লেনত ভেণ্ডৰ খোলা  হৈছে। ই জনসাধাৰণৰ স্বাৰ্থত নাছিল আৰু ইয়াৰ ফলত দুৰ্নীতিৰ বৃদ্ধি হ’ব। সুৰায় কাৰোবাক যিদৰে নিচাসক্ত কৰে, একেদৰে ক্ষমতায়ো নিচাগ্ৰস্ত কৰে। আপুনি পিছৰটোত উটি গৈছে।’- হাজাৰে কেজৰিৱাললৈ এইদৰে লিখিছে। তেওঁ আৰু কয় যে দিল্লীত সংঘটিত ‘সুৰা কেলেংকাৰী’ সন্দৰ্ভত প্ৰকাশ পোৱা বাতৰিবোৰে তেওঁক যন্ত্ৰণা দিছে।

কেজৰিৱালে ৰাজনীতিত প্ৰৱেশ কৰাৰ পূৰ্বে ৰচনা কৰা ‘স্বৰাজ’ নামৰ কিতাপখনৰ কিছু অংশও উল্লেখ কৰে দুৰ্নীতি বিৰোধী যোদ্ধাজনে, য’ত কেজৰিৱালে পৰিয়ালৰ জীৱন ধ্বংস কৰা সুৰাৰ ভয়াৱহতাৰ বিষয়ে লিখিছিল। গ্ৰন্থখনত লগতে উল্লেখ কৰা হৈছে যে গ্ৰামসভাই অনুমোদন নকৰিলে সুৰাৰ দোকান খুলিবলৈ কোনো নতুন অনুজ্ঞাপত্ৰ দিব নালাগে আৰু গ্ৰাম সভাৰ বৈঠকত উপস্থিত থকা ৯০% মহিলাই এই সিদ্ধান্তত অনুমোদন নিদিয়ে। কেজৰিৱালে তেওঁৰ গ্ৰন্থত লিখিছে যে গ্ৰাম সভাৰ এখন সভাত সৰল সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰে মহিলাসকলেও নিজৰ অঞ্চলৰ এখন সুৰাৰ দোকান বন্ধ কৰাটো নিশ্চিত কৰিব পাৰে।

‘কিন্তু এনে লাগে যেন আপুনি ৰাজনীতিত যোগদান কৰি নিজৰ দৰ্শন পাহৰি গৈছে আৰু সেইবাবেই আপুনি দিল্লীৰ বাবে এনে সুৰা নীতি বনাইছিল। আপোনালোকৰ আগৰ দিনবোৰত আপুনি আৰু মনীষ ছিসোদিয়া দুয়োজনেই মহাৰাষ্ট্ৰৰ মোৰ গাঁৱৰ ৰালেগানসিদ্ধিলৈ গৈছিলোঁ য’ত আমি যোৱা ৩৫ বছৰৰ পৰা সুৰা আৰু ধঁপাতৰ দোকান বন্ধ কৰি ৰাখিছিলো। এই গণনাত আপুনি মোক প্ৰশংসা কৰিছিল।’-হাজাৰে লিখিছে।

হাজাৰে আৰু লিখিছে যে দিল্লীৰ নতুন সুৰা নীতিয়ে দেখুৱাইছে যে কেজৰিৱাল আৰু উপ-মুখ্যমন্ত্ৰী মনীষ ছিছ’দিয়াই ঐতিহাসিক দুৰ্নীতি বিৰোধী আন্দোলনৰ আদৰ্শৰ ক্ষতি কৰিছে আৰু এতিয়া দেশৰ আন আন ৰাজনৈতিক দলৰ ধাৰাত কাম কৰি আছে যিটো “দুখজনক”।

হাজাৰে আৰু কয় যে কেজৰিৱালে দুৰ্নীতি বিৰোধী কৰ্মী হিচাপে পূৰ্বে যি বিষয়ত ডাঙৰ ডাঙৰ ভাষণ দিছিল, মুখ্যমন্ত্ৰী হোৱাৰ পিছত সেই লোকপাল আৰু লোকায়ুক্ত আইনৰ বিষয়টো পাহৰি গৈছে। তেওঁ কয়, ‘আপুনি ৰাজ্য বিধানসভাত এখন শক্তিশালী লোকায়ুক্ত আইন প্ৰণয়নৰ বাবে কোনো প্ৰচেষ্টা নকৰিলে কিন্তু এক বিপৰ্যয়জনক সুৰা নীতি কৰিছিল যিয়ে মহিলাকে ধৰি বহু লোকৰ জীৱন ধ্বংস কৰিব। ‘এইটোৱে দেখুৱাইছে যে আপোনাৰ কথা-কৰ্মৰ মাজত বহুত পাৰ্থক্য আছে।’-হাজাৰে কেজৰিৱালক লিখিছে।

আন্না হাজাৰেৰ পত্ৰই তোলপাৰ লগোৱাৰ পিছতে মুখ্যমন্ত্ৰী কেজৰিৱালে প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰি কয় যে বিজেপি (BJP)য়ে তেওঁলোকৰ সুৰা কেলেংকাৰীৰ অভিযোগ মানুহে বিশ্বাস নকৰাৰ বাবে এইবাৰ আন্না হাজাৰেক ব্যৱহাৰ কৰিছে। ‘তেওঁলোকে (বিজেপি) সুৰা নীতিত কেলেংকাৰী আছে বুলি কৈ আহিছে যদিও চিবিআইয়ে কয় যে কোনো কেলেংকাৰী নাই। জনসাধাৰণে তেওঁলোকৰ কথা শুনা নাই। ‘এতিয়া তেওঁলোকে আন্না হাজাৰেৰ কান্ধত বন্দুক থৈ গুলীচালনা কৰি আছে। ৰাজনীতিত এইটো সাধাৰণ কথা।’
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি