• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Pending Complaints : চৰকাৰী কাৰ্য়ালয়ত ৰাইজৰ অভিযোগৰ পাহাৰ, অমিত শ্বাহৰ হাতত তালিকাত শীৰ্ষস্থানত থকা বিভাগ

Pending Complaints : চৰকাৰী কাৰ্য়ালয়ত ৰাইজৰ অভিযোগৰ পাহাৰ, অমিত শ্বাহৰ হাতত তালিকাত শীৰ্ষস্থানত থকা বিভাগ

Pending Complaints : সহযোগিতা মন্ত্ৰালয়ৰ সৰ্বোচ্চ মুঠ ২০,৫৮১টা অভিযোগ আৰু তাৰ পিছতে স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ বিভাগৰ মুঠ ১৫,৫৮৩টা অভিযোগ নিষ্পত্তিৰ বাবে বাকী আছে।

Pending Complaints : সহযোগিতা মন্ত্ৰালয়ৰ সৰ্বোচ্চ মুঠ ২০,৫৮১টা অভিযোগ আৰু তাৰ পিছতে স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ বিভাগৰ মুঠ ১৫,৫৮৩টা অভিযোগ নিষ্পত্তিৰ বাবে বাকী আছে।

Pending Complaints : সহযোগিতা মন্ত্ৰালয়ৰ সৰ্বোচ্চ মুঠ ২০,৫৮১টা অভিযোগ আৰু তাৰ পিছতে স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ বিভাগৰ মুঠ ১৫,৫৮৩টা অভিযোগ নিষ্পত্তিৰ বাবে বাকী আছে।

  • Share this:
নতুনকৈ গঠন হোৱা সহযোগিতা মন্ত্ৰালয় (Ministry of Cooperation)টোৱে সৰ্বাধিক অমিমাংসীত অভিযোগ (pendency of complaints)ৰ তালিকাত ৮৯টা মন্ত্ৰালয় বা বিভাগৰ ভিতৰত চৰকাৰী ৰেংকিঙৰ ক্ষেত্ৰত আটাইতকৈ বেয়া প্ৰদৰ্শন কৰিছে।

News18ৰ হাতত পৰা এক নথিমতে সহযোগিতা মন্ত্ৰালয়ত, জুলাই মাহলৈকে, ৪৫ দিনতকৈ অধিক সময় ধৰি সৰ্বাধিক ১৮,২০৩টা বিচাৰধীন অভিযোগ আছে। ইয়াৰ বিপৰীতে স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ (Health & Family Welfare) বিভাগৰ আছে ১১,৬৪৪টা অভিযোগ। যোৱা মাহলৈকে এইটোৱেই আছিল অভিযোগ নিষ্পত্তিৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত সৰ্বোচ্চ সময়সীমা, তাৰ পিছত সকলো মন্ত্ৰালয়তে ইয়াক ৩০ দিনলৈ হ্ৰাস কৰা হৈছে। নথিখনত ​​কোৱা হৈছে যে ৪৫ দিনতকৈ অধিক সময় ধৰি অভিযোগ উত্থাপন হোৱা শীৰ্ষ মন্ত্ৰালয়সমূহৰ ভিতৰত আছে সামৰিক পৰিক্ৰমা বিভাগ, গৃহ পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয় (Home Affairs) আৰু উচ্চ শিক্ষা বিভাগ।

সহযোগিতা মন্ত্ৰালয়ৰ সৰ্বোচ্চ মুঠ ২০,৫৮১টা অভিযোগ আৰু তাৰ পিছতে স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ বিভাগৰ মুঠ ১৫,৫৮৩টা অভিযোগ নিষ্পত্তিৰ বাবে বাকী আছে। সামাজিক ন্যায় আৰু ক্ষমতায়ন বিভাগ, ৰাজহ বিভাগ আৰু প্ৰতিৰক্ষা বিভাগ সৰ্বাধিক সংখ্যক পেণ্ডেন্সি থকা শীৰ্ষ ১০টা বিভাগৰ তালিকাত আছে।

লগতে, অভিযোগ ৰেংকিং প্ৰতিবেদনে অভিযোগ নিষ্পত্তিৰ উচ্চ গড় সময়ক লৈও ৰেড ছিগনেল দিছে। অভিযোগ নিষ্পত্তিৰ (ক্ষেত্ৰত আইনী পৰিক্ৰমা বিভাগৰ গড় সময় ১৮৩ দিন আৰু তাৰ পিছতে সহযোগিতা মন্ত্ৰালয়ৰ ১০১ দিন আৰু স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ বিভাগ ৯৫ দিন। শীৰ্ষত থকা এই তিনিটা বিভাগে ৰাজহুৱা অভিযোগ নিষ্পত্তি কৰোতে সৰ্বাধিক সময় লৈছিল।

৮৯টা মন্ত্ৰালয় আৰু বিভাগৰ সূচকাংক ৰেংকিঙত সহযোগিতা মন্ত্ৰালয়ে ৩৪.৭৯% প্ৰদৰ্শনেৰে আটাইতকৈ বেয়া অৱস্থানত আছে, যিটো জুনৰ তুলনাত ৪১.০৬% আছিল। ৪০% তকৈ কম প্ৰদৰ্শন কৰা একমাত্ৰ মন্ত্ৰালয় বা বিভাগ আছিল এইটো। উল্লেখ্য যে এই মন্ত্ৰালয়ৰ কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী হৈছে গৃহ মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহ।
Published by:Manjumoni Borah
First published: