• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • National Girl Child Day 2023: ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস ২৪ জানুৱাৰীতেই কিয় উদযাপন কৰা হয়?

National Girl Child Day 2023: ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস ২৪ জানুৱাৰীতেই কিয় উদযাপন কৰা হয়?

ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ২৪ জানুৱাৰীত ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস পালন কৰা হয়।

ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ২৪ জানুৱাৰীত ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস পালন কৰা হয়।

২৪ জানুৱাৰী ভাৰতৰ ইতিহাস আৰু মহিলা সবলীকৰণৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দিন। উল্লেখযোগ্য যে এই দিৱস উদযাপনৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে দেশৰ কন্যা শিশুসকলক নিজৰ অধিকাৰৰ প্ৰতি সচেতন কৰা।

  • Share this:

National Girl Child Day 2023: ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ২৪ জানুৱাৰীত ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস পালন কৰা হয়। আজিৰ সময়ত দেশৰ কন্যা সন্তানে প্ৰতিটো ক্ষেত্ৰতে নিজৰ নাম বিখ্যাত কৰি তুলিছে। কিন্তু আজিও ভাৰতত কন্যা জন্মত মানুহে দুখী হৈ পৰে। কন্যা আৰু পুত্ৰৰ মাজত থকা বৈষম্য আজিও আমাৰ সমাজত দেখা পোৱা যায়।


আমাৰ দেশৰ স্বাধীনতাৰ পিছৰে পৰা ভাৰত চৰকাৰে কন্যা সন্তানক দেশৰ প্ৰথম স্থানলৈ অনাৰ বাবে যৎপৰোনাস্তি চেষ্টা কৰি আহিছে। ইয়াৰ বাবেই আৰম্ভ হ’ল ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস উদযাপন।


দেশৰ কন্যাসকলক সৱলীকৰণৰ বাবে সজাগতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ ২৪ জানুৱাৰীত এই বিশেষ দিনটো উদযাপন কৰাৰ ই এক বিশেষ কাৰণ। গতিকে জানো আহক কিয় কেৱল ২৪ জানুৱাৰীতেই ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস পালন কৰা হয়।


২৪ জানুৱাৰীত কিয় পালন কৰা হয় ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস?
উল্লেখযোগ্য যে, প্ৰতি বছৰে ২৪ জানুৱাৰীক কন্যা শিশু দিৱস হিচাপে পালন কৰাৰ এক বিশেষ কাৰণ আছে। এই কাৰণ ভাৰতৰ প্ৰথম মহিলা প্ৰধানমন্ত্ৰী ইন্দিৰা গান্ধীৰ সৈতে জড়িত। ১৯৬৬ চনত ইন্দিৰা গান্ধীয়ে দেশৰ প্ৰথম মহিলা প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰে।


২৪ জানুৱাৰী ভাৰতৰ ইতিহাস আৰু মহিলা সবলীকৰণৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দিন। উল্লেখযোগ্য যে এই দিৱস উদযাপনৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে দেশৰ কন্যা শিশুসকলক নিজৰ অধিকাৰৰ প্ৰতি সচেতন কৰা।


অনুষ্ঠানৰ আয়োজন
দেশৰ কন্যাৰ সমান্তৰালকৈ সমাজত ছোৱালীৰ প্ৰতি হোৱা বৈষম্যৰ বিষয়ে সকলো ৰাইজক সজাগ কৰাটোৱেই এই দিৱসৰ উদ্দেশ্য বুলি বিবেচিত হৈছে। প্ৰতি বছৰে এই দিনটোতে ৰাজ্য চৰকাৰসমূহে নিজ নিজ ৰাজ্যত সজাগতা কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰে।


উল্লেখযোগ্য যে, যোৱা বছৰ অৰ্থাৎ ২০২২ চনত ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস আৰু অমৃত মহোৎসৱ উপলক্ষে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে বিভিন্ন অঞ্চলৰ ছাত্ৰীৰ সৈতে ভাৰ্চুৱেল মিটিংৰ জৰিয়তে মত বিনিময় কৰিছিল।


ইয়াৰ উপৰিও কন্যা শিশু দিৱসৰ দিনা বিভিন্ন ৰাজ্য আৰু বহু ৰাজনৈতিক দলৰ দ্বাৰা বহু অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰা হৈছিল, য’ত বহু ছোৱালীয়েও অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। এইবাৰো যথেষ্ট অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰা হ’ব যাতে দেশৰ কন্যাসকলক উৎসাহিত কৰিব পৰা যায়।


এই বছৰৰ থীম
উল্লেখযোগ্য যে ২০২১ চনত ‘ডিজিটেল প্ৰজন্ম, আমাৰ প্ৰজন্ম’ শীৰ্ষক বিষয়বস্তুৰে ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস পালন কৰা হৈছিল। ইয়াৰ বাহিৰেও ২০১৯ চনত ইয়াৰ থীম আছিল ‘উজ্জ্বল ভৱিষ্যতৰ বাবে কন্যা শিশুৰ সবলীকৰণ’ আৰু ২০২৩ চনত কি থীম হ’ব, চৰকাৰে এতিয়াও ইয়াৰ বিষয়ে স্পষ্ট তথ্য দিয়া নাই।


কন্যা সন্তানৰ কল্যাণৰ বাবে প্ৰচেষ্টা
দেশৰ কন্যাক সম অধিকাৰ প্ৰদানৰ বাবে ভাৰত চৰকাৰে সমাজত বিভিন্ন আঁচনি আৰু পৰিকল্পনাও আৰম্ভ কৰিছে। উল্লেখযোগ্য যে ২০১৫ চনৰ ২২ জানুৱাৰীত ভাৰত চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা কন্যা শিশুটিৰ সুবিধাৰ্থে চৰকাৰে চলাই থকা ‘বেটী বচাও বেটী পঢ়াও’ আঁচনিখনো চৰকাৰে চলাই আছে।


কন্যা সন্তানৰ জন্ম সন্দৰ্ভত ভ্ৰুণ হত্যা, অন্ধবিশ্বাস বিয়পি পৰা আৰু ল’ৰাৰ তুলনাত ছোৱালীক তুচ্ছজ্ঞান কৰা আৰু বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত সম অধিকাৰৰ পৰা বঞ্চিত কৰা আদি বিষয় এই দিনটোৰ মাজেৰে উত্থাপন হয়।

Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি