• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • UK Election Result: উত্তৰাখণ্ডত নিৰ্বাচনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এটা পৌৰাণিক ধাৰা ভংগ, চৰকাৰ বিজেপিৰ যদিও ৰণত পৰিল মুখ্যমন্ত্ৰী

UK Election Result: উত্তৰাখণ্ডত নিৰ্বাচনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এটা পৌৰাণিক ধাৰা ভংগ, চৰকাৰ বিজেপিৰ যদিও ৰণত পৰিল মুখ্যমন্ত্ৰী

 চৰকাৰ গঠন কৰিবলৈ গৈও বিজেপি ডাঙৰ সংকটৰ সন্মুখীন হৈছে।

চৰকাৰ গঠন কৰিবলৈ গৈও বিজেপি ডাঙৰ সংকটৰ সন্মুখীন হৈছে।

চৰকাৰ গঠন কৰিবলৈ গৈও বিজেপি ডাঙৰ সংকটৰ সন্মুখীন হৈছে।

  • Share this:
উত্তৰাখণ্ডৰ নিৰ্বাচনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এটা পৌৰাণিক ধাৰা ভংগ হ'ল। উত্তৰাখণ্ডত কোনো দলে একেৰাহে দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে শাসনলৈ অহা নাছিল। কিন্তু এইবাৰ বিজেপিয়ে এই অভিলেখ ভংগ কৰি পুনৰ চৰকাৰ গঠন কৰিব। কিন্তু ডাঙৰ সংকটটো হ'ল যে দলটোৱে মুখ্যমন্ত্ৰী পুষ্কৰ ধামীক (CM Pushkar Dhami) সন্মুখত ৰাখি নিৰ্বাচনত নামিছিল যদিও তেওঁ নিৰ্বাচনত পৰাজিত হয়। কেৱল এয়াই নহয়, উত্তৰাখণ্ডত কংগ্ৰেছৰ নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰৰ মুৰব্বী হৰিশ ৰাৱটেও নিৰ্বাচনত পৰাজিত হৈছে। আনহাতে আম আদমীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী প্ৰাৰ্থী অজয় কোথিয়ালো (AAP CM Candidate) ভোট গণনাৰ প্ৰথম দুটা স্থানত নাই।

মুখ্যমন্ত্ৰী ধামী তেওঁৰ বিধানসভা সমষ্টি খাটিমাত ভোট গণনাত ৬,৫০০ তকৈও অধিক ভোটত পিছপৰি আছিল আৰু শেষত নিৰ্বাচনত পৰাজিত হয়। কংগ্ৰেছ প্ৰাৰ্থী ভুৱন চান্দ কাপডিৰ হাতত তেওঁ পৰাস্ত হয়।

উত্তৰাখণ্ডৰ পাঁচ বছৰীয়া কাৰ্যকালত বিজেপিয়ে তিনিজনক মুখ্যমন্ত্ৰী পাতিছিল আৰু তৃতীয় মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল ধামী, যি এইবাৰো মুখ্যমন্ত্ৰীৰ দাবীদাৰ আছিল। এতিয়া তেওঁ নিৰ্বাচনত পৰাজিত হোৱাত বিজেপি ডাঙৰ সংকটৰ সন্মুখীন হৈছে। ইয়াৰ লগতে তিনিবাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ ওচৰলৈ অহা সতপাল মহাৰাজেও চৌবাট্টাখাল আসনৰ পৰা পৰাজিত হৈছে।

নিৰ্বাচনৰ ফলাফললৈ চাই প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী ত্ৰিবেন্দ্ৰ সিং ৰাৱাটে কয় যে পুষ্কৰ সিং ধামীৰ নিৰ্বাচনত পৰাজয় এতিয়া দলটোৰ বাবে সংকটত পৰিণত হৈছে। ত্ৰিবেন্দ্ৰ সিঙে কয় যে আইনসভাই ইয়াৰ নেতা নিৰ্বাচন কৰিব আৰু তাৰ পিছত দলৰ হাইকমাণ্ডে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ নাম ঘোষণা কৰিব।

উল্লেখ্য, সন্ধিয়া ৫ বজালৈ উত্তৰাখণ্ডত বিজেপিয়ে ৪৭খন, কংগ্ৰেছে ১৬খন, নিৰ্দলীয়ই ৪খনত জয়লাভ কৰিছে। আপে এতিয়ালৈ জয়ৰ মুখ দেখা নাই। ৭০খন বিধানসভা আসন থকা ৰাজ্যখনত চৰকাৰ গঠনৰ বাবে ৩৬ খন আসন লাগে। এনে পৰিস্থিতি বিজেপি একক সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰে চৰকাৰ গঠন কৰিব উত্তৰাখণ্ডত।
Published by:Gautam Barman
First published:

শেহতীয়া বাতৰি