• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অৱশিষ্ট অংশৰে নিৰ্মাণ হ’ল নতুন বিশ্ববিদ্যালয়, আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰবিন্দু ইয়াৰ এখন বটল আকৃতিৰ বজাৰ

নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অৱশিষ্ট অংশৰে নিৰ্মাণ হ’ল নতুন বিশ্ববিদ্যালয়, আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰবিন্দু ইয়াৰ এখন বটল আকৃতিৰ বজাৰ

নতুনকৈ নিৰ্মিত নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয় অতি শীঘ্ৰেই আনুষ্ঠানিকভাৱে উদ্বোধন কৰা হ'ব।উক্ত বিশ্ববিদ্যালয়খনত নতুনকৈ কিছুমান পাঠ্যক্ৰম সন্নিবিষ্ট কৰা হ’ব যিসমূহ প্ৰাচীন বিশ্ববিদ্যালয়ত আগবঢ়োৱা হৈছিল।

নতুনকৈ নিৰ্মিত নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয় অতি শীঘ্ৰেই আনুষ্ঠানিকভাৱে উদ্বোধন কৰা হ'ব।উক্ত বিশ্ববিদ্যালয়খনত নতুনকৈ কিছুমান পাঠ্যক্ৰম সন্নিবিষ্ট কৰা হ’ব যিসমূহ প্ৰাচীন বিশ্ববিদ্যালয়ত আগবঢ়োৱা হৈছিল।

নতুনকৈ নিৰ্মিত নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয় অতি শীঘ্ৰেই আনুষ্ঠানিকভাৱে উদ্বোধন কৰা হ'ব।উক্ত বিশ্ববিদ্যালয়খনত নতুনকৈ কিছুমান পাঠ্যক্ৰম সন্নিবিষ্ট কৰা হ’ব যিসমূহ প্ৰাচীন বিশ্ববিদ্যালয়ত আগবঢ়োৱা হৈছিল।

  • Share this:
বিশ্বৰ প্ৰাচীন বিশ্ববিদ্যালয়ৰূপেখ্যাত নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয় নতুনকৈ গঢ় লৈ উঠিছে। নতুন অধ্যয়ন কেন্দ্ৰৰ বাবে নিৰ্মাণ কৰা শ্ৰেণীকোঠাবোৰ শিক্ষাৰ্থী-শিক্ষকৰ ১:৮ অনুপাতত প্ৰস্তুত কৰাৰ উপৰিও শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে বটল আকাৰৰ এখন বজাৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। জানিব পৰা মতে, নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ নতুন চৌহদটো নালন্দাৰ ধ্বংসাৱশেষৰ পৰা প্ৰায় ১২ কিলোমিটাৰ নিলগত অৱস্থিত, যাৰ ওপৰত বিগত ৪ বছৰ ধৰি বিহাৰৰ ৰাজগীৰ চহৰত কাম চলি আছে। এই চহৰখন বিহাৰৰ ৰাজধানী পাটনাৰ পৰা ১০০ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত অৱস্থিত। নতুনকৈ নিৰ্মিত নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয় অতি শীঘ্ৰেই আনুষ্ঠানিকভাৱে উদ্বোধন কৰা হ'ব। মন কৰিবলগীয়া কথা যে, উক্ত বিশ্ববিদ্যালয়খনত নতুনকৈ কিছুমান পাঠ্যক্ৰম সন্নিবিষ্ট কৰা হ’ব যিসমূহ প্ৰাচীন বিশ্ববিদ্যালয়ত আগবঢ়োৱা হৈছিল।

উল্লেখযোগ্য যে, নৱনিৰ্মিত নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয়খনত খ্ৰীঃপূঃ পঞ্চম-দ্বাদশ শতিকাৰ প্ৰাচীন বিশ্ববিদ্যালয়খনৰ সাংস্কৃতিক আৰু স্থাপত্য কলাক বৰ্তমানে কেনেকৈ বৰ্তাই ৰাখিব সেই কথাৰ ওপৰত অধিক মনোযোগ দিয়া হৈছে। এইখিনিতে উল্লেখনীয় যে, প্ৰাচীন ভাৰতত অধ্যয়নৰ মুখ্য কেন্দ্ৰ হিচাপে নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয় গণ্য কৰা হৈছিল। নতুন নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এগৰাকী বিষয়াই জনায় যে, বিশ্ববিদ্যালয়ে শৈক্ষিক স্থাপত্যৰ দ্বাৰা ইয়াৰ জীৱন্ত অতীত পুনৰ সৃষ্টি কৰি আছে। এনে পৰিস্থিতিত, বিশ্ববিদ্যালয় কৰ্তৃপক্ষই ২০২২–২৩ শিক্ষাবৰ্ষৰ আৰম্ভণি কৰাৰ লগতে নতুন চৌহদত আৱাস খোলা আৰু এমবিএ শিক্ষাৰ্থীসকলক সংস্থাপন কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে। তেখেতে লগতে কয় যে, নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা কেইবাটাও হ্ৰস্বম্যাদী কাৰ্যসূচীও আৰম্ভ কৰা হৈছে।

তথ্য অনুসৰি, ২০১৪ চনত হোৱা ৰাজগীৰ সন্মিলন কেন্দ্ৰত দুখন বিদ্যালয়ৰ জৰিয়তে নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয়খন আৰম্ভ কৰা হৈছিল। সেই সময়ৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ড৹ এ.পি.জে. আব্দুল কালাম ইয়াৰ প্ৰথম দৰ্শনাৰ্থী আছিল। আনহাতে, নবেল বঁটা বিজয়ী অমৃত্য সেন বিদ্যালয়খনৰ প্ৰথম উপাচাৰ্য আছিল। জানিব পৰা মতে, বিশ্ববিদ্যালয়খন ৪৫৫ বিঘা মাটিত অৱস্থিত হৈ আছে, য'ত শৈক্ষিক আৰু প্ৰশাসনিক খণ্ডবোৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও, শিক্ষাৰ্থী আৰু শিক্ষকসকলৰ বাবে কোৱাৰ্টাৰ, পৰীক্ষাগাৰ আৰু পুথিভঁৰালো চৌহদৰ ভিতৰতেই আছে।

নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বিশেষত্ববোৰ

এক বিশেষ সূত্ৰ অনুসৰি, নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয়ত বৰ্তমান ৮০০জন শিক্ষাৰ্থী আছে, যাৰ ভিতৰত ৩১ খন দেশৰ ১৫০ জন আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষাৰ্থী আছে। বিশ্ববিদ্যালয়ৰ নিৰ্মাণকাৰ্য সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত ইয়াত মুঠ ৭৫০০ শিক্ষক আৰু শিক্ষাৰ্থীৰ থকাৰ ব্যৱস্থা থাকিব বুলি জানিব পৰা গৈছে। ইয়াৰ আৱাসসমূহত মাত্ৰ ১২৫০ জন শিক্ষাৰ্থী থকাৰ সুবিধা কৰা হৈছে যাৰ ভিতৰত ১০০ জন শিক্ষাৰ্থীহে এতিয়ালৈকে ইয়াত থাকিবলৈ আহিছে।

প্ৰাচীন নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয়ত বিভিন্ন বিষয়ৰ ভিতৰত শিক্ষাৰ্থীসকলক অংক, জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান, ব্যাকৰণ, যুক্তি আৰু প্ৰতিৰক্ষা বিষয়বোৰ শিকোৱা হৈছিল। বৰ্তমান নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ছয়খন বিদ্যালয়ত ঐতিহাসিক অধ্যয়ন, পৰিস্থিতি বিজ্ঞান আৰু পাৰিপাৰ্শ্বিক অধ্যয়ন, বৌদ্ধ অধ্যয়ন, দৰ্শন আৰু তুলনামূলক ধৰ্ম, ভাষা আৰু সাহিত্য/মানৱীয়তা, ব্যৱস্থাপনা অধ্যয়ন আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সম্পৰ্ক আদি বিষয়ৰ ওপৰত শিক্ষা আগবঢ়োৱা হয় বুলি ইতিমধ্যে জানিব পৰা গৈছে। উল্লেখযোগ্য যে, ২০২১ চনত বিশ্ববিদ্যালয়খনে বিশ্বব্যাপী পিএইচডি কাৰ্যসূচী আৰু বিশ্ব সাহিত্য আৰু হিন্দু অধ্যয়ন (সনাতন)ত দুটা স্নাতকোত্তৰ পাঠ্যক্ৰমো আৰম্ভ কৰিছিল।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: