• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • US warns India: ৰাছিয়াৰ সৈতে থকা বন্ধুত্বক লৈ আমেৰিকাই সতৰ্ক কৰি দিলে ভাৰতক, অন্যথা গুৰুত্বপূৰ্ণ ব্যয়ৰ সন্মুখীন হ'ব লাগিব

US warns India: ৰাছিয়াৰ সৈতে থকা বন্ধুত্বক লৈ আমেৰিকাই সতৰ্ক কৰি দিলে ভাৰতক, অন্যথা গুৰুত্বপূৰ্ণ ব্যয়ৰ সন্মুখীন হ'ব লাগিব

ইউক্ৰেইনৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধৰ প্ৰতিক্ৰিয়াস্বৰূপে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, অষ্ট্ৰেলিয়া আৰু জাপানে ৰাছিয়াৰ ওপৰত অৰ্থনৈতিক নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছিল।

ইউক্ৰেইনৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধৰ প্ৰতিক্ৰিয়াস্বৰূপে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, অষ্ট্ৰেলিয়া আৰু জাপানে ৰাছিয়াৰ ওপৰত অৰ্থনৈতিক নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছিল।

ইউক্ৰেইনৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধৰ প্ৰতিক্ৰিয়াস্বৰূপে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, অষ্ট্ৰেলিয়া আৰু জাপানে ৰাছিয়াৰ ওপৰত অৰ্থনৈতিক নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছিল।

  • Share this:
ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত অব্যাহত থকা যুদ্ধক (Russia Ukraine War) লৈ ভাৰতে নিৰপেক্ষ অৱস্থান গ্ৰহণ কৰি শান্তিৰ প্ৰচেষ্টাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। কিন্তু ভাৰতৰ এই মনোভাব পছন্দ কৰা নাই আমেৰিকাই। হোৱাইট হাউছৰ ৰাষ্ট্ৰীয় অৰ্থনৈতিক পৰিষদৰ সঞ্চালক ব্ৰায়ান ডিছে (Brian Dees) ভাৰতক ৰাছিয়াৰ সৈতে মিত্ৰতাৰ বিৰুদ্ধে সতৰ্ক কৰি দিছে। ডিছে কৈছে যে মস্কোৰ সৈতে মিত্ৰতাৰ বাবে ভাৰতে অন্যথা গুৰুত্বপূৰ্ণ ব্যয়ৰ সন্মুখীন হ'ব লাগিব।

ভাৰতে নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰা নাই
ৰাষ্ট্ৰপতি জো বাইডেনৰ শীৰ্ষ অৰ্থনৈতিক উপদেষ্টাগৰাকীয়ে কয় যে ইউক্ৰেইনৰ ওপৰত আক্ৰমণৰ (Attack on Ukraine) পিছত নতুন দিল্লীৰ প্ৰতিক্ৰিয়াৰ দ্বাৰা আমেৰিকা হতাশ হৈছিল। চীন আৰু ভাৰত দুয়োৰে সিদ্ধান্তত আমি হতাশ। ইউক্ৰেইনৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধৰ প্ৰতিক্ৰিয়াস্বৰূপে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, অষ্ট্ৰেলিয়া আৰু জাপানে ৰাছিয়াৰ ওপৰত অৰ্থনৈতিক নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছিল। একে সময়তে ভাৰতে ইয়াক অস্বীকাৰ কৰে আৰু ৰাছিয়াৰ পৰা তেল আমদানি অব্যাহত ৰাখে।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সৈতে সম্পৰ্ক জটিল হ'ব
তেওঁ কয় যে আক্ৰমণৰ প্ৰতি নতুন দিল্লীৰ সঁহাৰিয়ে ৱাশ্বিংটনৰ (Washington) সৈতে ইয়াৰ সম্পৰ্ক জটিল কৰি তুলিছে। উপ ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তা উপদেষ্টা দলীপ সিঙে যোৱা সপ্তাহত বিষয়াসকলৰ সৈতে বৈঠকৰ বাবে ভাৰতত উপস্থিত হোৱাৰ পিছত ডিছৰ এই মন্তব্য আহিছিল।

ভাৰতৰ সৈতে সহযোগিতা অব্যাহত আছে
এই সপ্তাহৰ আৰম্ভণিতে প্ৰেছ সচিব জেন পচাকীয়ে কয় ৰাছিয়াৰ পৰা সামগ্ৰীৰ আমদানি ত্বৰান্বিত বা বৃদ্ধি কৰাটো আমি ভাৰতৰ বাবে শুভ বুলি বিবেচনা নকৰোঁ। অৱশ্যে, তেওঁ লগতে এইটোও কৈছিল যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু সাতখন দেশৰ আন গোটটোৱে ভাৰতৰ সৈতে সহযোগিতা অব্যাহত ৰাখিব। ভাৰত আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই খাদ্য সুৰক্ষা আৰু গোলকীয় শক্তিৰ ক্ষেত্ৰত ব্যাপক সহযোগিতা আগবঢ়ায়। ভাৰত হৈছে ৰাছিয়াৰ তেল (Russia Oil) আৰু অস্ত্ৰৰ বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ ক্ৰেতা।
Published by:Gautam Barman
First published: