• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Next President of India: কোন হ'ব পৰৱৰ্তী ৰাষ্ট্ৰপতি? চৰ্চাত আছে ৪গৰাকী বিশেষ ব্যক্তি, পুনৰ ছাৰপ্ৰাইজ দিব পাৰে মোদীয়েও

Next President of India: কোন হ'ব পৰৱৰ্তী ৰাষ্ট্ৰপতি? চৰ্চাত আছে ৪গৰাকী বিশেষ ব্যক্তি, পুনৰ ছাৰপ্ৰাইজ দিব পাৰে মোদীয়েও

তিনি তালাক, চিএএৰ দৰে বিষয়ত আৰিফ খান সদায়ে বিজেপিৰ বাবে ঢাল হৈ আছিল।

তিনি তালাক, চিএএৰ দৰে বিষয়ত আৰিফ খান সদায়ে বিজেপিৰ বাবে ঢাল হৈ আছিল।

তিনি তালাক, চিএএৰ দৰে বিষয়ত আৰিফ খান সদায়ে বিজেপিৰ বাবে ঢাল হৈ আছিল।

  • Share this:
ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দৰ কাৰ্যকাল ২৫ জুলাই, ২০২২ তাৰিখে সমাপ্ত হ'ব। গতিকে আৰু পাঁচ মাহৰ পিছতে ৰাষ্ট্ৰপতি পদৰ বাবে নিৰ্বাচন প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হ'ব। সেয়ে ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনৰ বাবে ইতিমধ্যে গুণাগঁথা চলিছে। উত্তৰ প্ৰদেশ, উত্তৰাখণ্ড, পঞ্জাৱ, গোৱা আৰু মণিপুৰৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ পিছত ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনৰ (presidential election) বিষয়টোৱে বিশেষ স্থান লাভ কৰিব।

গোপন সূত্ৰৰ পৰা জানিব পৰা মতে, ৰাষ্ট্ৰপতি পদৰ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে বিজেপি আৰু আৰ এছ এছৰ মাজত আটাইতকৈ চৰ্চিত হৈছে চাৰিটা নাম (four names are the most talked for presidential candidate) । তেওঁলোকৰ ভিতৰত মুখ্য হৈছে উত্তৰ প্ৰদেশৰ ৰাজ্যপাল আনন্দী বেন পেটেল, কেৰালাৰ ৰাজ্যপাল আৰিফ মহম্মদ খান, কৰ্ণাটকৰ ৰাজ্যপাল থাৱাৰচান্দ গেহলট আৰু উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি ভেংকায়া নাইডু। অৱশ্যে, প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে শেষ মুহূৰ্তত এটা নতুন নাম আনি সকলোকে আচৰিত কৰিব পাৰে, যিটো প্ৰায়ে হোৱা দেখা গৈছে। এইক্ষেত্ৰত চোৱা যাওক কিয় ৰাষ্ট্ৰপতিৰ বাবে নিৰ্বাচিত হ'ব পাৰে এই চাৰিটা নাম।

দৌৰত এই ৪টা নাম কিয়...

আনন্দী বেন পেটেলঃ আনন্দী বেন পেটেল ((Anandiben Patel) )প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ (PM Narendra Modi) অতি ঘনিষ্ঠ, তেওঁ উত্তৰ প্ৰদেশৰ ৰাজ্যপাল। তেওঁ গুজৰাটৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল। এন ডি এৰ প্ৰথম কাৰ্যকালত বিজেপিয়ে বিজ্ঞানী আব্দুল কালামক ৰাষ্ট্ৰপতি পদৰ প্ৰাৰ্থী কৰিছিল, তেওঁ ৰাষ্ট্ৰপতিও হৈছিল। ইয়াৰ জৰিয়তে বিজেপিয়ে দেশ আৰু বিশ্বৰ মুছলমানসকললৈ এটা বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে তেওঁৰ প্ৰথম কাৰ্যকালত দলিত সম্প্ৰদায়ৰ পৰা অহা ৰামনাথ কোবিন্দক ৰাষ্ট্ৰপতি কৰি আন এটা ডাঙৰ বাৰ্তা প্ৰদান কৰে। মুছলমান আৰু দলিতসকলৰ পিছত, এতিয়া বিজেপিয়ে এগৰাকী মহিলাক ৰাষ্ট্ৰপতি কৰি ২০২৪ চনৰ আগতে মহিলাসকললৈ এটা ডাঙৰ ৰাজনৈতিক বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিব বিচাৰে। কাৰণ, ইউপিএৰ প্ৰথম কাৰ্যকালত, কংগ্ৰেছে প্ৰতিভা পাটিলক ৰাষ্ট্ৰপতি কৰিছিল। অৱশ্যে, আনন্দী বেন পেটেলৰ বাবে নেতিবাচক কথাটো হ'ল যে তেওঁৰ বয়স ৮০ বছৰতকৈ অধিক, যাৰ ফলত তেওঁৰ নামৰ ওপৰত সন্মত হোৱাটো কঠিন হ'ব পাৰে।

আৰিফ মহম্মদ খানঃ কেৰালাৰ ৰাজ্যপাল আৰিফ মহম্মদ খান (Arif Mohammad Khan) উত্তৰ প্ৰদেশৰ বুলন্দচহৰৰ বাসিন্দা। শ্বাহবানো গোচৰৰ বাবে আৰিফ খানে ৰাজীৱ গান্ধী চৰকাৰৰ কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰিছিল, যাৰ পিছত তেওঁ চৰ্চালৈ আহিছিল। তিনি তালাক, চিএএৰ দৰে বিষয়ত আৰিফ খান সদায়ে বিজেপিৰ বাবে ঢাল হৈ আছিল। বিজেপিয়ে তেওঁক প্ৰগতিশীল আদৰ্শৰ লোক বুলি গণ্য কৰে। এনে পৰিস্থিতিত বিজেপি আৰু আৰ এছ এছে আকৌ এবাৰ কেৱল ভাৰতকে নহয়, সমগ্ৰ বিশ্বক মুছলমানসকলক ৰাষ্ট্ৰপতিৰ মুখামুখি কৰি বাৰ্তা দিব বিচাৰিব যে তেওঁলোক মুছলমান বিৰোধী নহয়।

ভেংকায়া নাইডুঃ উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি ভেংকায়া নাইডু (M. Venkaiah Naidu) অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ বাসিন্দা আৰু দীৰ্ঘদিন ধৰি বিজেপিৰ সৈতে জড়িত হৈ আছে। নাইডু ২০০২ চনৰ পৰা ২০০৪ চনলৈ বিজেপিৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সভাপতিও আছিল। তেওঁ অটল বিহাৰী চৰকাৰৰ কেন্দ্ৰীয় গ্ৰামোন্নয়ন মন্ত্ৰী আছিল। মোদী চৰকাৰে নগৰ উন্নয়ন, গৃহ নিৰ্মাণ, নগৰ দৰিদ্ৰতা দূৰীকৰণ, তথ্য সম্প্ৰচাৰ আৰু সংসদীয় বিষয়ৰ দৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ দপ্তৰৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰে। নাইডু ২০১৭ চনৰ আগষ্ট মাহৰ পৰা উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি হৈ আছে। নাইডুক ৰাষ্ট্ৰপতি কৰি বিজেপিয়ে দক্ষিণ ভাৰতত নিজৰ স্থিতি শক্তিশালী কৰিবলৈ এক ডাঙৰ ৰাজনৈতিক বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিব পাৰে। ৰাষ্ট্ৰপতিৰ পুনৰাবৃত্তিৰ পৰম্পৰা শেষ হৈছে যদিও উপৰাষ্ট্ৰপতি ভেংকায়া নাইডু আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ মাজৰ সম্পৰ্ক কেনেদৰে আছে তাক লক্ষ্য কৰি ক'ব পাৰি যে ভেংকায়াৰ নাম ৰাষ্ট্ৰপতি পদৰ বাবে এক নম্বৰত থাকিব পাৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যশৈলী আচৰিত কৰি তুলিছে

এইবোৰ জনপ্ৰিয় নাম যিবোৰ বিজেপিয়ে ৰাষ্ট্ৰপতি পদৰ বাবে বিবেচনা কৰিব পাৰে, কিন্তু প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ কাৰ্যশৈলী সদায়ে সুকীয়া। মোদীয়ে এনে এগৰাকী ব্যক্তিৰ নাম আনিব পাৰে, যি চৰ্চাত নাই। কিয়নো যেতিয়া ৰামনাথ কোবিন্দক  (Ram Nath Kovind) ৰাষ্ট্ৰপতি পদৰ প্ৰাৰ্থী কৰা হৈছিল, সেই সময়ত কোনেও কোবিন্দৰ নাম লোৱা নাছিল। এইক্ষেত্ৰত কেনেবাকৈ থাৱাৰচান্দ গেহলটৰ (Thawar Chand Gehlot) নাম ৰাষ্ট্ৰপতিৰ বাবে আহি যাব পাৰে।
Published by:Gautam Barman
First published: