• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Why is the COVID-19 variant Omicron concerning? কোৰোণাৰ অমিক্ৰন ভেৰিয়েণ্টৰ সংক্ৰমণ হৈ পৰিছে আতংকৰ নতুন নাম, অমিক্ৰনৰ বিষয়ে আপুনি এইবোৰ কথা জানেনে?

Why is the COVID-19 variant Omicron concerning? কোৰোণাৰ অমিক্ৰন ভেৰিয়েণ্টৰ সংক্ৰমণ হৈ পৰিছে আতংকৰ নতুন নাম, অমিক্ৰনৰ বিষয়ে আপুনি এইবোৰ কথা জানেনে?

ভাৰতত এই পৰ্যন্ত ৪১ জন লোক অমিক্ৰণ (Omicron Cases in India) ভেৰিয়েণ্টৰ দ্বাৰা আক্ৰান্ত হৈছে। শেহতীয়াকৈ গুজৰাটত আৰু তিনিজন লোক অমিক্ৰণত সংক্ৰমিত হোৱাটো নিশ্চিত হৈছে।

ভাৰতত এই পৰ্যন্ত ৪১ জন লোক অমিক্ৰণ (Omicron Cases in India) ভেৰিয়েণ্টৰ দ্বাৰা আক্ৰান্ত হৈছে। শেহতীয়াকৈ গুজৰাটত আৰু তিনিজন লোক অমিক্ৰণত সংক্ৰমিত হোৱাটো নিশ্চিত হৈছে।

ভাৰতত এই পৰ্যন্ত ৪১ জন লোক অমিক্ৰণ (Omicron Cases in India) ভেৰিয়েণ্টৰ দ্বাৰা আক্ৰান্ত হৈছে। শেহতীয়াকৈ গুজৰাটত আৰু তিনিজন লোক অমিক্ৰণত সংক্ৰমিত হোৱাটো নিশ্চিত হৈছে।

  • Share this:
কোৰোণা ভাইৰাছ (Corona Virus)ৰ সংক্ৰমণৰ পৰা বিশ্ববাসী কোনোমতে বাহিৰ হৈছিলহে কিন্তু এনে সময়তে কোৰোণাৰ নতুন ভেৰিয়েণ্ট অমিক্ৰন (Corona Virus New variant Omicron)ৰ সংক্ৰমণে সমগ্ৰ বিশ্বক পুনৰ এক নতুন বিপদলৈ ঠেলি দিলে। ভাৰততো শেহতীয়াকৈ অমিক্ৰনৰ দৈনিক সংক্ৰমণৰ ঘটনা বৃদ্ধি সকলোৰে বাবে চিন্তাৰ কাৰণ হৈ পৰিছে। ভাৰতত এই পৰ্যন্ত ৪১ জন লোক অমিক্ৰণ (Omicron Cases in India) ভেৰিয়েণ্টৰ দ্বাৰা আক্ৰান্ত হৈছে। শেহতীয়াকৈ গুজৰাটত আৰু তিনিজন লোক অমিক্ৰণত সংক্ৰমিত হোৱাটো নিশ্চিত হৈছে।

ইপিনে বৃটেইন (Britain)ত অমিক্ৰনত সংক্ৰমিত এজন লোকৰ বাতৰি নিশ্চিত কৰিছে বৃটিছ চৰকাৰে। বৃটেইনৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী বৰিছ জনছনে (Borish Jonshon) কয় যে লণ্ডনত শেহতীয়াকৈ কোৰোণাত আক্ৰান্ত লোকৰ ৪০ শতাংশই অমিক্ৰনৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত। এনে পৰিস্থিতিত প্ৰধানমন্ত্ৰী বৰিছ জনছনে দেশবাসীক অতিকৈ সাৱধানে থাকিবলৈ আহ্বান জনাইছে। ইয়াৰ লগতে ইংলেণ্ডত কোৰোণা ভেকচিনৰ বুষ্টাৰ ডোজ (Corona Vaccine Vaccine Dose) দিয়াৰ বাবেও চৰকাৰে পদক্ষেপ ল'বলৈ বাধ্য হৈছে।

এইটোও পঢ়ক : Covid19 in Gauhati University : গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ত ক'ভিডৰ সংক্ৰমণৰ পিছতে কৰ্তৃপক্ষৰ ডাঙৰ সিদ্ধান্ত, ৫ দিনৰ বাবে বন্ধ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ শ্ৰেণীৰ লগতে হোষ্টেলসমূহ।

উল্লেখ্য যে কোৰোণা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ আৰম্ভণিৰ পৰা ই নানা ধৰণে ইয়াৰ চৰিত্ৰ সলাইছে আৰু নানা ৰূপত ই মানুহক সংক্ৰমিত কৰিছে। ইয়াৰ ভিতৰত কোৰোণাৰ ডেল্টা ভেৰিয়েণ্ট (Delta Variant) যথেষ্ট শক্তিশালী আছিল বুলি কোৱা হয়। কোৰোণাৰ দ্বিতীয় লহৰৰ সময়ত ডেল্টা ভেৰিয়েণ্টে একপ্ৰকাৰ সংহাৰী ৰূপ ধাৰণ কৰিছিল। এই দ্বিতীয় লহৰতে বিশ্বত সৰ্বাধিক সংখ্যক লোকৰ কোৰোণাত মৃত্যু হৈছিল।

কিন্তু বিজ্ঞানীসকলে দাবী কৰা মতে আৰু কিছু গবেষণা মতে শেহতীয়াকৈ নতুনকৈ সংক্ৰমিত হোৱা অমিক্ৰন ভেৰিয়েণ্ট ডেল্টা ভেৰিয়েণ্টতকৈও হেনো অধিক শক্তিশালী। জাানিব পৰা মতে কোৰোণাৰ ডেল্টা ভেৰিয়েণ্টতকৈ কেইবাগুণ বেছি সংক্ৰমণশীল অমিক্ৰণ ভেৰিয়েণ্ট।

এইটোও পঢ়ক : Coronavirus: কোৰোণাৰ Omicron সংক্ৰমণৰ ৫টা বিশেষ লক্ষণ, এইকেইটা দেখিলেই সাৱধান হওক!

শেহতীয়াকৈ চীন (China)তো অমিক্ৰন ভেৰিয়েণ্ট সংক্ৰমণৰ প্ৰথমটো ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে। দেশখনৰ টিয়ানঝিন প্ৰদেশত এজন লোকৰ শৰীৰত অমিক্ৰন সংক্ৰমণ ধৰা পৰিছে বুলি স্বাস্থ্য বিভাগে জানিব দিছে।

ইপিনে উদ্বেগজনকভাৱে অমিক্ৰন ভেৰিয়েণ্টৰ বিৰুদ্ধে কোৰোণা ভেকচিন কিমান সফল হ'ব পাৰে তাক লৈও সন্দেহৰ সৃষ্টি হৈছে। সংবাদ প্ৰতিষ্ঠান ৰয়টাৰৰ এক বাতৰি মতে অমিক্ৰনৰ বিৰুদ্ধে কোৰোণাৰ ভেকচিন বিশৈষ কাৰ্যকৰী নহয়। ৰয়টাৰৰ বাতৰি মতে অমিক্ৰনৰ বিৰুদ্ধে কোৰোণাৰ ভেকচিন যথেষ্ট দুৰ্বল।

এইটোও পঢ়ক : How To Boost Immunity: Omicron ৰ পৰা নিজৰ শিশুক আঁতৰাই ৰাখক, এনেকৈ বঢ়াওক ইম্যুনিটি

অমিক্ৰনৰ সংক্ৰমণ এতিয়াও প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়তে আছে। ভাৰতত এতিয়ালৈ ৪১ গৰাকী লোক অমিক্ৰনৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হৈছে। কমকৈ হ'লেও অমিক্ৰনৰ আক্ৰান্তৰ সংখ্যা াঢ়ি আছে। অনে সময়ত সাৱধানতাই হৈছে সুৰক্ষাৰ ছাবি কাঠি।

Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি