உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • New Tripura CM Manik Saha: মাণিক সাহা কোন ? ত্ৰিপুৰাত বিজেপিয়ে নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে বিপ্লব দেৱৰ স্থানত তেওঁক কিয় মুখ্যমন্ত্ৰী নিৰ্বাচিত কৰিলে ?

    New Tripura CM Manik Saha: মাণিক সাহা কোন ? ত্ৰিপুৰাত বিজেপিয়ে নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে বিপ্লব দেৱৰ স্থানত তেওঁক কিয় মুখ্যমন্ত্ৰী নিৰ্বাচিত কৰিলে ?

    মাণিক সাহা পেছাত এজন দন্ত চিকিৎসক। মাণিক সাহাই পাটনাৰ চৰকাৰী দন্ত মহাবিদ্যালয় আৰু লক্ষ্ণৌৰ কিং জৰ্জ মেডিকেল কলেজৰ পৰা দাঁতৰ অস্ত্ৰোপচাৰত স্নাতক আৰু স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল।

    মাণিক সাহা পেছাত এজন দন্ত চিকিৎসক। মাণিক সাহাই পাটনাৰ চৰকাৰী দন্ত মহাবিদ্যালয় আৰু লক্ষ্ণৌৰ কিং জৰ্জ মেডিকেল কলেজৰ পৰা দাঁতৰ অস্ত্ৰোপচাৰত স্নাতক আৰু স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল।

    মাণিক সাহা পেছাত এজন দন্ত চিকিৎসক। মাণিক সাহাই পাটনাৰ চৰকাৰী দন্ত মহাবিদ্যালয় আৰু লক্ষ্ণৌৰ কিং জৰ্জ মেডিকেল কলেজৰ পৰা দাঁতৰ অস্ত্ৰোপচাৰত স্নাতক আৰু স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল।

    • Share this:
    ত্ৰিপুৰা বিজেপিৰ সভাপতি মাণিক সাহাক বিপ্লব দেৱৰ পদত্যাগৰ কেইঘণ্টামান পিছত ত্ৰিপুৰাৰ নতুন মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। ত্ৰিপুৰাৰ পৰৱৰ্তী মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ প্ৰাৰ্থীৰ তালিকাত বিজেপি বিধায়কজনৰ নাম শীৰ্ষস্থানত আছিল। মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে চাৰি বছৰ অতিবাহ কৰাৰ পিছত, বিপ্লব দেৱে শনিবাৰে পদত্যাগ কৰে, বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ এবছৰ আগতে। ৰাজ্যসভাৰ সাংসদ মাণিক সাহাই বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ মাত্ৰ এবছৰ আগতে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছিল। ত্ৰিপুৰাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মাণিক সাহাৰ বিষয়ে ইয়াত কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য আছে।

    মাণিক সাহা পেছাত এজন দন্ত চিকিৎসক। মাণিক সাহাই পাটনাৰ চৰকাৰী দন্ত মহাবিদ্যালয় আৰু লক্ষ্ণৌৰ কিং জৰ্জ মেডিকেল কলেজৰ পৰা দাঁতৰ অস্ত্ৰোপচাৰত স্নাতক আৰু স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল।

    ৰাজ্যসভাৰ ৱেবছাইট অনুসৰি, মাণিক সাহাই আগৰতলাৰ ত্ৰিপুৰা চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু ডাঃ বিআৰএএম শিক্ষণ চিকিৎসালয়ৰ অধ্যাপক হিচাপে দাঁতৰ অস্ত্ৰোপচাৰো শিকায়। মাণিকে কংগ্ৰেছ ত্যাগ কৰিছিল আৰু ২০১৬ চনত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিত যোগদান কৰিছিল। ২০২০ চনত, তেওঁ ত্ৰিপুৰা বিজেপি শাখাৰ সভাপতি হিচাপে নিযুক্ত হৈছিল। মাণিক সাহা ত্ৰিপুৰা ক্ৰিকেট সংস্থাৰ সভাপতিও।

    চলিত বৰ্ষৰ এপ্ৰিল মাহত তেওঁ ৰাজ্যখনৰ একমাত্ৰ আসনত ৰাজ্যসভালৈ নিৰ্বাচিত হয়। বিজেপি আৰু থলুৱা পিপলছ ফ্ৰণ্ট অফ ত্ৰিপুৰাৰ (আইপিএফটি) সকলো বিধায়কে মানিক সাহাক ভোট দিছিল। মানিকে তেওঁৰ নিকটতম প্ৰতিদ্বন্দী প্ৰাৰ্থী ভানু লাল সাহাক দৌৰত বহুত পিছ পেলাই জয়ী হৈছিল।

    অহা বছৰ অৰ্থাৎ ২০২৩ চনত ত্ৰিপুৰাত ৬০ জনীয়া বিধানসভাৰ নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হ'ব। বিজেপিয়ে ৰাজ্যখনত ৩৬ খন আসন লাভ কৰিছিল, যাৰ ফলত মানিক সৰকাৰৰ দ্বাৰা শাসিত বাওঁমৰ্চা চৰকাৰৰ ২৫ বছৰীয়া শাসনৰ সমাপ্তি ঘটিছিল। অৱশ্যে ৰাজনীতিবিদসকলৰ মতে, গেৰুৱা শিবিৰটোৱে আগন্তুক বিধানসভা নিৰ্বাচনত মমতা বেনাৰ্জী নেতৃত্বাধীন তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ পৰা প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: